اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 28 دی 1398
15 اردیبهشت 1398 15 اردیبهشت 1398
12:46 12:46

ظریف: خلیج فارس و تنگه هرمز شریان‌های حیاتی ما هستند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: خلیج فارس و تنگه هرمز شریان‌های حیاتی ما هستند و ما برای معاش خود به آن‌ها وابسته هستیم و می‌خواهیم که برای ترابری کشتیرانی تمام کشورها از جمله ایران در امن و امان باشند.

ظریف

به گزارش سلام نو، ظریف در ابتدا برای پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر این که تروریستی اعلام کردن نیروهای نظامی آمریکا چه اهمیتی داشته و چه هدفی را دنبال می‌کند، گفت: این اقدامی نبود که ما خودمان انجام داده باشیم و در واقع واکنشی به تصمیم آمریکا مبنی بر اعلام کردن سپاه پاسداران ایران به عنوان سازمانی تروریستی بود. همان طور که می‌دانید این نیروها در خط مقدم مبارزه با تروریسم در عراق، سوریه و افغانستان بوده‌اند اما متأسفانه آن‌ها (آمریکا) بر اساس منافع خود و برخی در منطقه ما (خاورمیانه) و در آمریکا به دنبال تحریک برای ایجاد مشکل در منطقه هستند. همان طور که می‌دانید نتانیاهو در پیام توییتری خود به زبان عبری اعلام کرد که این پیشنهاد او بوده است که رئیس جمهور ترامپ سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد. بنابراین این یک تصمیم از سوی آمریکا و نه از سوی مجلس ایران بوده که اتخاذ شده است و پیش از آن شورای امنیت ملی ایران اقدامی انجام داد که تنها واکنشی به این حرکت (آمریکا) بود.

مجری الجزیره از ظریف پرسید که شما همیشه گفته‌اید که ایران به دنبال درگیری و افزایش تنش‌ها نیست اما آیا این اقدام تروریستی اعلام کردن نظامیان آمریکایی اقدام کشوری است که به دنبال جنگ نیست؟ ظریف در ادامه برای تشریح این موضوع گفت: به طور حتم ایران به دنبال درگیری و گسترش دامنه تنش‌ها نیست اما ما ملتی نیستیم که با فرار از زورگویان دوام آورده باشد. ما به وضوح گفته‌ایم که هیچ تمایلی به گسترش دامنه تنش‌ها نداریم و به وضوح گفته‌ایم که خلیج فارس و تنگه هرمز شریان‌های حیاتی ما هستند و ما برای معاش خود به آن‌ها وابسته هستیم و می‌خواهیم که برای ترابری کشتیرانی تمام کشورها از جمله ایران در امن و امان باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در توضیح اظهارات برخی مقامات عالی‌رتبه نظامی کشورمان مبنی بر اینکه اگر ایران نتواند از تنگه هرمز استفاده کند، سایر کشورها نیز این امکان را نخواهند داشت گفت: این بستگی به تصمیم آمریکا دارد که بخواهد گذرگاه آبی پشت در خانه ما را برایمان ناامن کند که ما اجازه رخ دادن چنین چیزی را نخواهیم داد.

مجری الجزیره از ظریف درباره عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران از سوی آمریکا و برنامه ایران برای بعد از دوم ماه مه که این معافیت‌ها منقضی شده‌اند پرسید و ظریف در پاسخ تشریح کرد: به نظر ما آمریکا نخواهد توانست درباره تنگه هرمز یا خلیج فارس اقدامات پیوسته‌ای انجام دهد که اگر چنین کاری انجام دهد با مقابله به مثل ایران مواجه خواهد شد که من فکر نمی‌کنم (چنین اقدامی از سوی آمریکا) در میان باشد. ما به فروش نفت خود و پیگیری مشتریان ادامه خواهیم داد و همیشه به یاد خواهیم داشت که چه کسانی در روزهای سخت با ما همکاری کردند.

