اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
25 اردیبهشت 1398 25 اردیبهشت 1398
18:05 18:05

پایان فیشینگ با ضربه ای سنگین توسط پلیس

در پى ارجاع بیش از 100 فقره پرونده برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان در استان خراسان رضوى در بازه زمانى 20 روزه، کارشناسان تیم عملیات ویژه پلیس فتا ، اقدامات فنى خود را در این رباطه آغاز کردند.

فروپاشی شبکه سازمان‌یافته "فیشینگ" با کلاهبرداری 46 میلیاردی

به گزارش سلام نو ، رئیس پلیس فتا افزود: کارشناسان پلیس فتا استان خراسان رضوی با انجام تحقیقات تخصصی دریافتند بخشی از وجوه سرقتی در حساب افراد مختلف در سراسر کشور به چرخش درآمده و بخشی دیگر صرف خرید شارژ،‌ کالا، ارز دیجیتال و دیگر خریدهای اینترنتی در نقاط مختلف کشور شده است.

وی با بیان اینکه تراکنش خریدهای صورت گرفته از رقم بالایی برخوردار بود، تصریح کرد: با تلاش پلیس فتا، تعدادی از متهمان در فضای سایبری شناسایی و پس از اخذ هماهنگی‌های قضایی طی اقدامی هماهنگ هشت متهم جوان و نوجوان در مشهد مقدس، دو متهم در تهران و دو نفر دیگر در استانهای شمالی کشور دستگیر شدند همچنین متهمان به همراه تجهیزات رایانه‌ای کشف شده به پلیس فتا خراسان رضوی انتقال پیدا کردند.

مجید درباره ابعاد فعالیت این شبکه کلاهبرداری، گفت: با توجه به وسعت دامنه کلاهبرداری‌ها در سطح کشور مشخص شد مجرمان با طراحی صفحات فیشینگ نظیر دریافت شارژ و خریدهای زیر قیمت به صورت اینترنتی یا وعده‌های واهی دیگر اقدام به فریب طعمه‌های خود می‌کردند.

رئیس پلیس فتا ادامه داد: قربانیان نیز با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود در صفحات جعلی ، اطلاعات مزبور را در اختیار اعضای این باند قرار داده، به گونه‌ای که هر کدام از اعضای باند بدون اینکه یکدیگر را از قبل ملاقات کرده باشند در فضای مجازی، یک گروه سازمان‌یافته تشکیل داده بودند و با تقسیم مسئولیت، موجودی حساب قربانیان را خالی کرده و حتی با سوء‌استفاده از اطلاعات حسابهای بانکی آنها دست به پولشویی می‌زدند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وسعت دامنه فعالیت این شبکه کلاهبرداری، تاکنون از دو هزار و 100 اطلاعات کارت بانکی به دست آمده مشخص شده که بیش از 46 میلیارد ریال برداشت غیر مجاز در فاصله زمانی کمتر از سه ماه صورت گرفته که در این رابطه تحقیقات توسط پلیس ادامه دارد.

رئیس پلیس فتا خاطرنشان کرد: در بررسی پرونده متهمان دستگیر شده، مشخص شد، تمامی افراد مزبور از داشتن خانواده مطلوب و روابط خوب خانوادگی محروم بوده و از نعمت پدر یا مادر و به ویژه کمبودهای عاطفی رنج می‌بردند و برای حل مشکلات دوران جوانی و نوجوانی و هزینه‌های متفرقه با انگیزه مالی به این اقدام کلاهبردارانه روی آورده بودند که این امر نیز در حوزه اجتماعی و رفتارشناسی توسط کارشناسان مربوطه قابل بررسی خواهد بود.

مجید با بیان اینکه شهروندان برای خرید اینترنتی خود به هشدارهای پلیس فتا توجه کنند، گفت: کاربران فضای مجازی باید آگاهی خود را نسبت به تشخیص سایت و درگاه اصلی از جعلی افزایش دهند، همچنین نرم‌افزارهای مورد نیاز تلفن‌همراه هوشمند خود را از سایتهای معتبر و رسمی ‌تهیه کرده، به هیچ عنوان از شبکه‌های اجتماعی به ویژه تلگرام نسبت به دریافت اپلیکیشنهای موبایل اقدام نکنند چرا که ریسک بالایی در جاسوسی و نصب بدافزار به همراه خواهد داشت.

رئیس پلیس فتا ناجا از شهروندان خواست در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyber police.ir بخش گزارشات مردمی اعلام کنند و هشدارهای پلیس را جدی بگیرند./تسنیم

اخبار مرتبط

icon news

هشدار پلیس فتا درباره سوء استفاده از اکانت سلبریتی‌ها

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نسبت به سو استفاده مجرمان از حساب ...

کلاهبرداری یک زن با فروش داروی تقلبی ضد کرونا

پلیس فتا از دستگیری یک زن به دلیل کلاهبرداری میلیاردی با فروش داروی تقلبی ضد کرونا خب...

کلاهبرداری 8 میلیاردی جوان 20 ساله

جوان 20 ساله که مدیر امور مالی و مدیریت امور تبلیغات سایت یک کلینک زیبایی در کیانشهر ...

جشنواره زمستانی جعلی بسته شد!

سرهنگ تورج کاظمی، رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات از بازداشت شخصی خبر داد که تحت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news