اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
25 اردیبهشت 1398 25 اردیبهشت 1398
16:30 16:30

ویکی پدیا از دسترس چینی‌ها خارج شد

 سایت ویکی پدیا در چین مسدود شده و نسخه آن به تمام زبان‌ها از دسترس کاربران چینی خارج شده است.

به گزارش سلام نو، پیش از این نسخه چینی سایت ویکی پدیا در کشور چین مسدود شده بود، اما اکنون محدودیت دسترسی به این سایت گسترش یافته و شامل تمام نسخه‌های آن به زبان‌های مختلف شده است.

ویکی مدیا در این رابطه اعلام کرد هیچ‌گونه اخطاری در رابطه با مسدود شدن سایت خود دریافت نکرده است. این بنیاد در بیانیه‌ای گفت: «در اواخر آوریل بنیاد ویکی‌مدیا متوجه شد سایت ویکی پدیا از دسترس کاربران چینی خارج شده است. پس از تحلیل گزارش‌های ترافیک داخلی خود مطمئن شدیم تمام نسخه‌های سایت ویکی پدیا به زبان‌های مختلف، در کشور چین مسدود شده است.»
دانشنامه آنلاین ویکی پدیا که توسط شبکه‌ای از داوطلبان موسوم به اجتماع ویکی پدیا ویرایش می‌شود، به طور متناوب در کشورهای مختلف جهان مسدود شده است. سایت ویکی پدیا در سال 2017 میلادی توسط کشور ترکیه و در سال فعلی میلادی در کشور ونزوئلا نیز مسدود شده است.
ویکی‌پدیا با بیش از ۲۸۰ زبان با محتوای آزاد است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هر فرد که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند مقاله‌های آن را ویرایش کند. این دانشنامه «متن باز» با هدف آفرینش و انتشار جهانی مطالب به تمامی زبان‌های زندهٔ دنیا فعالیت می کند و گردانندگان آن در بنیاد ویکی‌مدیا چندین پروژهٔ مشابه دیگر همچون ویکی‌واژه، ویکی‌کتاب، ویکی‌گفتاورد، ویکی‌خبر، ویکی‌دانشگاه، ویکی‌سفر، ویکی‌داده و ویکی‌گونه را پدید آورده اند./خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

خبرخوش درباره ساخت واکسن کرونا در چین

مقاله‌ای که در مجله پزشکی"medical journal" منتشر شده است، نشان می دهد که نتیجه آزمایش...

آزمایش ۵ واکسن کرونا بر روی انسان

زنگ یشین، معاون وزیر کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرد ۵ واکسن برای درمان کرونا در حال...

کشف جدید محققان چینی درباره ویروس کرونا

محققان دانشگاه ژجیانگ در چین اعلام کرده‌اند که بیش از ۳۰ جهش ویروس جدید کرونا را کشف ...

واکسن غیرفعال کرونا در چین ساخته شد

واکسن غیرفعال کووید-۱۹ برای نخستین بار در چین ساخته شد و تا ۱۰ دسامبر ۲۰۲۱ ارزیابی بی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news