اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
09 اردیبهشت 1398 09 اردیبهشت 1398
11:18 11:18

5 کتابی که باید از نمایشگاه کتاب تهران بخرید

اردیبهشت بار دیگر از راه رسید و نمایشگاه کتاب تهران به سنت چند ده سال گذشته برپاشد و بار دیگر مصلی امام خمینی میزبان بزرگ‌ترین رویداد مرتبط با کتاب در سطح کشور شد.

سلام نو- سرویس فرهنگ و هنر: اردیبهشت بار دیگر از راه رسید و نمایشگاه کتاب تهران به سنت چند ده سال گذشته برپاشد و بار دیگر مصلی امام خمینی میزبان بزرگ‌ترین رویداد مرتبط با کتاب در سطح کشور شد. نمایشگاه کتاب امسال از سال‌های پیش شلوغ‌تر است و بنا بر گزارش‌های موجود فروش ناشران هم عموما افزایش داشته است.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که با این وضعیت چاپ و نشر کتاب و قیمت‌های سرسام آوری که نسبت به سال پیش حداقل افزایش دو برابری داشتند چرا مردم این چنین استقبال خوبی از نمایشگاه کتاب کردند؟ به نظر می‌رسد با توجه به گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش مجدد قیمت کتاب که این کالا را به یک کالای سوپر لوکس تبدیل می‌کند همه ترجیح داده‌اند تا بیشترین مقدار کتابی که می‌توانند را قبل از موج دوباره گرانی کاغذ بخرند.

در این وضعیت این که مثل هر سال به نمایشگاه کتاب بروید و از روی شانس و گمانه زنی کتاب بخرید کار اشتباهی است و می‌تواند باعث پشیمانی شما شود، در نتیجه پیشنهاد ما این است کتاب‌های مهم و کتاب‌هایی که در انتهای چاپ قدیم خود هستند را خریداری کنید تا هم سود معنوی برده باشید هم بیشترین سود مالی ممکن را کرده باشید.

با توجه به این نکته و البته با در نظر گرفتن نظر منتقدان درباره کتاب‌های منتشر شده در سال‌های اخیر، 5 کتابی را که به نظر می‌رسد خرید آن‌ها از اقدامات ضروری هر کتاب‌خوان و کتاب بازی است به پیشنهاد تحریریه سلام نو به شما معرفی میکنیم.

1- دایی جان ناپلئون

رمان دایی جان ناپلئون، شاهکار بی‌نطیر ایرج پزشکزاد است که اخیرا به همت انتشارات فرهنگ معاصر بعد از 40 سال تجدید چاپ شده است، تجدید چاپی که هیچ‌گونه سانسوری هم ندارد. این انتشارات باقی مانده‌های این چاپ را به نمایشگاه کتاب تهران آورده که خریدنش ضروری است چون در چاپ بعدی حتما گران‌تر از چیزی است که امروز با تخفیف می‌توانید بخرید.

دائی جان ناپلئون داستان مرد پریشان احوالی است که به دلیل ناکامی هایش در زندگی واقعی، در ذهنش از خود ناپلئونی ساخته است و گمان می کند که انگلیسی ها قصد نابودی اش را دارند، او با خانواده‌اش در یک باغ بزرگ زندگی می‌کند که این خود حوادث جالبی را رقم می‌زند. این کتاب در زمان چاپ با چنان استقبال مواجه شد که در همان سال‌ها سریالی به کارگردانی ناصر تقوایی از آن ساخته شد و پرویز فنی زاده و سعید کنگرانی در کنار جمعی دیگر از چهره‌های درخشان سینما و تلویزیون در آن نقش آفرینی کردند.

2- یادداشت های روزانه محمد علی فروغی از سفر کنفرانس صلح پاریس

یادداشت های روزانه محمد علی فروغی از سفر کنفرانس صلح پاریس که از نامش هم پیداست کتابی است از روزنوشت‌های یکی از بزرگ‌‎ترین چهره‌های معاصر سیاست و ادبیات ایران؛ محمد علی فروغی که به کوشش ایرج افشار جمع آوری و به خواسته او چاپ شده.

