اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
25 اردیبهشت 1398 25 اردیبهشت 1398
14:30 14:30
سلام نو بررسی می‌کند؛

ترامپ بالاخره بولتون را اخراج می‌کند؟ / پمپئو و بولتون همیشه با هم در جنگ هستند

چیزی که قطعی است این است که بولتون تا روز آخر به آتش افروزی خود ادامه می‌دهد چه ترامپ تلاش کند او را کنترل کند، چه نکند و چه پمپئو با او مشکل داشته باشد یا نداشته باشد.

سلام نو سرویس بین الملل: برخی منابع آمریکایی از بحرانی شدن جایگاه جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ سخن می‌گویند. نشنال اینترست هرچند معتقد است بولتون تنها چند گام تا دست‌یابی به آرزویش فاصله دارد اما هم‌چنان به طور جدی احتمال اخراج بولتون توسط ترامپ را مطرح می‌کند.

دنیل دپتریس در مقاله‌ای که در نشنال اینترست نوشته با طرح این سوال که "آیا به سمت جنگ با ایران می‌رویم؟" می‌نویسد که ایران و آمریکا در چهل سال گذشته همواره روابطه خصمانه‌ای داشتند و چنین سوالی پیوسته درباره ایران مطرح بوده. این تحلیلگر سپس به دوران اوباما اشاره می‌کند و می‌گوید زمانی بود که دولت اوباما هم قصد اقدام نظامی علیه ایران را داشت ولی در نهایت دیپلمات‌ها وارد میدان شدند و دیپلماسی و صحبت درباره مسائل هسته‌ای را سازنده‌تر از حل کردن این مسئله با بمب افکن‌های بی 52 دانستند.

او تاکید می‌کند که وضع ایران و آمریکا در حال حاضر رو به وخامت گذاشته و اگر ترامپ دنبال روابطی جدی‌تر از "تلفن زدن" با تهران نرود وضع فعلی می‌تواند به برخوردی جدی‌تر بین دو طرف منجر شود که خواسته هیچ کس به جز نیروهای افراطی داخل کاخ سفید نیست.

این تحلیلگر از پمپئو و بولتون به عنوان "دست‌هایی برای جنگ با ایران استخدام شده‌اند" یاد می‌کند و آرزوی این دو را بیرون کردن"آیت‌الله‌"‌ها از کوریدور قدرت می‌داند و می‌نویسد که جمهوری اسلامی در طول تاریخ چهل ساله خود طوفان‌های بسیاری را دیده و در نهایت توانسته خود را سلامت به ساحل برساند و رویکرد فعلی آمریکا کوبیدنِ به در بسته و بی فایده است.

او در ادامه معتقد است دولت ترامپ باید پیش از اوج گرفتن بیشتر تنش‌ها سعی کند تنش با ایران را کاهش دهد و در همین راستا به ترامپ پیشنهاد می‌کند که سکان هدایت سیاست را به دست بگیرد و آن را در دستان کسانی که در تمام مدت زندگی خود مواجهه‌ای پایان ناپذیر با ایران را تبلیغ می‌کردند رها نکند.

او اولین اقدام در این راه را ایجاد یک خط ارتباطی مستقیم با تهران می‌داند که باعث می‌شود از سوتفاهمات احتمالی جلوگیری شود و در لحظه از هر اشتباهی جلوگیری کند.

بولتون اخراج می‌شود؟

نشنال اینترست در مطلبی دیگر به نقل از یکی از مقامات ارشد سابق دولت می‌نویسد که ترامپ می‌خواهد بولتون را اخراج کند. به تازگی نیز ترامپ در نشستی خبری اعلام کرد که بولتون دیدگاه خوبی دارد ولی کمی تند است ولی ترامپ حواسش به او و دیگرانی که تند هستند است.

نشنال اینترست هم‌چنین به نقل از یک مقام ارشد وزارت کشور و یک مقام سابق دولت آمریکا نقل کرده است که بولتون و پمپئو دائم در حال دعوا با هم هستند. این مقام ارشد وزارت کشور آمریکا هرچند می‌گوید که پمپئو هم‌چنان مشتاق به انزوای تهران است ولی از جنگی که بیشتر خاورمیانه را درگیر خود کند هراس دارد.

به نظر می‌رسد پمپئو با وجود تعصب و محافظه‌کاری هم‌چنان به حسن شهرت خود توجه دارد در حالی که به تعبیر یک مقام ارشد وزارت کشور آمریکا بولتون شخصیتی آتش افروز و تنش زا دارد.

با این تفاسیر اخبار درباره خروج بولتون از کاخ سفید جدی و جدی‌تر می‌شود و حتی  برخی منابع از داگلاس مک‌گرگور به عنوان جانشین احتمالی بولتون نام می‌برند، کسی که پیش از بولتون هم نامش برای پست مشاور امنیت ملی مطرح بود. مگ‌گرگور پیش از این نیز در مقاله‌ای در اسپکتیتر با عنوان "جان بولتون مشکل است!" تاکید می‌کند که بولتون در حال خطرناک‌تر شدن است، به خصوص برای ایده‌های شخص رییس جمهور! او ایده‌های ترامپ درباره ونزوئلا و ایران را به شکلی جدی به چاش می‌کشد.

به نظر می‌رسد با توجه به شایعات احتمال خروج بولتون از دولت ترامپ کم نباشد، اما چیزی که قطعی است این است که بولتون تا روز آخر به آتش افروزی خود ادامه می‌دهد چه ترامپ تلاش کند او را کنترل کند، چه نکند و چه پمپئو با او مشکل داشته باشد یا نداشته باشد.

اخبار مرتبط

icon news

پمپئو خواستار تداوم ائتلاف جهانی علیه داعش شد

وزیر امورخارجه آمریکا در پیام توییتری نوشت: تلاش ائتلاف جهانی برای ریشه کن کردن داعش ...

کره شمالی: پمپئو مزخرف‌ می گوید

کره شمالی با صدور بیانیه ای از اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره چین انتقاد کرد.

ترامپ تانک‌ها و خودروهای نظامی به خیابان‌ها می آورد

مقامات نظامی واشنگتن اعلام کردند که ترامپ با مشاوران خود درباره اعزام تانک‌ها و خودرو...

پمپئو چابلوس ترامپ و بدترین وزیر خارجه آمریکا است!

توماس فیدمن، ستون نویس مشهور آمریکایی پمپئو را چابلوس ترامپ و بدترین وزیر خارجه آمریک...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news