اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1398
29 آبان 1397
12:01

فیلمبردار شهیر لهستانی درگذشت

فیلمبردار کهنه‌کار سینمای لهستان که سابقه همکاری با آندری وایدا و رومن پولانسکی دو فیلمساز مطرح سینمای جهان را در کارنامه داشت ، درگذشت.

به گزارش سلام نو ویتولد سوبوچینسکی (Witold Sobocinski) فیلمبردار شهیر لهستانی که سابقه همکاری با آندری وایدا و رومن پولانسکی دو فیلمساز مطرح سینمای جهان را در کارنامه داشت، در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

فیلمبردار شهیر سینما درگذشت

خبر درگذشت وی را روز دوشنبه ۱۹ نوامبر مدرسه ملی فیلم ووج در لهستان جایی که سوبوچینسکی هم در آن تدریس و هم دانش آموخته آن جا بود اعلام کرد.

۱۰ روز پیش این فیلمبردار کهنه‌کار سینما در بیست و ششمین دوره جشنواره جهانی فیلم کمرایمیج در بیدگوشچ لهستان، جایزه یک عمر دستاورد را از دستان رومن پولانسکی کارگردان بزرگ لهستانی دریافت کرده بود.

در مراسم تجلیل او در این جشنواره که در روز ۱۰ نوامبر برگزار شد، ران هاوارد کارگردان آمریکایی و یانوش کامینسکی فیلمبردار بزرگ لهستانی با ارسال ویدیوهای ضبط شده به این مراسم، کسب این جایزه را به سوبوچینسکی تبریک گفتند.

در بیانیه این جشنواره نیز از سوبوچینسکی به‌عنوانی یکی از برجسته‌ترین فیلمبرداران لهستان و یکی از مشهورترین فیلمبرداران دنیا که در بیش از ۹۰ فیلم، مستند و مجموعه تلویزیونی فعالیت داشته، یاد شد.

از کارهای این فیلمبردار مطرح لهستانی می‌توان به «عروسی» (۱۹۷۲) ساخته آندری وایدا، «دیوانه‌وار» (۱۹۸۸) به کارگردانی رومن پولانسکی و «قسمت سوم شب» (۱۹۷۱) ساخته آندژی ژووافسکی اشاره کرد.

اخبار مرتبط

مرمت‌گر مشهور آثار هنری درگذشت

 فرزین بنکدار هنرمند و مرمت‌گر پیشکسوت تابلوها و آثار هنری که مدتی از بیماری رنج می‌ب...

مجید اخوان در گذشت

  طراح پیشکسوت صحنه و لباس سینما درگذشت.

لیلیت تریان، مادر مجسمه سازی ایران درگذشت

عباس مجیدی، رئیس انجمن مجسمه سازان ایران در گفت‌وگویی خبر درگذشت لیلیت تریان، مادر مج...

بازیگر مشهور آمریکایی درگذشت

لوک پری که برای بازی در سریال‌هایی چون «بورلی هیلز ۹۰۲۱۰» و «ریوردِیل» شناخته شده بود...

دیدگاه خود را بنویسید