اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 01 بهمن 1398
25 اردیبهشت 1398 25 اردیبهشت 1398
17:10 17:10

دولت فعلی آمریکا عهد شکن است

نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس دولت فعلی آمریکا را عهدشکن‌ترین دولت این کشور دانست و خاطرنشان کرد: رییس‌جمهوری که خواستار مذاکره است طبیعتا نباید زیرساخت مذاکره را از بین ببرد اما ترامپ سیاست چماق و هویج را با مذاکره اشتباه گرفته است.

سعید باستانی

به گزارش سلام نو، سعید باستانی ، با اشاره بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره مفهوم مذاکره با آمریکایی‌ها در شرایط فعلی، گفت: مذاکره به معنای گفت‌وگو و رایزنی دو طرف پیرامون یک موضوع و رسیدن به توافق طرفینی است. این روند از اصول اولیه مذاکره است و هر پیش‌شرطی موجب به هم خوردن این قاعده و منطق می‌شود و نامی غیر از مذاکره پیدا می‌کند.

وی خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، شروط دوازده گانه آمریکا برای جمهوری اسلامی و اعزام ناوها و جنگ‌افزارهای جنگی به خلیج فارس را به «مرده به دنیا آمدن نوزاد مذاکره آمریکا» تعبیر کرد و افزود: تکرار لفظی و رسانه‌ای واژه «مذاکره» هیچ اثری در مقامات کشورمان ندارد. اصول مذاکره زمانی محقق می‌شود که با موضوعی از پیش تعیین شده با رعایتِ احترام متقابل و با در نظر گرفتن منافع هر دو طرف توافقاتی رد و بدل شود و مذاکره جمع‌بندی مشترک و روشنی داشته باشد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: برای مذاکره با یک فرد یا کشور باید به تاریخچه مذاکرات این افراد یا کشورها توجه دقیقی داشت. وقتی متوجه تخلفات و حقه‌بازی‌های فرد یا کشور متقاضی مذاکره می‌شوید به یقین نسبت به تکرار همین رویه نسبت به خودِ شما بدبین می‌شوید. ترامپ سال گذشته قبل از طرح آمادگی برای مذاکره با ایران با رهبر کره‌شمالی مذاکره کرد اما به جایی نرسید. با بررسی سابقه مذاکرات دولت آمریکا و بی‌ثباتی در بدنه اجرایی این کشور به خوبی به این حقیقت پی برده می‌شود که دولت ترامپ به دلیل خروج از توافقات و معاهدات بین‌المللی قابل اعتماد نیست. وقتی چنین رییس‌جمهوری نسبت به این توافقات هیچ تعهدی ندارد چطور امکان دارد به توافقات دروغینش با یک کشور پایبند بماند؟

نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس دولت فعلی آمریکا را عهدشکن‌ترین دولت این کشور دانست و خاطرنشان کرد: رییس‌جمهوری که خواستار مذاکره است طبیعتا نباید زیرساخت مذاکره را از بین ببرد اما ترامپ سیاست چماق و هویج را با مذاکره اشتباه گرفته است. خروج از برجام و ترساندن و تهدید بانکها و شرکتهای اروپایی، چینی، ژاپنی و روسی و تجار سایر کشورهای جهان از معامله و تبادل کالا با ایران نامی جز سیاست چماق و هویج ندارد.

باستانی متذکر شد: سیاست زورگویی آمریکا با آزادی، عزت  و آزادگی ملت ایران در تضاد آشکار است. ایران کشوری نیست که زیر بار ادبیات سخیف یا تهدیدهای نظامی و اعزام ناوها و جنگ‌افزارهای نظامی به خلیج فارس برود./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

روحانی: برای مذاکره یک ثانیه صبر نخواهم کرد

رئیس جمهور در قسمت آخر سخنان خود در نشست شورای اداری  استان یزد گفت: هر گاه بتوانیم ب...

نماینده مجلس: آمریکا افول می کند/ نباید مذاکره کرد

یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهار کرد که ایالات متحده با برجام یا بدون آن هم...

یادداشت علی مطهری درباره مذاکره با آمریکا و انقلابیان واقعی و قلابی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد برداشت از سخن رهبری در مورد مذاکره ب...

مذاکره آمریکایی از نظر رهبر انقلاب +فیلم

رهبر معظم انقلاب درباره ادعای آمادگی آمریکائی ها برای مذاکره با ایران فرمودند که مذاک...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news