اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 03 شهریور 1398
25 اردیبهشت 1398 25 اردیبهشت 1398
14:00 14:00

دومین مجموعه‌شعر عطیه عطارزاده منتشر شد

مجموعه شعر «زخمی که از زمین به ارث می‌برید» منتشر و راهی بازار شد.

«زخمی که از زمین به ارث می‌برید»، دومین مجموعه‌شعر عطیه عطارزاده

به گزارش سلام نو، مجموعه‌شعر «زخمی که از زمین به ارث می‌برید» سروده عطیه عطارزاده به‌تازگی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب صد و شصت و هفتمین عنوان «شعر فارسی» و صد و بیست و دومین عنوان «جهان تازه شعر» است که این ناشر چاپ می‌کند.

عطارزاده که فارغ‌التحصیل رشته سینما از انگلیس است، پیش از این کتاب، مجموعه‌شعر «اسب را در نیمه دیگرت برمان» در سال ۹۵ و رمان «راهنمای مردن با گیاهان دارویی» را در سال ۹۷ با همکاری نشر چشمه منتشر کرده است. «زخمی که از زمین به ارث می‌برید» دومین مجموعه‌شعر و سومین کتاب اوست.

عناوین شعرهای این کتاب به‌ترتیب عبارت‌اند از:

صدای شکستن کمرِ ابونواس ، ببر شدن، دو شیء بی‌تعریف، بذرهای جاودانه، پیش‌گویی، دیوانگان، در باب اشیا، باب هزار و سیصد و نود و هفت، نامه به موجودات فضایی، انقلاب آبی مایل به سرمه‌ای، شاعر (۱)، ۱. صبر کن…، زنده‌کردن مردگان، در باب مرز، شاعر (۲)، حجاری، ساتوری، پریدن از ارتفاع کم، جدِّ من، یک دقیقه سکوت، تاکسیدرمی در حواشی چشم، ۲. فاجعه فقط یک‌بار روی زمین اتفاق افتاد…، شمن ، عاشقانه (۱)، منطقه‌البروج ، مصاحبه بالینی، تماس، حمله انتحاری، بیداری، سکوت باستانی، کشف آتش، شاعر (۳)، ۳. این اولین سطر از کتابِ اخترشناسیِ من است…، نوشته‌اند، شجره‌نامه، یک شهروند کاملاً معمولی، راز، مرثیه، اصل خصومت، مزه انتحار عقاب، عاشقانه (۲)، وصیت لای دندان زمین، ۴. امروز میل شدیدی به خورشید و خون‌ریزی و خم کردن ترقوه دارم…، ماده‌آهوی گم‌شده، نئوآندرتال شریف، برای شاعری در ابوغریب، آفرینش، ۵. از راه دیوانگی‌هایت بیاموز…، خطابه‌ای به موش‌های آزمایشگاه، قصیده نفت، نسب‌نامه.

شعر « شمن » را از این کتاب می‌خوانیم:

با دیوانگی شروع کن

به قبرستان ماشین‌ها پناه ببر

لاستیک‌های سوراخ و واشرهای پوسیده بخور

دهانت را با لوله‌اگزوزی شکسته بِدَر

دور چشم‌هات روغن سوخته بمال

هفت ماه بعد شمن می‌شوی

یاد گرفته‌ای نامرئی بشوی

وسط تمامِ جاده‌های جهان بایستی

فریاد بزنی:

بایستید

به اصل خودتان برگردید

شما پیش از آنکه به من برسید

در خوابِ دانه‌های نکاشته زیتون بوده‌اید

این کتاب با ۱۱۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۶ هزار تومان منتشر شده است./مهر

دیدگاه خود را بنویسید

icon news