اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه
شنبه 02 شهریور 1398
14 اردیبهشت 1398 14 اردیبهشت 1398
11:40 11:40

پایان معافیت‌های نفتی در هماهنگی با استراتژی حداکثر فشار بر ایران است

سفیر سابق آمریکا در یمن افزود: مردم ایران در حال تحمل نتایج تصمیمات دولت ترامپ هستند.

تهران تا پایان ریاست جمهوری ترامپ صبر کند/ اقلام بشردوستانه باید معاف از تحریم‌ها باشند/ ترامپ خواهان مذاکره برای کاهش قدرت ایران در منطقه است

به گزارش سلام نو، جری مایکل فیریشتین ، سفیر آمریکا در یمن در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما بوده و در کشورهایی از جمله عربستان سعودی، تونس، لبنان و سرزمین‌های اشغالی به عنوان دیپلمات فعالیت کرده است. فیریشتین در زمان حضورش در دولت اوباما نقش برجسته‌ای در زمینه توسعه و اجرای سیاست‌های وزارت امور خارجه و برنامه‌های مبارزه با افراط‌گرایی و خشونت ایفا کرده است وی به عنوان معاون هماهنگ‌کننده  در دفتر مبارزه با تروریسم وزارت امور خارجه فعالیت کرده و اکنون عضو مرکز مطالعات خاورمیانه است.

جری مایکل فیریشتین در پاسخ به این سوال که تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع از ورود کمک‌های بشردوستانه به سیل‌زدگان ایرانی شده است این رفتار را چگونه توجیه می‌کنید، گفت: من از حجم تأثیری که این تحریم‌ها بر ارسال کمک‌های بشردوستانه داشته است، مطلع نیستم اما چیزی را که می‌دانم و به آن معتقدم این است که کمک‌های بشردوستانه و اقلام بشردوستانه باید از تحریم‌ها معاف باشند.

وی افزود: من حتی شنیده‌ام کشورهایی مثل عربستان سعودی و امارات متحده عربی که در دشمنی با ایران به‌سر می‌برند هم برای ارسال کمک به ایران اعلام آمادگی کرده بودند اما در مورد عملی شدن وعده‌ها اطلاعی ندارم.

فیریشتین درباره تحریم‌های ترامپ و خروج آمریکا از برجام، گفت: از این اتفاق بسیار متأسف هستم می‌دانم که مردم ایران در حال تحمل نتایج و عواقب تصمیمات آمریکا و تقابل ایران و آمریکا شده‌اند.

وی گفت: اخیراً از وزیر امور خارجه آمریکا مایک پمپئو سوال شد که آیا تضمینی وجود دارد که مردم عادی تحت تاثیر تحریم‌ها قرار نگیرند که پاسخ داد خیر هیچ تضمینی وجود ندارد که آن‌ها تحت تأثیر این تحریم‌ها قرار نگیرند و این تاسف‌آور است.

سفیر پیشین آمریکا در یمن در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اخیراً دونالد ترامپ سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد، این تصمیم را چگونه تحلیل می‌کنید، گفت: معتقدم دلیل این تصمیم ترامپ حضور سپاه پاسداران ایران به‌‌عنوان نهادی قوی در سوریه و یمن و حمایت این نهاد از حزب‌الله است، در کل فکر نمی‌کنم این تصمیم تاثیر چندانی در سیاست خارجه آمریکا داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پیش‌بینی آینده روابط ایران و آمریکا هم گفت: همه چیز به آینده بستگی دارد؛ به نظر من ایران باید تا دوران انتخابات صبر کند و دوران ریاست جمهوری ترامپ به پایان برسد. با توجه به اظهارات جدید محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نیویورک به نظر می‌رسد امکان بازگشت به مذاکره برای هر دو طرف فراهم است و راه مذاکره باز است.

دیپلمات پیشین آمریکا ادامه داد: از سوی دیگر ترامپ درحال تلاش برای به صفر رساندن صادرات و واردات نفتی از ایران است باید ببینیم در این مسیر چقدر موفق می‌شود.

فیریشتین با اشاره به استراتژی ترامپ در مقابله با ایران گفت: هدف ترامپ و اعضای دولتش با هم فرق دارد؛ ترامپ در واقع به دنبال تغییر رویه ایران و کاهش قدرت ایران در منطقه است، ولی جان بولتون و پمپئو به دنبال تغییر حاکمیت ایران هستند و در این راه به ترامپ فشار می‌آورند در هر دو حالت فشار بر ایران ادامه خواهد یافت.

وی درباره تصمیم اخیر ترامپ برای پایان معافیت‌های نفتی گفت: تصمیم تهران برای پایان معافیت‌های نفتی در هماهنگی با استراتژی حداکثر فشار بر ایران است، چراکه آمریکا فکر می‌کند از این طریق یا می‌تواند ایران را به مذاکره راضی کند و یا می‌تواند حاکمیت ایران را تغییر دهد./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

اتهام جدید ارتش آمریکا به ایران

ارتش آمریکا در تازه‌ترین اتهام خود جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که به حوثی ها  یمن...

اصرار عربستان برای گفت وگو با ایران / ریاض از تهران چه می خواهد؟

عربستان که در سال های گذشته به‌دلایل غیرمنطقی گفت وگو با ایران قطع کرده بود ناگهان با...

چگونه عراقی‌ها با وسیله نقلیه شخصی به ایران سفر کنند؟

عادل فیاض مدیرکل اداره پلیس راه بصره درباره  ورود مسافران عراقی به ایران با وسایل نقل...

حضور گردشگران ایرانی در هند تسهیل می‌شود

ایجاد مکانیزم ریال-روپیه برای کالاهایی که تحریم نیستند خبر خوبی برای گردشگران ایرانی ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news