اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
24 اردیبهشت 1398 24 اردیبهشت 1398
18:36 18:36

تاثیر مصرف نمک یددار در سقط جنین

یـد یکی از ریز مغذی های حیاتی برای سوخت و ساز بدن است.

گفتنی است کمبود ید به خصوص در میان زنان باردار با عوارض بسیاری مانند سقط جنین، تولد نوزاد مرده، ناهنجاریهای مادرزادی، افزایش مرگ و میر نوزادان، عقب ماندگی ذهنی و اختلال رشد و نمو کودک همراه خواهد بود.

به طور کلی باید در نظر داشت که تامین ید مورد نیاز مادر در طی بارداری بسیار حیاتی است و مطالعات بسیار زیادی ازچند دهه قبل وجود دارد که براستفاده از نمک ید دار و حتی مکمل ید در بارداری حمایت می کنند.

آنچه مسلم است مصرف ید در بارداری نه تنها باعث سقط جنین نخواهد شد بلکه می تواند باعث جلوگیری از آن و بسیاری دیگر از عوارض ناشی از کمبود ید در جنین و نوزاد نیز شود.


لازم به ذکر است مصرف ید مانند دیگر درشت مغذی ها و ریز مغذی ها باید در محدوده فیزیولوژیک باشد.  به عبارت ساده تر مصرف بیش از اندازه ید نیز می تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد.


درپایان باید خاطر نشان کرد که استفاده از نمک ید دار تصفیه شده برای تمام افراد و به خصوص بیماران مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی، کلیوی  بسیار توصیه می شود هر چند بهتر است زنان باردار علاوه بر مصرف نمک ید دار از سه ماه قبل از بارداری و در طول بارداری وشیردهی حداقل ۱۵۰ میکرو گرم ید اضافی در روزمصرف کنند.

اخبار مرتبط

icon news

تاثیر مصرف آویشن در سقط جنین

آویشن یکی از گیاهان دارویی می باشد که دارای طبیعت گرم است و همچنین از عطر دلپذیر نیز ...

این غذاها باعث سقط جنین می‌شود!

رژیم غذایی و برنامه درست برای حفط سلامت مادر در هنگام بارداری یکی از لازمه ها است. بخ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news