اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 01 شهریور 1398
26 اردیبهشت 1398 26 اردیبهشت 1398
16:35 16:35

ترامپ : دولت چین ممکن است از محصولات هوآوی برای مقاصد جاسوسی استفاده کند

دونالد ترامپ گفت:  استفاده از فناوری‌های ارتباطات راه دور  خارجی که تهدیدی امنیتی برای این کشور تلقی می‌شوند.

ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

به گزارش سلام نو، ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی عملا شرکت‌های آمریکایی را از استفاده از فناوری‌های ارتباطات راه دور (تلکام) خارجی که تهدیدی امنیتی برای این کشور تلقی می‌شوند، منع کرد.

ترامپ در دستور خود از هیچ شرکت به خصوصی نام نبرد. با این حال تحلیلگران می‌گویند که این دستور عمدتا متوجه شرکت عظیم تلکام چینی، هوآوی، است. بعضی کشورها ابراز نگرانی کرده اند که دولت چین ممکن است از محصولات هوآوی برای مقاصد جاسوسی استفاده کند. این شرکت که بزرگترین تولیدکننده تجهیزات تلکام جهان است اتهام بهره برداری از محصولاتش برای جاسوسی یا خرابکاری را تکذیب کرده است.

براساس بیانیه کاخ سفید هدف از دستور ترامپ "حفاظت از آمریکا مقابل نیروهای متخاصم خارجی است که فعالانه و به طور روزافزون مشغول ایجاد و بهره برداری از نقاط ضعفی در ساختار و سرویس‌های فناوری اطلاعاتی و راه دور هستند. " این فرمان به وزیر بازرگانی اجازه می‌دهد "معاملاتی که منبع تهدید غیرقابل قبولی برای امنیت ملی هستند را مسدود کند. "

هوآوی در واکنش به این فرمان در بیانیه‌ای نوشت که آماده و مایل است برای رسیدن به تدابیر موثری که در مورد امنیت محصولاتش به آمریکا اطمینان می‌دهد با دولت ترامپ گفتگو کند. این گروه استدلال کرد که تصمیم تازه به ضرر رقابت و توسعه در آمریکا خواهد بود و افزود: "به علاوه محدودیت‌های نامعقول ناقض حقوق هوآوی است و مسائل حقوقی دیگری را پدید می‌آورد. "

دولت آمریکا قبلا سازمان‌های دولتی را از استفاده از محصولات هوآوی منع کرده بود و متحدان خود را به اقدامی مشابه ترغیب کرده است. استرالیا و نیوزیلند هم استفاده از تجهیزات این شرکت چینی در شبکه‌های موبایل "۵ جی" را ممنوع کرده‌اند. براساس گزارش بی‌بی‌سی، اما هوآوی قویا این ادعاها را رد می‌کند.

در همین حال با افزایش نگرانی‌های امنیتی در مورد محصولات هوآوی در شبکه‌های "۵ جی" لیانگ هوا رئیس این شرکت گفت که مایل است در جریان ملاقاتی در روز سه شنبه در لندن "با دولت‌ها موافقتنامه‌های عاری از ابزار تجسسی" امضا کند.

آمریکا و چین در یک سال اخیر درگیری نبردی تجاری با اعمال تعرفه‌های سنگین بر کالاهای یکدیگر بوده‌اند که اخیرا بعد از شکست مذاکرات دوباره اوج گرفته است. /خبرانلاین

اخبار مرتبط

icon news

صدرنشین عرضه گوشی هوشمند در فصل اول 2019 چه کمپانی‌هایی بودند؟

سامسونگ در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی با 71.9 میلیون دستگاه، رتبه اول عرضه گوشی ...

روسیه چطوری اینترنتی ترامپ را رییس جمهور کرد؟

پیش از این آژانس تحقیقات اینترنتی آمریکا گفته بود که روسیه با دستکاری گسترده و آگهی‌ه...

هشدار معاون ترامپ به ناسا

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد : به هر قیمتی شده باید فضانوردان را به ...

شکایت کمپانی هواوی از کانادا

وکلای خانم منگ وانژو مدیرمالی شرکت هواوی اعلام کردند: به دلیل عدم رعایت حقوق موکلش در...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news