اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
19 اردیبهشت 1398 19 اردیبهشت 1398
08:30 08:30

واردات کالا از ایران به عراق محدود شد

  دامنه فروش کالاهای ایرانی به عراق محدود شده است.

عراق، واردات کالا از ایران را محدود کرد!

به گزارش سلام نو، در این راستا دولت عراق، در جدیدترین تصمیم خود واردات گروهی از محصولات را به داخل مرزهای خود متوقف کرده است. بررسی کالاهایی که واردات‌شان به عراق ممنوع شده، نشان می‌دهد که فعالان اقتصادی و صادرکنندگان ایرانی در برخی گروه‌های کالایی اعلام شده، از بازار مناسب و گسترده‌ای در این کشور برخوردارند.

از سوی دیگر بخشی از ممنوعیت‌های وارداتی عراق برای ایران تعریف شده است اما بخش بزرگ‌تری از لیست ممنوعه‌های عراق مربوط به تمامی کشورها می‌شود که البته اثرات آن بر تجارت با ایران نیز نمایان خواهد شد. از این زاویه، فعالان اقتصادی معتقدند که چنین روندی می‌تواند هدف‌گذاری دو کشور درخصوص تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری و روند رو به رشد مبادلات تجاری دوجانبه در سال‌های اخیر را تحت تاثیر قرار دهد.

در این راستا جدیدترین آمارهای گمرک ایران از تجارت خارجی فروردین ماه امسال، نشان می‌دهد صادرات ایران به عراق به لحاظ ارزشی نسبت به اسفند ۹۷ افت قابل توجهی داشته است. در اسفند ماه سال گذشته ۷۲۲ میلیون دلار صادرات به عراق صورت گرفته بود اما این رقم در فروردین امسال به ۳۸۹ میلیون دلار کاهش یافته است.

به‌طور کلی بازار عراق درسال‌های اخیر به‌عنوان بازاری مهم و استراتژیک برای بخش‌خصوصی و بخش دولتی ایران مطرح بوده و تجار ایرانی حساب ویژه‌ای روی این بازار منطقه‌ای باز کرده‌اند . در این راستا مقامات دو کشور در دیدارهای دوجانبه خود همواره بر توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری تاکید کرده‌اند اما در این میان اعمال برخی سیاست‌ها از سوی دولت عراق مانند افزایش تعرفه‌های وارداتی یا ممنوعیت‌های تجاری، هدف‌گذاری‌های تعیین‌شده میان دو کشور را با دست‌اندازهایی مواجه کرده است./خبرانلاین

اخبار مرتبط

icon news

صعود قیمت نفت

با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا ، قیمت نفت روند صعودی گرفت.

صلح ایران و آمریکا بازار نفت را زیر و رو می‌کند

اگر تهران تصمیم بگیرد که برای صلح با واشنگتن اقدام کند، افزایش عرضه در بازار نفت به س...

صفر کردن صادرات نفت ایران رویای محال آمریکایی

 وزیر نفت کشورمان - صراحتاً اعلام کرد که صفر کردن صادرات نفت ایران گرچه آرزوی آمریکای...

کدام کشور ارزان ترین بنزین دنیا را دارد؟

با یک بررسی می‌توان فهمید که ایران پس از ونزوئلا ارزان ترین بنزین دنیا را دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news