اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 11 خرداد 1399
10 اردیبهشت 1398 10 اردیبهشت 1398
18:58 18:58

شیوه‌های مبارزه با قاچاق درست نیست

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران افزود:  کالای داخل زمانی می‌تواند محبوبیت و مقبولیت پیدا کند که حداقل کیفیتی در حد کالای خارجی داشته باشد.

محمد علی اسفنانی مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران و معاون سازمان تعزیرات کشور

به گزارش سلام نو، محمد علی اسفنانی عصر امروز در همایش دیپلماسی اقتصادی و رونق تولید، عنوان کرد: افرادی که به واسطه وقوع انقلاب، بی بهره شدند، سعی کردند به هر طریقی به انقلاب ضربه بزنند تا به منافع خود برسند و در این راه، اقدامات بسیاری انجام شد که ثمربخش نبود.

وی افزود: دشمنان به اتفاق به نتیجه رسیدند که فشار اقتصادی به کشور وارد شود و مشکلات معیشتی مردم باعث تضعیف انقلاب اسلامی از داخل شود؛ اقتصاد اساسا چه در برابر تهدید قرار بگیرد و یا قرار نگیرد، آسیب پذیر است و وقتی در برابر تهدید و تحریم نیز قرار بگیرد، مقاومتی شدن اقتصاد الزامی می‌شود.

معاون تعزیرات حکومتی کل کشور بیان کرد: بعد از انقلاب اسلامی، زیرساخت مناسبی برای اقتصاد در کشور فراهم نبود و ابستگی شدید اقتصادی در کشور وجود داشت؛ به همین دلیل اقتصاد کشور بسیار آسیب پذیر بود و نیاز به ترمیم جدی داشت.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین آسیب‌هایی که به اقتصاد وارد می‌شود، وجود فشارهای خارجی است که مصداق بارز آن قاچاق است؛ بسیاری از کشورها مشکل قاچاق را به کلی حل کردند ولی ایران بالاترین نرخ قاچاق کالا را دارد و طرح‌های مبارزه با قاچاق موفقیت آمیز نبوده است.

اسفنانی تصریح کرد: کشور ایران شرایط استراتژیکی دارد و مرزهای بسیار وسیعی دارد و کنترل این مرزها بسیار دشوار است؛ 800 اسکله ترخیص کالا در جنوب کشور وجود دارد که تنها یک چهارم آن تحت نظارت است و مابقی نظارت درستی بر آن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در گذشته در مبادی گمرک نیز شاهد ورود کالای قاچاق بودیم ولی با مجهز شدن گمرک‌ها به دستگاه‌های بروز، از ورود کالای قاچاق جلوگیری شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران اظهار کرد: کالای داخل زمانی می‌تواند محبوبیت و مقبولیت پیدا کند که حداقل کیفیتی در حد کالای خارجی داشته باشد تا ورود کالای خارجی به داخل کاسته شود؛ ارزان بودن کالای قاچاق از کالای داخلی، یکی از دلایل ترغیب به خرید کالای قاچاق است.

وی گفت: گستردگی حوزه قاچاق از دلایلی است که باعث می‌شود نتوان با این پدیده به صورت درست مبارزه کرد؛ هر نوع کالایی که در کشور وجود دارد، قاچاق آن کالا نیز وارد می‌شود؛ ایران به عنوان بزرگترین مصرف کننده لوازم آرایشی در دنیا است و ظرفیت بالایی برای واردات قاچاق در این زمینه وجود دارد؛ همچنین در دارو و میوه نیز میزان بسیاری قاچاق در کشور وجود دارد.

اسفنانی تاکید کرد: ضابطینی که در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت می‌کنند، به دلیل عدم آشنایی و آگاهی به قوانین و ظوابط باعث ایجاد مشکلاتی می‌شوند؛ گاهی کالای داخلی با برند خارجی تولید می‌شود و یکی از مشکلات موجود همین موضوع است و باعث مشکلاتی برای تولید کننده می‌شود و گاهی این محصولات به عنوان کالای قاچاق توقیف می‌شوند و مدتی طول می‌کشد تا این مشکل حل شود.

وی گفت: شیوه‌های مبارزه با قاچاق در حال حاضر درست نیست و باید به دنبال راه درستی برای مبارزه با مفاسدی از جمله قاچاق بود و با راهکارهای موجود به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

دلار برای اولین بار در سال جدید افزایشی شد

افزایش 0.2 درصدی دلار باعث افزایش ارزش جهانی این واحد پولی در بازار جهان شد. 

مصباحی‌مقدم: رییس دوره ای fatf اکنون آمریکا است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: افزایش قیمت ارز منجر شده است که واردات پوشاک به کشور 3...

نوبخت: بانک مرکزی پیش بینی های لازم را برای مصون نگه داشتن بازار ارز انجام داده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت مایحتاج مردم را با ارز 4200 تومانی تامین می کند.

پاسخ حاجی دلیگانی درباره حقوق یک نماینده

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: رییس فعلی بانک مرکزی با اجرای مستقل قوانین بانکی توان...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news