اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
14 اردیبهشت 1398 14 اردیبهشت 1398
11:47 11:47
نبرد نیابتی سرافراز به جای احمدی‌نژاد؛

از حمله به اطلاعات سپاه تا جاسوس خطاب کردن هاشمی رفسنجانی

پس از گذشت چند روز رییس سابق صدا و سیما در یک گفت‌وگوی اینترنتی با عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد تلاش کرد تا به اتهامات و شبهات پاسخ دهد، پاسخ‌هایی که البته شبهات و اتهامات زیادی را متوجه گروه‌ها و اشخاصی متفاوتی کرد.

سلام نو سرویس سیاسی: هفته گذشته هفته‌ محمد سرافراز رییس سابق صدا و سیما بود. هفته‌ای که کلیپ مشترک او و شهرزاد میرقلی خان، کلیپ توضیحات میرقلی‌خان و نامه‌اش خطاب به رهبری و مصاحبه تصویری سرافراز و داوری منتشر شد. او در این هفته روزهای پرفراز و نشیبی را سپری کرد و اتهامات زیادی متوجه‌اش شد که همه را در گفت‌وگو با عبدالرضا داوری از نزدیکان احمدی‌نژاد تکذیب کرد.

به گزارش سلام نو ماجرا از جایی شروع شد که ویدئویی از شهرزاد میرقلی خان، بازرس ویژه سرافراز در دوران ریاستش بر سازمان صدا و سیما، منتشر شد که نشان می‌داد سرافراز اسنادی را به او تحویل می‌دهد. برخی گفتند این اسناد مربوط به سازمان صدا و سیما است، اما در نهایت سرافراز گفت که این مدارک مربوط به پرونده شخصی میرقلی خان است که در عمان به او تحویل داده شده است.

دوران کوتاه یک نیم ساله ریاست سرافراز بر صدا و سیما دوران پرفراز و نشیبی بود. او چند صد پست مدیریتی اضافه در سازمان را حذف کرد و برخی شبکه‌های ناکارآمد را تعطیل کرد. او از جمله برخی از معاونین خود از جمله علی عسگری، رییس فعلی سازمان، را از سمت خود کنار گذاشت، اما در نهایت نتوانست بر روی صندلی خود باقی بماند. فشارها به او افزایش یافت، بازرس ویژه‌اش مجبور به خروج از کشور شد و در نهایت بسیار زودتر از موعد از کار برکنار شد.

صندلی داغ مشاور احمدی‌نژاد برای سرافراز

در نهایت پس از گذشت چند روز رییس سابق صدا و سیما در یک گفت‌وگوی اینترنتی با عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد تلاش کرد تا به اتهامات و شبهات پاسخ دهد، پاسخ‌هایی که البته شبهات و اتهامات زیادی را متوجه گروه‌ها و اشخاص متفاوتی کرد، از اطلاعات سپاه و رییس آن یعنی حسین طائب تا هاشمی رفسنجانی.

سرافراز گفت‌وگوی خود را داغ و جنجالی شروع می‌کند و با حمله به مسئولان کشور می‌گوید که آن‌ها یا مشکلات را نمی‌فهمند یا به خاطر درگیری در فساد توان برطرف کردن مشکلات را ندارند. او در ادامه با اشاره به وضعیت ایران و آمریکا نسبت به هم در تحلیلی متفاوت می‌گوید که احتمال حمله نظامی آمریکا بعد از ماه رمضان افزایش می‌یابد و راه جلوگیری از این کار یا مذاکره است یا اصلاحات ساختاری و اساسی.

این در حالی است که احتمالا مخاطب انتظار دارد سوال اول از رییس سابق صدا و سیما درباره پرونده‌های اخیرش، شهرزاد میرقلی خان و فساد در این سازمان باشد.

به گفته رییس پیشین صدا و سیما  اصلاح روندها، کاهش هزینه‌ها و بازنگری در روندها از اقداماتی است که او را روی سیبل حملات و هجمه‌ها قرار داد. همچنین «مبارزه با فساد» در بخش‌هایی که او «حساس» توصیف می‌کند، باعث شد که کار او در سازمان با سنگ‌اندازی‌هایی مواجه شود

اشاره مستقیم او در اینجا به مسائلی چون دیتا سنتر با 50 میلیارد تومان هزینه، پروژه پیام‌رسان سروش و پروژه IPTV که با هزینه 9 میلیون یورو و حضور چند شرکت خارجی انجام می‌شد بود، پروژه‌هایی که در نهایت باعث شد تا آقای رییس خیلی زودتر از موعد با جام جم خداحافظی کند.

