اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
25 اردیبهشت 1398 25 اردیبهشت 1398
10:03 10:03

غار درفک گیلان

گیلان یکی از شهرهای است که از جاذبه های گردشگری بسیاری برخوردار می باشد به گونه ای که بسیاری از افراد برای گذران اوقات فراغت خود به این شهر سفر می کنند.گفتنی است غار درفک در منطقه شکار ممنوع درفک، در شهرستان رودبار استان گیلان واقع شده است.

بدیهی است  فاصله غار درفک که در بخش خورگام رودبار و رو به روی رستم آباد قرار گرفته از شهر رشت حدود ۵۰ کیلومتر می باشد.

جالب است بدانیم که درفک در حقیقت نام قله ای بسیار معروف در ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار گیلان می باشد که هر ساله بسیاری از کوهنوردان حرفه ای برای فتح آن به این استان سفر می کنند در دامنه های این کوه بلند، غاری یخی قرار دارد که دامداران این ناحیه از آن برای تامین یخ و آب مورد نیازشان استفاده می کنند.


غار درفک از سمت جنوب به ارتفاعات شهرستان رودبار و از سمت شمال به جنگل های رودخانه سفید رود و رودخانه فیرارود محدود می شود.

بسیاری از کارشناسان ارتفاع غار درفک از سطح دریا را بیش از ۲۴۰۰ متر تخمین زده اند این منطقه به ناحیه ای سرد و برف گیر در فصول سرد سال تبدیل کرده است.

غار درفک یکی از جاذبه های دیدنی گیلان


بدیهی است منطقه درفک از سال ۱۳۷۴ از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور به منطقه شکار ممنوع درفک تبدیل شد.

وسعت این منطقه نزدیک به ۹۹ هکتار است که البته این مناطق دارای پوشش های جنگلی، کوهستانی و مرتعی می باشد همچنین باید به خاطر داشت که حیوانات و گیاهان زیادی در این منطقه زندگی می کنند که مهم ترین گونه های حیوانی منطقه شکار ممنوع درفک شامل  سمور، گربه جنگلی، گراز، شغال، خرس قهوه ای، پلنگ، مارال، شوکا و رودک  می باشد همچنین گونه گیاهی موجود در این منطقه نیز شامل درختان افرا، صنوبر، تمشک، بلوط، شمشاد، گردو، شیردار، پلت، لرگ و ممرزاست.


مشخصات غار درفک

لازم به ذکر است که از غار درفک به عنوان یخچال طبیعی در فصول گرم سال استفاده می شود، چرا که در تمام ایام سال، حتی در گرم ترین روزهای فصل تابستان برف و یخ را درون خود نگه می دارد از همین رو بسیاری از چوپانان منطقه از این غار برای تامین آب مورد نیاز خود نیز استفاده می کنند.

بدیهی است دهانه غار درفک به نسبت پهناوری می باشد اما این در حالی است ارتفاع  دهانه بسیار کم می باشد بنابراین برای ورود به آن نیاز به تجهیزات غار نوردی و یخ نوردی است.

طول  غار درفک حدود ۱۰۰ متر و عرضی حدود ۴۰ دارد. این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.


در نزدیکی غار درفک، یک غار آهکی زیبا به نام نوچاه هم وجود داشته است که گویا بر اثر زلزله سال ۶۹ اکثر قسمت های آن از جمله دهانه اش از بین رفته است.

بنا به اظهار نظر بومیان این منطقه در گذشته ای نه چندان دور، مردمان این منطقه در اطراف این غار شمع روشن می کردند. چرا که عقیده داشتند این منطقه محل دفن شدن ۴ امام زاده است.

مردمی که در این منطقه زندگی می کردند، برف و یخ موجود در این غار را درون سطل هایی چوبی به اسم لاوار می ریختند تا آب شوند. سپس از آن به عنوان آب شرب خود و احشامشان و همچنین آب مورد نیاز برای شستشو استفاده می کردند همچنین برخی از افراد بر این باور بودند که آب این یخ ها و برف ها شفا بخش است به همین دلیل این یخ ها را از مسیر های سخت و طولانی به رشت می رساندند و آن را می فروختند.

در پایان باید خاطر نشان کرد که بهترین فصل سفر به قله درفک اواسط بهار تا اواخر تابستان است چرا که این منطق در فصول سرد سال پوشیده از برف و یخ می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news