اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 02 خرداد 1398
10 اردیبهشت 1398
14:59

رهبر انقلاب: اگر الان به ما پول دستی هم بدهند، حاضر نیستیم کتاب اطلس تاریخ اسلام را در کتابخانه‌های خودمان ترویج دهم

صفحه اینستاگرامی رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز خلیج فارس نوشت: اخیراً کویتیها اطلس تاریخ اسلام را درست کرده‌اند، اگر الان به ما پول دستی هم بدهند، حاضر نیستیم این کتاب را در کتابخانه‌های خودمان ترویج و یا به فارسی ترجمه کنیم؛ چون خلیج عربی دروغ است.

پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب به مناسبت روز خلیج فارس / عکس

به گزارش سلام نو،  صفحه اینستاگرامی رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز خلیج فارس نوشت:

رهبرانقلاب در سال۱۳۶۸: اخیراً کویتیها اطلس تاریخ اسلام را درست کرده‌اند که از محتوایش اطلاعی ندارم؛ ولی از لحاظ طبع، کتاب خیلی بزرگی است. پارسال، امیر کویت دو نسخه از آن را برای من فرستاد که من یک نسخه‌اش را به کتابخانه‌ی نهاد ریاست جمهوری دادم و نسخه‌ی دیگر را در کتابخانه‌ی خودم نگه داشتم.

اطلس تاریخ اسلام توسط کویتیها درست شده که تقریباً بدون استثنا مورد استفاده‌ی همه‌ی مسلمانهاست. این که میگویم تقریباً، به این دلیل است که «خلیج فارس» را «خلیج عربی» نوشته است که اگر الان به ما پول دستی هم بدهند، حاضر نیستیم این کتاب را در کتابخانه‌های خودمان ترویج و یا به فارسی ترجمه کنیم؛ چون خلیج عربی دروغ است. اگر یک وقت خواستیم این را برگردانیم، حتماً «خلیج فارس» خواهیم نوشت. البته، یک جا هم از دستشان در رفته و تصویر یکی از نقشه‌های قدیمی را چاپ کرده‌اند و الخلیج الفارسی را به‌کار برده‌اند.

با این که همه جا و در همان نقشه‌های قدیمی، این اصطلاح را عوض کرده‌اند، ولی یک جا تصادفاً برای اتمام حجّت، در این کتاب به این بزرگی و با این همه خرج چاپ، اصطلاح «الخلیج الفارسی» را نوشته‌اند.

غرضم این بود که گاهی اوقات تاریخ و جغرافیا را مینویسند، اما نکته‌یی در آن هست که ما نسبت به آن حساسیم. حالا این از جهت ملّیش بود که البته الان خلیج فارسی و عربی برای ما فقط ملی هم نیست؛ سیاسی و اعتقادی هم است.۱۳۶۸/۰۷/۳۰

اخبار مرتبط

کاهش تعداد ناوهای آمریکایی ها درخلیج فارس

جانشین فرمانده سپاه از کاهش تعداد ناوهای امریکایی در خلیج فارس نسبت به روزهای گذشته خ...

برخی در تلاشند امنیت شیشه‌ای خلیج فارس را برهم بزنند

 رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود:  کسانی هدف‌شان کشاندن ...

اعزام نیروهای نظامی انگلیس به خلیج فارس

ارتش انگلیس برای کمک به نیروهای آمریکایی در خلیج فارس حضوریافتند.

ظریف: خلیج فارس باید قوی بماند تا از گزند حوادث و مطامع در امان باشد

وزیر امور خارجه گفت: شریان های حیاتی انرژی و تجارت بین الملل در دل خلیج فارس، جایگاه ...

دیدگاه خود را بنویسید