اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
18 اردیبهشت 1398 18 اردیبهشت 1398
15:57 15:57

اعتراض نخست وزیر عراق به کشتار در عربستان

نخست وزیر عراق در یادداشتی از اینکه اعدام 37 معارض سیاسی سعودی تنها دو روز بعد از پایان سفر او اعدام شده‌اند ابراز ناخرسندی کرده و این مسئله را به مسئولان سعودی هم ابراز کرده است. 

به گزارش سلام نو، «سامی المسعودی» در گفت وگو با تلویزیون «السومریه» عراق گفته است که عبدالمهدی در یادداشتی از اینکه اعدام 37 معارض سیاسی سعودی تنها دو روز بعد از پایان سفر او به ریاض اتفاق افتاد، به مقامات سعودی اعتراض کرده است.
وی اضافه کرد که دفتر نخست وزیری عراق این یادداشت اعتراض آمیز عبدالمهدی را از طریق وزارت امور خارجه عراق برای مقامات سعودی ارسال کرده است.
وی اضافه کرد که تنها پاسخ سعودی ها به این اعتراض عبدالمهدی این بوده که مدعی شده اند که احکام اعدام این افراد از ماه ها قبل صادر شده و مربوط به حال حاضر نبوده است.
المسعودی خاطرنشان ساخت که نخست وزیر عراق در این یادداشت اعتراض آمیز، اعدام این 37 شهروند سعودی را محکوم کرده است.
وی اضافه کرد که هرگز نباید شخصی را به خاطر اختلاف سیاسی، اعدام کرد زیرا این امر باعث ایجاد تنش بیشتر می شود.
وی ادامه داد که عراق ارتکاب این جنایت و اعدام شهروندان سعودی را تنها دو روز بعد از پایان سفر عبدالمهدی به ریاض، به عنوان نقطه ای منفی در تاریخچه مناسبات خود با عربستان سعودی ثبت می کند.
سامی المسعودی تنها روحانی شیعی بود که هیات بلندپایه نخست وزیر عراق را در این سفر همراهی کرد و به همراه عبدالمهدی به درون کعبه رفت، امری که باعث اعتراض بسیاری از شیوخ و روحانیون وهابیت عربستان سعودی شد.
عربستان سعودی تنها دو روز بعد از سفر عبدالمهدی به ریاض، مرتکب جنایات اعدام 37 شهروند سعودی شد که 34 تن از آنها از شیعه و بقیه از اهل سنت هستند.
عبدالمهدی در راس یک هیات عالی رتبه که تعدادی از وزیران او را همراهی می کردند در 27 فروردین ماه به دعوت رسمی پادشاه و ولی عهد سعودی عازم ریاض شد و 13 یادداشت تفاهم همکاری با سعودی ها امضا کرد.
رژیم سعودی نیز در سوم اردیبهشت ماه 37 شهروند بیگناه سعودی را که اغلب از شیعیان، قطیف، احساء و مدینه منوره بودند، با ضرب شمشیر اعدام کرد امری که اعتراض و محکومیت گسترده ای در داخل عراق به دنبال داشت.
درهمان برهه برخی از شخصیت ها و جریان های سیاسی عراقی از اینکه این جنایت تنها دو روز بعد از پایان سفر عبدالمهدی به ریاض انجام شده، این اقدام سعودی ها را تقبیح کرده و آن را پیام روشن در تاکید بر ادامه سیاست های تکفیری این رژیم علیه شیعیان منطقه از جمله کشور عراق دانستند.
برخی نیز گفتند که رژیم سعودی با اعدام این شهروندان بیگناه شیعه درصدد اطمینان دادن به شیوخ و پیروان وهابیت در داخل سعودی بوده که این رژیم هرگز از سیاست دشمنی خود با شیعیان و مواضع اصولی قبلی خود در برابر عراق عدول نکرده است.اخبار مرتبط

icon news

اظهارات خصمانه مورگان اورتاگوس درباره ایران

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعاهای بی‌اساسی علیه ایران مطرح کرده است.

ایرانی‌ها را به عراق و کویت راه نمی‌دهند!/ بلاتکلیفی تورهای نوروزی

احمدی عضو کمیته گردشگری دفتر تشخیص مصلحت توضیحاتی درباره شیوع کرونا در ایران و جلوگیر...

معافیت‌ عراق برای واردات انرژی از ایران تمدید شد

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد برای 45 روز دیگر معافیت از تحریم‌های...

آمریکا عراق را از تحریم‌های ایران معاف می‌کند

 آسوشیتدپرس خبر داد وزارت امورخارجه آمریکا آمادگی دارد تمدید معافیت بغداد از تحریم‌ها...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news