اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
17 اردیبهشت 1398 17 اردیبهشت 1398
19:23 19:23

نامه روحانی به سران کشورهای ۴+۱

رئیس جمهور نامه ای در باره شرایط جدید ایران در اجرای برجام به سران کشورهای ۴+۱ ارسال کرد.

نامه مهم رئیس‌جمهور روحانی به سران کشورهای ۴+۱ درباره شرایط جدید ایران در اجرای برجام

به گزارش سلام نو، رئیس‌جمهور حسن روحانی صبح فردا نامه ای برای روسای جمهور ۴ کشور اروپایی و چین می‌فرستد که در آن صراحتا شرایط جدید همکاری‌ایران با برجام به آنها ابلاغ شده است. این نامه معنایش استفاده از ظرفیت‌های درون برجام است برای مجاب کردن اروپایی‌ها به انجام تعهدات‌شان در قبال ایران و واکنش به بدعهدی‌ها و فشارهای طرف آمریکایی.


صبح چهارشنبه سفیران ۴ کشور اروپایی عضو برجام و چین به وزارت امور خارجه دعوت می‌شوند تا محمد جواد ظریف نامه‌ای را که حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای‌شان نوشته، دریافت کنند.

روحانی در این نامه با اشاره به بدعهدی‌های آمریکا و عدم اجرای تعهدات متقابل از شرایط جدید ایران برای همکاری با برجام خواهد گفت.

اینکه تعلل اروپایی ها در اجرای تعهدات شان به برجام در قبال بدعهدی‌های آمریکا، از جمله عدم اجرای اینستکس، تهران این را خق خود می‌داند که بر اساس ماده ۳۶ برجام، بخشی از تعهدات خود را در قبال این تعهد بین‌المللی به حالت تعلیق در می آورد.

این خواسته روحانی البته نص صریح توافقنامه برجام و حق روشن مردم ایران است چون در این فراز از تعهد بین المللی هسته ای که با قطعنامه‌ای از سازمان ملل پشتیبانی می‌شود، صراحتا اشاره شده است که اگر طرفین به تعهدات خود در برجام پایبند نباشند، طرف مقابل می تواند بخشی از همکاری‌های خود که در معاهده آمده را به حالت تعلیق در بیاورد.

حالا دولت ایران در ازای بدعهدی آمریکایی ها و سستی مقامات اروپایی تصمیم گرفته تا بخشی از همکاری‌هایش با اروپا در زمینه برجام را به حالت تعلیق در آورد و روحانی این خواسته ایران را رسما به سران عضو برجام ابلاغ می‌کند.

تصمیمی که البته اروپایی ها انتظارش را می‌کشیدند و چند روز قبل رویترز به نقل از یک مقام اروپایی به آمریکا هشدار داده بود رفتارهای ضد ایرانی‌شان از سوی تهران بی پاسخ نمی‌ماند.

این البته تنها واکنش ایران به رفتارها ، فشارها و تحریم‌های آمریکایی و سستی‌های طرف اروپایی در پایبندی به توافق برجام نیست و محمدجواد طریف در نامه ای به موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات برجام نامه‌ای می‌فرستد که در آن به طور دقیق ، جزئیات فنی بندهایی از تعهدات ایران که به خاطر بدعهدی طرف مقابل به حالت تعلیق در خواهند آمد، کدام موارد خواهند بود.

رئیس جمهور و وزیر امورخارجه ایران در دو روز گذشته هم بار دیگر تاکید کرده بودند بر اساس طرفیت‌های بین المللی و حقوقی برجام پاسخی متقابل به رفتارهای خارج از عرف دیپلماتیک آمریکا خواهند داشت.

ایران حالا با پشتوانه  بند ۳۶ از توافق‌نامه برجام، اولین گام متقابل را بی آنکه هنوز هم کوچکترین گامی علیه معاهده بین المللی برجام برداشته باشد، می گیرد و از ظرفیت‌های خود این توافق برای ترغیب اروپایی‌ها به اجرای تعهدات‌شان استفاده می کند.

این اتفاق درحالی است که گروه «ب» وجنگ افروزان اطراف دونالد ترامپ برای رهایی از فشارهای سیاسی داخلی ، مدام سعی در ایران هراسی و تهدید دارند.

تهدیدهایی که حتی خودشان باور به عملی بودن‌شان ندارند و ترامپ حتی حاضر نیست پای عواقب حرف‌های امثال بولتون بایستد./خبرانلاین

اخبار مرتبط

icon news

دولت روحانی؛‌ از برجام‌سازی تا بورس بازی

 به نظر می‌رسد بورس برای دولت در حال تبدیل شدن به نوشدارویی است که هم علاج پیامدهای ا...

ظریف در جواب هوک:‌ برجام به شما ربطی ندارد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در جواب مقاله برایان هوک که نوشته بود باید تحریم تس...

روحانی و نخست وزیر مالزی درباره برجام مذاکره کردند

حسن روحانی رئیس جمهورایران و محیی الدین یاسین نخست وزیر مالزی در گفت و گویی تاکید کرد...

نامه ظریف نشان دهنده حقانیت ایران در پایبندی به برجام است

فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: نامه محمدجواد ظ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news