در ادامه سرافراز به دو نهاد امنیتی کشور یعنی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه حمله می‌کند و می‌گوید این دو نهاد در پروژه‌ای مشترک بازرس ویژه او یعنی میرقلی‌خان را تحت فشار قرار دادند تا از کشور خارج شود. او در ادامه به حسین طائب و اطلاعات سپاه حمله می‌کند و مدعی می‌شود که این مجموعه دنبال آگهی‌های صدا و سیما بود ولی پس از عدم موفقیت طرف پیروز مزایده را به اجبار منصرف کرد.

حمله آخر در این مصاحبه به کسی است که احتمالا مخاطب اصلا انتظارش را ندارد. هاشمی رفسنجانی هنوز و پس از گذشت چند سال درگذشتش ظاهرا هنوز سوژه جذابی است.

میرقلی خان در بخشی از سخنان خود مدعی شد در زمان حضور در زندان‌های امریکا درخواست جاسوسی را رد می‌کند و بعد در سخنانی عجیب به نقل از برخی مقامات امنیتی امریکا مدعی می‌شود که هاشمی ‌رفسنجانی تمام اطلاعات ایران را از کانال عربستان سعودی در اختیار امریکا قرار می‌داده. بر اساس همین حرف نیز مدعی است که بعد از فوت آیت‌الله رابطه ایران و عربستان وارد تنش بیشتری شده و به تبع آن آمریکا نیز تغییر رویه می‌دهد.

سرافراز در زمین چه کسی بازی می‌کند؟

سخنان میرقلی‌ خان و سرافراز یادآور دست خطی مشابه است. دست خط محمود احمدی‌نژاد که از هاشمی بیزار بود، با سپاه مشکل داشت و تلاش می‌کرد به طور غیر مستقیم با رهبری رو به رو شود.

سرافراز و میرقلی خان نیز چنین کردند. به اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات حمله کردند، هاشمی را به جاسوسی متهم نمودند و در نهایت از طریق روایت میرخلقی خان ذهن‌ها را متوجه بخشی از بیت رهبری و مجتبی خامنه‌ای، مشهورترین فرزند رهبر انقلاب کرد.

فارغ از صحت و سقم ادعاهای سرافراز جالب این است که سایه‌ای از احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با مشاور سابقش در قاب تصویر نشست و همان اتهامات را متوجه دشمنان و رقبای سابق او کرد.

سرافراز به دنبال چیست؟ آیا او به نیابت از احمدی‌نژاد می‌جنگد؟ آیا به دنبال حضور در انتخابات ریاست جمهوری است؟ یا نه فکر می‌کند بهترین دفاع حمله است؟  سرافراز این روزها در زمین چه کسی بازی می‌کند؟

باید صبر کرد و واکنش نهادهای اطلاعات و دیگر نهادها و اشخاصی که اسمشان در مصاحبه اخیر سرافراز رفته را دید تا بتوان تحلیلی روشن‌تری از اقدامات اخیر او داشت.

اخبار مرتبط

icon news

اظهارات سرافراز در مورد حمله آمریکا به ایران

 رئیس سابق صدا و سیما می گوید امریکا بعد از ماه رمضان به ایران حمله خواهد کرد.

سرافراز :اسنادی که به خانم میرقلی خان دادم، مربوط به پنج سال زندان و مکاتباتش با دادگاههای آمریکا بود

  رئیس سابق سازمان صدا و سیما درباره انتشار فیلمی از او و شهرزاد میر قلی خان در فضای ...

افشاگری سرافراز از زد و بندهای این سازمان

رئیس پیشین صدا وسیما گفت: ضرغامی از بودجه ای که دراختیارش بود مفصل استفاده می کرد.

مصاحبه با جنجالی ترین مدیر صدا و سیما

محمد سرافراز تنها مدیری بود که وقتی به صدا و سیما آمد عمر مدیریتش تنها 2 سال و نیم بو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news