اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 27 مرداد 1398
21 اردیبهشت 1398 21 اردیبهشت 1398
17:50 17:50

جزئیات جدید از آتش سوزی بازار سنتی تبریز

مدیرعامل سازمان آتشنشانی تبریز جزییاتی از آتش سوزی مهیب بازار سنتی این شهر را تشریح کرد.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی تبریز

به  گزارش سلام نو، محمد قلیزاده ، با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به وقوع آتش‌سوزی گسترده در بازار تبریز و تقارن آن با شب و تعطیلی بازار، کپسول‌ها حتی در صورت قفل نبودن هم پاسخگوی اطفا حریق نبودند.

وی تاکید کرد: با دریافت گزارش مشاهده دود از بازار تبریز حدود ساعت ۲۲:۱۵، نیروهای آتشنشانی با فاصله زمانی سه دقیقه به محل حادثه رسیدند و شواهدات نشان می‌داد که این آتش‌سوزی از ساعاتی پیش آغاز شده است، اگر بازار تبریز نگهبان داشت و اصناف به موقع اقدام به این کار می‌کردند، شاید حجم آتش‌سوزی و میزان خسارات به این میزان نبود.

وی ادامه داد: با توجه به قدمت بازار تاریخی تبریز و اهمیت آن، سازمان آتشنشانی از سال‌ها قبل اقدام به مجهز کردن بازار به شیرهای هیدرانت کرده است؛ ادعاهای مجهز نبودن خودروهای آتشنشانی را قبول نداریم، اگر این ادعا درست باشد، آتش‌سوزی به این حجم در طول پنج ساعت اطفا نمی‌شد، چنانچه مشابه این حادثه ۱۰ سال قبل روی داد و عملیات اطفا آن طولانی‌تر بود.

قلیزاده با بیان اینکه مهم‌ترین مشکلی که عملیات اطفا حریق را با مشکل مواجه می‌کرد، حضور و تردد بی جای مردم بود، گفت: تصور کنید با آن حجم از حضور مردم، آتشنشانان چگونه امدادرسانی کردند، تعدادی از شلنگ‌هایی که بیرون از محل حادثه بودند توسط مردم و تماشاگران باز شده بودند و نیروهای ما مجبور به اضافه کاری و جمع کردن شلنگ‌هایی که مردم بازشان کرده بودند، شدند.

وی اضافه کرد: در همان ساعات اولیه شاهد هجوم تعداد زیادی از افراد بودیم که به نام اصناف به مغازه‌ها هجوم آورده بودند و آسیب‌هایی مانند خیانت، غارت و سرقت نیز دور از انتظار نبود و این مورد نیز کار مأموران آتشنشانی را سخت‌تر کرده بود.

وی گفت: برخی انتظار داشتند تا از هلی‌کوپتر در عملیات اطفا استفاده شود؛ در حالیکه اصول اطفا حریق این را نمی‌گفت و با توجه به نوع آتش‌سوزی و وقوع آن در فضای بسته، معماری خاص بازار تبریز و تاریکی شب، امکان خاموش کردن آتش با هلی‌کوپتر نبود.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی تبریز در ادامه با ارائه توصیه‌هایی به بازاریان به منظور پیشگیری از هر گونه حوادث احتمالی، متذکر شد: اصناف ضمن رعایت نکات ایمنی به هنگام گرم کردن مغازه‌ها و غذاها توسط گاز پیک نیک؛ نسبت به بیمه کردن مغازه‌هایشان اقدام کنند؛ چرا که بیمه برای اصناف مانند نان شب واجب است.

وی با بیان اینکه آتشنشانان با جانفشانی تمام برای اطفا این حریق تلاش کردند، گفت: خوشبختانه هیچ آتشنشانی در بیمارستان بستری نیست و تعدادی از آن‌ها که دچار دودگرفتگی و مصدومیت‌های جزئی شده بودند در محل حادثه و اورژانس بیمارستان به طور سرپایی مداوا شده و تعدای هم به محل حادثه بازگشتند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

حادثه‌ای مهیب در پلدختر/ کوه‌های «کول چپ» در آتش

مرتضی کائیدی بخشدار مرکزی پلدختر گفت: آتش‌سوزی در جنگل‌ها و منابع طبیعی کوه‌های «کول...

انفجار هراس انگیز یک جایگاه سوخت +فیلم

انفجار مهیب در یک جایگاه سوخت موجب شد شعله های آتش به نحو رعب انگیزی در سراسر ساختمان...

آتش‌ دست از سر بازار تبریز برنمی‌دارد

محمد قلیزاده مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز با اعلام اینکه آتش...

بازار تهران آتش‌ گرفت!/ ده ها زن و مرد در محاصره شعله ها +فیلم و عکس

سخنگوی آتش‌ نشانی تهران اعلام کرد که در اثر آتش‌ سوزی یک ساختمان تجاری در بازار تهران...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news