اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
25 اردیبهشت 1398 25 اردیبهشت 1398
16:30 16:30

ویکی پدیا از دسترس چینی‌ها خارج شد

 سایت ویکی پدیا در چین مسدود شده و نسخه آن به تمام زبان‌ها از دسترس کاربران چینی خارج شده است.

به گزارش سلام نو، پیش از این نسخه چینی سایت ویکی پدیا در کشور چین مسدود شده بود، اما اکنون محدودیت دسترسی به این سایت گسترش یافته و شامل تمام نسخه‌های آن به زبان‌های مختلف شده است.

ویکی مدیا در این رابطه اعلام کرد هیچ‌گونه اخطاری در رابطه با مسدود شدن سایت خود دریافت نکرده است. این بنیاد در بیانیه‌ای گفت: «در اواخر آوریل بنیاد ویکی‌مدیا متوجه شد سایت ویکی پدیا از دسترس کاربران چینی خارج شده است. پس از تحلیل گزارش‌های ترافیک داخلی خود مطمئن شدیم تمام نسخه‌های سایت ویکی پدیا به زبان‌های مختلف، در کشور چین مسدود شده است.»
دانشنامه آنلاین ویکی پدیا که توسط شبکه‌ای از داوطلبان موسوم به اجتماع ویکی پدیا ویرایش می‌شود، به طور متناوب در کشورهای مختلف جهان مسدود شده است. سایت ویکی پدیا در سال 2017 میلادی توسط کشور ترکیه و در سال فعلی میلادی در کشور ونزوئلا نیز مسدود شده است.
ویکی‌پدیا با بیش از ۲۸۰ زبان با محتوای آزاد است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هر فرد که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند مقاله‌های آن را ویرایش کند. این دانشنامه «متن باز» با هدف آفرینش و انتشار جهانی مطالب به تمامی زبان‌های زندهٔ دنیا فعالیت می کند و گردانندگان آن در بنیاد ویکی‌مدیا چندین پروژهٔ مشابه دیگر همچون ویکی‌واژه، ویکی‌کتاب، ویکی‌گفتاورد، ویکی‌خبر، ویکی‌دانشگاه، ویکی‌سفر، ویکی‌داده و ویکی‌گونه را پدید آورده اند./خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

اعتیاد اینترنتی، دامنگیر چین

اعتیاد به اینترنت این روزها در چین بسیار فراگیر شده است.

چین تمام ویکی پدیا را فیلتر کرد!

چین در اقدامی عجیب ویکی پدیا را به تمام زبان‌هایش در این کشور ممنوع و فیلتر کرده است ...

راه جالب چینی‌ها برای ترک اعتیاد

تحریک عمیق مغزی فرایندی است که این روزها چینی‌ها برای ترک اعتیاد از آن استفاده می‌کنن...

جدیدترین فناوری‌های هوواوی

این روزها توانمندی های مختلف گوشی های هوشمند باعث شده انتخاب برای خرید آن ها کمی سخت ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news