این یادداشت‌ها از ایامی است که محمد علی فروغی در سمت رئیس دیوان عالی تمیز جزو هیئت اعزامی ایران برای حضور در کنفرانس صلح عازم پاریس شد. او در طول تقریباً دو سال (۱۷ دسامبر ۱۹۱۸ تا ۱۱ اوت ۱۹۲۰/ ۲۵ آذر ۱۲۹۷ تا ۲۰ مرداد ۱۲۹۹) اخبار و وقایع هر روز را یادداشت کرده و چون خود در جریان امور بوده و به جزئیات بسیاری پرداخته یادداشت‌هایش دربرگیرندۀ نکته‌های تازه و ناگفتۀ فراوانی است. از سوی دیگر به نظر می‌رسد بعد از نمایشگاه شاهد چاپ جدید این کتاب با قیمتی بسیار بالاتر از 85 هزار تومان باشیم.

3-ره‌ش

رضا امیرخانی نویسنده‌ای که به قول برخی یک نسل معروف به حزب‌اللهی را با کتاب و کتاب خوانی آشتی داد آخرین کتابش را نمایشگاه کتاب آورده، کتابی که به شهر و شهرداری و زندگی پرداخته. این کتاب را نشر افق چاپ کرد و زمان انتشارش صف درازی برای خرید و امضای آن شکل گرفت. به نظر می‌رسد رهش را هم باید قبل از گران شدن کاغذ خرید تا گرانی این کتاب کوچک بعدها آزرده خاطرتان نکند.

4- تاریخ سیاسی بیست و پنج ساله ایران

تاریخ سیاسی بیست و پنج ساله ایران از کودتا تا انقلاب نوشته غلامرضا نجاتی محقق، نویسنده و سرهنگ نیروی هوایی ارتش است که نگاهی دارد به ربع قرن تاریخ سیاسی ایران در مقطعی مهم که از کودتا علیه مصدق شروع و به انقلاب اسلامی می‌رسد. این کتاب دقت نظر و جامعیت خاصی دارد و در حوزه خود از بهترین کتاب‌های موجود و البته یکی از بهترین کتاب‌های نویسنده‌اش است.

این کتاب 1200 صفحه‌ای در چاپ فعلی 85 هزار تومان است که احتمال دارد در چاپ بعد حداقل افزایش قیمتی دو برابر را تجربه کند، پس در خریدش تعلل نکنید.

5-پاییز فصل آخر سال است

داستان نسیم مرعشی برشی کوتاه از ماجرا‌ها و دغدغه‌های سه دختر در آستانه ۳۰ سالگی را شامل می‌شود، دغدغه‌هایی مثل مهاجرت، هویت شغلی و اجتماعی و روابط عاطفی و خانوادگی است، داستانی بی قهرمان که جوایز قابل توجهی را نیز برای نویسنده جوانش به ارمغان آورد. این کتاب و دیگر کتاب‌های در رنج آن اکنون قیمت مناسبی دارند و در چاپ‌ها بعد به طور محسوسی گران خواهند شد.

اخبار مرتبط

icon news

انگلیسی‌ها با کتاب قهر کرده‌اند

با وجود کتابی مثل کتاب میشل اوباما در کتاب فروشی‌های انگلیس، برای اولین‌بار در پنج سا...

فروش کتاب‌های محمود دولت‌آبادی همچنان در اوج

فروش آثار محمود دولت آبادی در بازار همچنان در میان پرفروش ترین کتاب های موجود در بازا...

ویراستاری را اینگونه بیاموزید

سایه اقتصادی‌نیا نامی آشنا دست کم در دو حوزه ویرایش و نقد شعر معاصر است که فعالیت در ...

انتشار کتاب «سلام، من ربات هستم»

کتاب‌های «فلسفه کودکی»، «وقتی تاریخ آلزایمر می‌گیرد»، «سلام، من صفر هستم»، «سلام، من ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news