ظریف برای تشریح این مسئله مطرح شده از سوی مجری الجزیره که فروش نفت ایران از سال ۲۰۱۷ تا کنون افت داشته است و این تحریم‌ها هرچند غیرقانونی به حساب بیایند از سوی ایران بر اقتصاد آن اثر گذاشته است گفت: به همین دلیل است که ما این را (تحریم‌های آمریکا را) تروریسم اقتصادی می‌دانیم و همان طور که به طور علنی هم گفته‌ام مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و برخی دیگر بر مردم ایران فشار اعمال می‌کنند تا بلکه خط مشی آن‌ها را تغییر دهند. آمریکا برای مدت چهل سال و به ویژه از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، این عملکرد را داشته است.(دولت ترامپ) تعهد یک رئیس جمهور دیگر آمریکا یعنی باراک اوباما را نقض کرد. انتظار می‌رود که در روابط بین‌المللی یک دولت، اصول دولت قبل را تداوم ببخشد؛ تا جایی که من می‌دانم، انقلابی در آمریکا رخ نداده است و مردم آمریکا فقط دونالد ترامپ را از طریق انتخابات به عنوان رئیس جمهور خود برگزیده‌اند و این تمام آن‌چه است که اتفاق افتاده. چیزی که مهم است این است که این تحریم‌ها نه تنها غیرقانونی بوده و تأثیر قانونی و اقتصادی ندارند، بلکه تأثیر سیاسی نیز نخواهند داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان سپس درباره این موضوع که اثربخشی این تحریم‌ها به این بستگی دارد که آیا مشتریان نفتی ایران به خریدن نفت ایران ادامه می‌دهند یا نه گفت: دو نکته وجود دارد. اول آنکه هیچ یک از این کشورها تحریم‌های آمریکا را تحریم‌هایی قانونی نمی‌دانند؛ ممکن است شرکت‌های خصوصی این کشورها تحت تهدید و اجبار آمریکا و سخت‌گیری آن در این مسائل در کوتاه مدت احتیاط کنند اما من فکر نمی‌کنم که در میان مدت و بلند مدت احتیاط کنند که (خرید نفت را) کاهش دهند اما این وضعیت به این معنی نیست که دولت آن کشورها موافق هستند و در واقع اعلام کرده‌اند که (تحریم‌های آمریکا را) به رسمیت نمی‌شناسند.

مجری الجزیره از برنامه ایران برای ممانعت از تأثیر فشار آمریکا بر مردم ایران پرسید و ظریف تصریح کرد: اول از همه به تعامل با شرکایمان ادامه خواهیم داد. طرح‌های متعددی را پایه‌ریزی کرده‌ایم که یکی از آن‌ها در بلند مدت به زیان آمریکا خواهد بود و در حال همه‌گیر شدن است که استفاده نکردن از دلار برای معاملات است. دومی سازوکاری است که در حال ایجاد آن با اروپایی‌ها هستیم و پیش از این با همسایگان خود و با چینی‌ها آن را ایجاد کرده‌ایم و آن عدم گردش پول در مرزهایی است که امکان دارد آمریکا در آن‌جا مداخله کرده و کشورهایی را که (بر اساس تحریم‌های آمریکا) به طور غیرقانونی در این کار مشارکت دارند تحت فشار قرار دهد.

وی در ادامه در این باره گفت: من فکر می‌کنم که آمریکا در راستای منافع این کشور عمل نمی‌کند و بیش از اینکه در خدمت منافع آمریکایی باشد در خدمت منافع اسرائیلی است و متأسفانه برخی در منطقه ما خود را با منافع اسرائیلی متحد کرده‌اند اما این دسیسه گروه کوچکی است که من آن‌ها را گروه ب می‌نامم (بی‌بی، بن زائد، بن سلمان، بولتون) که رئیس جمهور ترامپ و آمریکا را به سمت درگیری و عواقبی فاجعه‌باز سوق می‌دهند که متأسفانه آن‌ها اولین کسانی بود که در اثر عواقب (چنین تحرکاتی) آسیب خواهند دید.

ظریف در توضیح اینکه آیا این به معنای آن است که ایران مقابله به مثل خواهد کرد و بی ثباتی بیشتر در منطقه ایجاد خواهد شد گفت: ثبات این منطقه برای ما بسیار مهم است و ما می‌خواهیم با تمام همسایگانمان و با تمام کسانی که عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند روابط خوبی داشته باشیم و این را از طریق کمک به قطر که از سوی برخی اعضای گروه ب به مخاطره افتاده بود ثابت کرده‌ایم و در کنار دوستانمان در منطقه خواهیم ایستاد. ما در جریان کودتای ترکیه در کنار این کشور بودیم و وقتی کردستان عراق مورد حمله داعش قرار گرفته بود در کنار آن‌ها ماندیم؛ همیشه هواخواه ثبات در این منطقه هستیم. ما دوست داریم با عربستان سعودی و امارات متحده عربی و هر عضو دیگری از شورای همکاری خلیج فارس روابط بسیار خوبی داشته باشیم؛ به این امیدواریم و انتظار ما این است. اما ملزوماتی وجود دارد. ما باید این خونریزی را در یمن پایان ببخشیم.

