اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 27 آبان 1398
10 اردیبهشت 1398 10 اردیبهشت 1398
11:18 11:18

گفتگوی مولد زیربنای منافع ملی

"اجماع گرایی" که یکی از اساسی ترین مولفه های حکمرانی خوب است،تنها بر پایه تعریف و شناسایی فرصتهای بازیهای برد-برد و در سایه گفتگوی مولد قابل دستیابی است.

این تیتر شبیه شعار شده اما واقعیت مهمی در آن نهفته است.اختلاف بر سر مفهوم و مصداق منافع ملی از دوره مشروطه تا امروز یکی از مهمترین چالشهای ایران بوده.
البته همه قبول دارند منافع ملی خط قرمز است و در برابر منافع ملی باید ملاحظات شخصی و گروهی را کنار گذاشت،اما مشکل اینجاست که هیچکس تعریف و برداشت دیگری را از منافع ملی نمی پذیرد.

دلیل این وضعیت عجیب، ضعف گفتگوی مولد در داخل کشور و تمرکز بر مسائل بیرونی برای تعریف منافع ملی است.ازآنجایی که هیچ شرایطی وجود ندارد که به صورت یکسان به نفع همه گروه های منافع باشد، هر گروه شرایط محیطی را دریچه نگاه و با ملاحظه منافع خودش تفسیر می کند و لذا به تعریف خودش از منافع ملی می رسد که طبیعتا با درک و تعریف دیگران متفاوت و ناسازگار است.

اما اگر پیش از نگاه به بیرون در سایه گفتگوی مولد،بهترین فرصتهای در دسترس برای تعریف بازیهای برد-برد بین گروه های منافع گوناگون را شناسایی کنیم،آنگاه می توان منافع ملی را به مثابه شرایطی تعریف کرد که بهترین اثر را بر بازی برد-برد داخلی دارد و به این ترتیب نظرات گروه های منافع گوناگون را در مورد مفهوم و مصداق منافع ملی همگرا کرد.
"اجماع گرایی" که یکی از اساسی ترین مولفه های حکمرانی خوب است،تنها بر پایه تعریف و شناسایی فرصتهای بازیهای برد-برد و در سایه گفتگوی مولد قابل دستیابی است.

حسین سلاح ورزی

اخبار مرتبط

icon news

مطهرنیا: همه مخالفان " FATF" نگران منافع ملی نیستند

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل با واکاوی دلایل مخالفت گروه‌های...

تحرکات و تهییج واگرایانه قومیتی، مطالبات افراطی مشکوک است

جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور با بیان این که تحرکات و تهییج واگرایانه قومیتی، مطا...

اگر بدانم با کسی دیدار کنم کشور من آباد می‌شود، دریغ نخواهم کرد+ فیلم

رییس جمهور در همایش دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت‌های روستایی گفت: برای منافع ملی ...

ظریف درباره علت نامه نگاری به رهبر انقلاب چه گفت؟ +فیلم

وزیر خارجه ایران در توضیحاتی درباره علت نوشتن نامه به رهبر انقلاب درباره توهین هایی ک...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news