اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 آبان 1398
14 اردیبهشت 1398 14 اردیبهشت 1398
16:43 16:43

ادامه دادن غنی‌سازی توسط ایران

خبرها حکایت از آن دارد که ایران طبق برجام ادامه دادن غنی‌سازی را در پیش خواهد گرفت. رییس مجلس شورای اسلامی این مساله را مطرح کرده است.

نشست خبری علی لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی گفت که ایران طبق برجام می‌تواند آب سنگین تولید کند و طبق این توافق خلافی مرتکب نشده است. پس ما کار غنی‌سازی را انجام می‌دهیم می‌خواهید بخرید یا نخرید.

به گزارش سلام نو، علی لاریجانی در جمع معلمان نمونه کشور با اشاره به اظهارات اخیر مقام معظم رهبری درباره شرایط فعلی کشور، اظهار کرد: ایشان بر روی انسجام و وفاق داخلی تاکید کردند. مساله فعلی کشور آن است که ما با یک سری موجودات دردسرساز برای صحنه بین‌المللی مواجه هستیم که می‌خواهند برای ایران دردسر درست کنند اما ایران یک نقش سرافرازانه در دیپلماسی را دنبال می‌کند.

وی توضیح داد: ما می‌دانیم که آنها چه می‌کنند، اما مثل برخی جوانان در منطقه نیستیم که بدون ارزیابی شرایط کشور کاری کنیم که به آشفته‌بازی در منطقه کمک می‌کند. البته که آنها جنگی تمام‌عیار علیه ملت ایران سامان دادند و در کل صحنه بین‌المللی بی‌انضباطی را رایج کردند که تحت این عنوان آمریکا کاری به نظامات بین‌المللی ندارد و هر کاری را که می‌خواهد انجام می‌دهد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ممکن است این کارها موقتا فوایدی برای آنها داشته باشد، اما جایگاه این کشور را پایین می‌آورد. به هرحال درباره ایران رفتاری همه‌جانبه یعنی عملیات روانی و فشار اقتصادی در همه‌جا راه انداخته‌اند که برخی آثار آن در کشور در زمینه‌ تورم و فشار دیده می‌شود بخشی از فشار اقتصادی مربوط به تحریم نفتی، صادرات و حمل و نقل است که متاسفانه در ساختار بین‌المللی هم به دلیل ارتباطات آمریکا با بخش‌های مختلف اقتصادی بر روی اراده آنها اثر گذاشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که دو نوع عملیات روانی در داخل و خارج را دنبال می‌کنند، توضیح داد: اعلام کرده‌اند که اجازه نمی‌دهند نفت از ایران صادر شود که قطعا موفق نخواهند شد و خودشان هم این را می‌دانند اما مثلا ترامپ با بن سلمان درباره نفت تماس می‌گیرد و آن را علنی می‌کند چون می‌داند که کارهایشان شدنی نیست پس با این اقدامات سعی می‌کنند بر روی قیمت نفت تاثیر بگذارند و در صحنه داخلی هم عملیات روانی راه بیندازند. البته که برخی در داخل در دام آنها می‌افتند.

لاریجانی تاکید کرد: نکته‌ای که رهبری فرمودند مبنی بر توجه بر انسجام داخلی و پرهیز از پرداختن به مسائل داخلی دسته چندم، موضوع مهمی است. وقتی دشمنی بزرگ داریم و کسانی که می‌خواهند کیان ملت را هدف قرار دهند باید اختلافات را کم کنیم و حداقل آن را به عنوان یک تاکتیک دنبال کنیم. البته سلیقه‌ها متفاوت است، اما آدمها در مقابل دشمن باید در کنار یکدیگر باشند.

رییس قوه مقننه ادامه داد: از جمله کارها درباره عملیات روانی آن است که می‌گویند ایران نباید آب سنگین تولید کند و کشوری حق ندارد از ایران آب خریداری کند. حال این‌که طبق برجام ایران می‌تواند آب سنگین تولید کند اگر شماها نمی‌خواهید، خُب نخرید اما ما طبق توافق کار خلافی مرتکب نشده‌ایم. همچنین گفته‌اند که نباید به ما مواد اولیه داده شود در این باره هم ما غنی‌سازی می‌کنیم اگر می‌خواهند از ما نخرند می‌گویند این کارها را برای افزایش فشار در ایران انجام می‌دهند که البته چند کشور واکنش منفی نشان دادند اینها همه یک نوع ساماندهی عملیات روانی است و چون فشار علیه ما را دنبال می‌کنند.

وی تاکید کرد: این تحرکات از سر قدرت نیست آنها کم آورده‌اند و مجبور هستند با عملیات روانی کارشان را پوشش دهند پس در این شرایط مساله وفاق و انسجام داخلی موضوع حیاتی برای امروز ایران است که رهبری آن را به همه ملت ایران توجه داده است ان‌شاءالله به زودی مشکلات رفع می‌شود و ملت ایران می‌تواند با سرافرازی مسیر خود را ادامه دهد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

لاریجانی بدون اجازه‌ نمایندگان طرح افزایش قیمت بنزین را امضا کرده!

آقاپور نماینده مردم شبستر با انتقاد از گرانی قیمت بنزین گفت: اقتصاد ایران که نفس نفس ...

مجلس بررسی می‌کند؛ تشکیل استان آذربایجان مرزی

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی لوایح پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و...

لاریجانی: بانک‌ها برای تأمین سرمایه در گردش صنایع با مشکلاتی روبه‌رو هستند

 رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:  براساس قانون و با اذن مقام معظم رهبری، اعتباری بالغ ب...

لاریجانی: برخی زیر تیغ مالیات هستند و برخی از پرداخت آن فرار می کنند

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  آدرس دقیقی از دلال ها برای اخذ مالیات وجود ندار...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news