مجری الجزیره با مطرح کردن ادعاهایی از سوی برخی کشورها از جمله آمریکا مبنی بر اینکه ایران مسئول اتفاقاتی است که در خاورمیانه می‌افتد و در امور سایر کشورها دخالت می‌کند و به این دلیل است که تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرده‌اند و با آن مقابله می‌کنند از وزیر امورخارجه کشورمان پرسید که آیا این ادعاها صحتی دارند یا خیر. ظریف در پاسخ گفت: اول از همه اینکه درباره این اتفاق نظر وجود ندارد. اتفاق نظر جامعه جهانی این است که آمریکا و همسایگانی که درباره آن‌ها صحبت کردید در امور سایر کشورها دخالت می‌کنند. ببینید که در آفریقای شمالی و جاهای دیگر چه اتفاقی می‌افتد. اتفاق نظر در این باره وجود ندارد و این دقیقاً خود مشکل است. برخی از کشورهای منطقه از جمله اسرائیل از همان ابتدا از توافق هسته‌ای خشنود نبودند. بقیه جامعه بین‌المللی باور دارند که این توافق، یک دستاورد منحصر به فرد و تاریخی (در عرصه) دیپلماسی است. اگر تمایلات دیگری وجود داشته باشد و بخواهید که ایران را امنیتی کرده و آن را به عنوان یک تهدید نشان دهید که در واقع نبوده است، اوضاع جور دیگری می‌شد و از توافق هسته‌ای خوشتان نمی‌آمد و برخی در منطقه ما از این دست بودند.

ظریف در این باره افزود: به تاریخ آن‌ها نگاهی بیاندازید. چه کسی بود که از صدام حسین زمانی که به ایران حمله کرد حمایت کرد؟ چه کسی از طالبان حمایت کرد وقتی که افغانستان را تحت کنترل در آورد؟ چه کسی از القاعده، داعش و النصره حمایت کرد؟ چه کسی اکنون در لیبی و سودان مداخله می‌کند؟ فقط به واقعیت‌های موجود نگاهی بیاندازید؟ چه کسی موجب رنج قطر شد؟ چه کسی یک خبرنگار را تکه تکه کرد و چه کسی سر از تن ۳۷ نفر جدا کرد؟ آیا این ایران است؟ واقعیت‌های موجود را ببینید، نیازی نیست که به ادعاها توجه کنید. چه کسی به کمک کویت رفت؟ چه کسی به کمک قطر رفت وقتی در رنج بودند؟ چه کسی از عراقی‌ها و کردهای عراق حمایت کرد وقتی که داعش پشت در خانه آن‌ها بود. ببینید که چه کسی مسئول این ناخوشی‌ها است؟

وی همچنین درباره اقدامات سلطه‌جویانه رژیم صهیونیستی در منطقه گفت: چه کسی در حال تحت کنترل در آوردن قلمرو کشورهای دیگر است؟ چه کسی در حال به وجود آوردن تسلیحات هسته‌ای است؟ چه کسی روستاها را ویران می‌کند و تا حد زیادی حقوق اولیه مردم فلسطین را نادیده می‌گیرد؟ چه کسی متجاوزی است که همه را در منطقه مورد حمله قرار داده است؟ از حمله به تأسیسات هسته‌ای اوسیراک عراق گرفته تا بمباران روزانه سوریه، اردن، فلسطین و لبنان. به تاریخ نگاه کنید. آن‌ها این سیاست آتش افروزانه را به همه تحمیل می‌کنند. همه قربانی این (سیاست) خواهند بود. آمریکا هیچ سودی نخواهد برد. رئیس جمهور ترامپ گفت که ۷ تریلیون دلار در منطقه ما خرج کرد، منطقه ما را نابود کرد و دست خود را به خون مردمش آغشته کرد و آمریکایی‌ها بدون هیچ هدفی جان باختند.

در ادامه وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با این شبکه درباره ادعای آمریکا که سپاه پاسداران ایران مسئول کشته شدن ۶۰۰ نفر از نظامیان آمریکایی در منطقه است گفت: این یک دروغ بی‌پایه است. آن‌ها در زمانی که می‌خواستند به عراق حمله کنند هم همین ادعاها را داشتند. همان گروهی که آمریکا و منطقه را در جنگی پر هزینه و وحشتناک گرفتار کردند که تنها موجب ایجاد تروریسم شده است، همان کسانی هستند که این ادعاها را مطرح می‌کنند. این‌ها مشتی دروغ هستند که بر پایه واقعیت نیستند. این نظامیان آمریکا هستند که ایرانی‌ها را کشته‌اند. آن‌ها موجب سقوط یک هواپیمای غیرنظامی ایرانی و کشته شدن ۲۹۰ مسافر آن شدند. برای این اقدام خود غرامت پرداختند که نشان می‌دهد حتی مسئولیت آن را پذیرفتند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

انتقاد ظریف از سیاسی‌سازی تراژدی سقوط هواپیمای اوکراینی

ظریف در توییتر شخصی اش سقوط هواپیمای اوکراینی را تراژدی خواند و در عین حال تاکید کرد ...

ظریف شماره تلفن برای مساعدت به بازماندگان سقوط هواپیما اعلام کرد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به منظور«مساعدت به بازماندگان» حادثه مورد هدف قرار گرفت...

رایزنی ظریف با جوزف بورل

جوزف بورل هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی یک  تماس تلفنی با محمدجواد ظریف گ...

ظریف: هر زمان صلاح بدانیم پاسخ آمریکا را می دهیم

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: گرفتار جوسازی و شانتاژ آمریکای...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news