اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
21 اردیبهشت 1398 21 اردیبهشت 1398
16:40 16:40

یک گام مهم برای تشخیص دیستروفی‌های عضلانی

یک شرکت ایرانی توانسته کیت تشخیص بیماری‌های هانتینگتون، دیستروفی عضلانی نیوتونیک را تولید کند.

کیت‌های تشخیصی

به گزارش سلام نو، سیروس زینلی مدیرعامل یک شرکت در حوزه زیست فناوری در توضیح تازه‌ترین تولیدات این شرکت گفت: موفق شدیم کیت تشخیص بیماری هانتینگتون را تولید کنیم. بیماری هانتینگتون مربوط به حرکات غیرارادی دست و پا و عدم کنترل حرکات است و فردی که به این بیماری مبتلاست سال‌های سختی را سپری می‌کند و در نهایت فوت می‌کند. اکنون با تولید این کیت گام مهمی در جهت تشخیص این بیماری برداشته می‌شود.

وی همچنین از تولید کیت تشخیص بیماری دیستروفی عضلانی نیوتونیک به دست متخصصان توانمند داخلی خبر داد و افزود: نیوتونیک یک دیستروفی عضلانی است که در اثر ازدواج‌های فامیلی به نوزاد منتقل شده و تشخیص آن بسیار سخت و پر هزینه است که با تولید این کیت، تشخیص این بیماری با قیمت مناسبی میسر می‌شود.

غربالگری یک بیماری شایع پیش از ازدواج والدین

مدیرعامل این شرکت همچنین از تولید کیت دیگری برای تشخیص بیماری آتروفی عضلانی نخاعی (SMA) خبر داد و گفت: این بیماری، یکی از شایع‌ترین موارد میان خانواده‌ها در سراسر جهان است که بیماری کشنده‌ای در اغلب موارد محسوب می‌شود.

زینلی افزود: اکنون در برخی کشورها مانند آمریکا غربالگری نوزادان برای تشخیص این بیماری آغاز شده است، اما با تولید کیت تشخیصی در ایران، می‌توان غربالگری را حتی قبل از تولد نوزاد و حتی پیش از ازدواج والدین انجام داد. این می‌تواند جایگزین کیت MLPA شود.

وی همچنین از تولید کیت تعیین اصالت یا هویت اسب سخن گفت و ادامه داد: هم اکنون طی قراردادی با فدراسیون اسب‌دوانی از این کیت برای تعیین اصالت و هویت اسب‌ها استفاده می‌شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیرعامل این شرکت حوزه زیست‌فناوری خاطرنشان کرد: تا پیش از این، از کیت شرکت ترمو فیشر آمریکا برای تعیین هویت اسب‌ها استفاده می‌شد، حتی کشور ما برای این منظور مجبور بود نمونه‌ها را به خارج ارسال کند، اما نمونه داخلی نه تنها قابلیت‌های نمونه خارجی را داراست، بلکه قابلیت‌های بیشتری هم دارد و بسیار مقرون به صرفه‌تر است./ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news