اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه
شنبه 02 شهریور 1398
26 اردیبهشت 1398 26 اردیبهشت 1398
11:37 11:37

نگاهی به شهر قونیه

قونیه در کشور ترکیه واقع شده است که هرساله گردشگران خارجی فراوانی به این شهر سفر می کنند و مردمان قونیه هم ارتباط و همراهی خوبی با گردشگران خارجی دارند.

شهر قونیه علاوه بر مکان های جذابی که دارد جزو شهرهایی است که دانشجویان بسیاری از داخل کشور ترکیه و خارج از این کشور در آن به تحصیل می پردازند.

یکی از ویژگی های شهر قونیه که باعث جذب گردشگران بسیاری شده و برای بسیاری از افراد جالب و دیدنی است، آرامگاه مولانا، شاعر پارسی زبان است که هریک از افراد با رفتن به شهر قونیه به آرامگاه مولانا می روند و یاد این شاعر بزرگ ایرانی را گرامی می دارند.

قونیه در زبان یونانی

در زبان یونانی، قونیه به معنی «شمایل» است و در اساطیر یونان گفته شده است که اژدهایی بر شهر قونیه چیره شده بود و گاهی به شهر قونیه حمله می کرد و این چیره شدن اژدها باعث می شد که برخی از زنان و دختران را ببلعد.

گفته شده است که این اژدها به دست فردی به نام پرسیوس پسر ژوپیتر کُشته شده است و پرسیوس با این کار خود باعث شده است که مردم شهر قونیه از دست این اژدها رها شوند.

مردم شهر قونیه هم به خاطر این تلاش و رشادت های پرسیوس، تصویر او را به یکی از دروازه های شهر آویختند.

وسایل نقلیه عمومی در شهر قونیه

در محدوده مرکز شهر قونیه می توان به وسایل نقلیه عمومی دست پیدا کرد و با آن ها جابه جا شد که این وسایل نقلیه عمومی شامل، اتوبوس، تاکسی، مینی بوس و تراموا است و در اغلب مناطق مرکز شهر وجود دارند.

کرایه های تاکسی شهر قونیه در مقایسه با وسایل نقلیه عمومی چون اتوبوس، مینی بوس و...گران تر است به این خاطر که کرایه های تاکسی در شهر قونیه با تاکسی متر محاسبه می شود.

تراموا یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی در شهر قونیه است که به دلیل کارکردن آن تا ساعت ۱۲شب باعث می شود که افراد در ساعات دیروقت شب احساس نگرانی و ناامنی نکنند.

غذا در شهر قونیه

یکی از نکات جالب در خصوص غذاهای کشور ترکیه این است که غذاهای ترکی شباهت زیادی به غذاهای ایرانی دارند و این باعث می شود که از لحاظ غذایی مشکل چندانی برای ایرانیانی که به کشور ترکیه و شهر قونیه سفر می کنند، وجود نداشته باشد.

در ترکیه، برنج به صورت متفاوت تری از کشور ایران طبخ می شود و مثلا برای طبخ استانبولی ای که در ایران وجود دارد، مردم ترکیه از بلغور جو با پیاز داغ استفاده می کنند و کته ای تهیه و سرو می کنند.

گوشت، سبزیجات، سیب زمینی، هویج، بادمجان و...مواد غذایی هستند که مردم ترکیه با آن ها غذاهای متنوعی طبخ می کنند و سوپ ها و سالادها هم جزو سبد غذایی مردم ترکیه هستند.

انواع کوفته که بعضاً طعم تندی هم دارند، کباب ترکی و...از دیگر غذاهای مردم ترکیه است و آن ها دسر و شیرینی جاتی که به باقلوا شبیه است، شیربرنج، شله زرد و پودینگ ها را تهیه می کنند.

تربت شمس تبریزی

در شهر قونیه یک مسجد کوچکی ساخته شده است که پس از این که شمس تبریزی دیده نشد به یادبود او این تربت بنا شد.

گفته شده است که در زیر این مسجد یک چاه قرار دارد که گمان می رود شاید شمس تبریزی را به قتل رسانده اند و در آن چاه انداخته باشند.

فضای داخلی مسجد که تربت شمس است فضای نسبتا کوچکی است و آیات قرآن و نقوش زیبایی بر روی دیوار و سقف گنبدی آن به چشم می خورد که به زیبایی مسجد افزوده است.

برخی از اشعار فارسی را می توان در گوشه و کنار این مسجد مشاهده کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news