اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
15 اردیبهشت 1398 15 اردیبهشت 1398
16:30 16:30

آیا حذف 4 صفر از پول ملی دردی از تورم دوا می‌کند؟

معاون وزیر اقتصاد معتقد است حذف 4 صفر از پول ملی فقط نگهداری حساب ها را راحت تر می‌کند  تاثیری در از بین بردن گرانی ها ندارد.

حذف چهار صفر از واحد پول کشور

به گزارش سلام نو، محمد علی دهقان در حاشیه مراسم رونمایی از آمارهای تجاری وزارت اقتصاد ، درباره سازوکارهای و برنامه‌های وزارت اقتصاد برای تحقق درآمدهای مالیاتی بدون آسیب زدن به حوزه‌های تولیدی در سال سخت اقتصادی اظهار کرد: تحقق درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش بیشتر مالیات‌ها نیست. می‌توانیم از طریق گسترش پایه‌های مالیاتی، شناسایی فرارهای مالیاتی و رفع معافیت‌های غیر ضروری درآمدهای مالیاتی را محقق کنیم؛ بنابراین تحقق درآمدهای مالیاتی به شکلی خواهد بود که نه تنها فشار بر تولید وارد نشود بلکه تثبیت کننده فضای کسب و کار اقتصادی هم باشد.

او در پاسخ به این سوال که آیا وزارت اقتصاد به صورت مشخص برنامه مالیاتی را برای تحقق این ایده طراحی کرده است یا خیر؟ پاسخ داد: حتماً برنامه‌هایی وجود دارد که توسط مراجع ذیربط اعلام خواهد شد.

دهقان همچنین با اشاره به شرایط سخت بودجه دولت در سال ۱۳۹۸ درباره راهکارهای تحقق بودجه اظهار کرد: بخشی از برنامه‌ریزی‌های جدید در راستای افزایش درآمدها و بخشی هم در راستای کاهش هزینه‌های غیر ضروری خواهد بود که این اتفاقات در مجموع باعث تعادل منابع و مصارف در بودجه خواهد شد.

معاون وزیر اقتصاد همچنین به طراحی برنامه‌های برای رونق تولید در وزارت اقتصاد هم اشاره کرد و گفت: جهت‌گیری وزارت اقتصاد به سمت برنامه‌هایی است که بتواند در سال ۹۸ اثرات ملموسی را به جا بگذارد. ضمن این که برای سال‌های بعد هم قابل امتداد باشد تا از این طریق بتوان باعث کاهش بیکاری و رکورد اقتصادی در سال جدید شد. این برنامه‌ها در حال حاضر در حال طراحی هستند تا بعد از طی مراحل قانونی اجرا شود.

دهقان همچنین به حذف چهار صفر از پول ملی اشاره کرد و گفت: این طرح در راستای امور ثبتی و حسابداری است و نگهداری حساب‌ها را راحت‌تر خواهد کرد وگرنه اثر ملموس بر اقتصاد نخواهد گذاشت.

او همچنین به راه‌اندازی بازار متشکل ارزی هم اشاره کرد و گفت: اساساً هر نوع بازار متشکل باعث گردش و شفافیت بیشتر اطلاعات خواهد شد که این مسئله در نهایت باعث طراحی سیاستگذاری‌های بهتر خواهد شد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اگر نمایندگان ادعای معجزه دارند چنین خبری نیست/با احتکار در بازار مسکن مواجه هستیم

بغزیان با اشاره به این که ما در ایران از یک سو با تورم قوانین و از سوی دیگر با به روز...

آیا حذف ۴ صفر از پول ملی تورم زاست؟

یثم رادپور، کارشناس اقتصادی گفت: حذف چهار صفر از پول ملی تغییری در ارزش پول و کالا ای...

پیش‌بینی وضعیت رشد اقتصادی کشور در سال۹۹

یک اقتصاددان درباره رشد اقتصادی کشور و تورم در پی صعود بورس چند پیش بینی را ارائه داد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news