اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
24 اردیبهشت 1398 24 اردیبهشت 1398
17:33 17:33

روش های تمیز کردن اسفنج های شست وشو

اسفنج شست و شوی ظروف یکی از آلوده‌ترین لوازم آشپزخانه می باشد.

به طور کلی باید در نظر داشت که اسفنج های آشپزخانه سرشار از باکتری ها و ریزجانداران مضر هستند که در صورت عدم پاکسازی می تواند برای سلامت بسیار مضر باشد.

استفاده از سرکه سفید برای ضد عفونی کردن اسکاج یکی از راهکارهای مفید می باشد چرا که استفاده از  سرکه  بهترین روش برای از بین بردن بسیاری از باکتری ها و مواد زائد است.
لازم به ذکر است برای استفاده از این روش باید در ابتدا مقداری سرکه را به یک فنجان آب جوش اضافه کرد و بعد اسکاج را برای مدت 20 دقیقه در این مخلوط قرار می دهیم و پس از این زمان می توان اسکاج با استفاده از آب و مایع ظرفشویی شست.

استفاده از مایع ظرفشویی نیز می تواند یکی دیگر از راهکارهای از بین بردن میکروب های اسکاج باشد برای این کار باید  درابتدا، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در یک کاسه آب جوش حل کرد و بعد اسفنج را درون این ترکیب قرار داد و به مدت 20 دقیقه اسکاج را در داخل این محلول قرار داد و بعد با استفاده از آب آن را شست.

استفاده از ماکروویو نیز می تواند در از بین بردن میکروب های اسکاج موثر باشد چرا که این دستگاه دمای بالا را تولید می کند که می تواند برای از بین بردن عوامل بیماری‌زا کمک کند همچنین باید یادآور شد که دمای بالا محیط مرطوب اسفنج را تغییر داده، در نتیجه، از رشد و تکثیر ریزجانداران پیشگری می کند.
لازم به ذکر است که اگر اسفنج بوی نا یا کپک می دهد، این روش بسیار مناسب می باشد.

استفاده از آبلیمو نیز برای ضد عفونی کردن اسفنج آشپزخانه بسیار مناسب است هر چند باید متذکر شد که آبلیمو قوی‌ترین ضدعفونی کننده  نیست اما این در حالی است که  در صورت عدم دسترسی به گزینه های دیگر جایگزین خوبی برای پاکسازی اسفنج های آشپزخانه می باشد.

به طور کلی باید در نظر داشت که آبلیمو یک عامل ضد باکتری طبیعی است که می تواند به ضدعفونی کردن سطوح و اجسام کمک کند برای استفاده از این روش باید  چند قطره آبلیموی تازه را به آب داغ اضافه کرد و بعد اسفنج را به مدت 20 دقیقه در این ترکیب قرار داد و بعد از آن با استفاده از آب و صابون اسکاج را شست.

روغن درخت چای نیز از دیگر راهکارهای مناسب برای از بین بردن میکروب اسکاج است چرا که با استفاده از این روغن می توان به راحتی ریزجانداران روی سطوح مختلف را از بین برد برای استفاده از این روش باید 15 تا 20 قطره روغن اساسی درخت چای را در یک فنجان آب جوش ترکیب کرد و بعد اسفنج را به مدت 20 دقیقه در این ترکیب قرار داد و درنهایت اسفنج را برای خروج مواد زائد فشار داده و آن را آبکشی کرد.

در پایان باید خاطر نشان کرد که شست و شوی مرتب اسکاج می تواند در کاهش میکروب های آن بسیار تاثیرگذار باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news