اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 30 شهریور 1398
29 اردیبهشت 1398 29 اردیبهشت 1398
13:15 13:15

فنلاند در مسیر مقابله با اخبار دروغ

در این طرح به همه شهروندان، دانشجویان، خبرنگاران و سیاستمداران آموزش داده می‌شود تا چگونه در برابر اخبار دروغین که تنها به دنبال تشویق اذهان عمومی و ایجاد دودستگی و نفاق در درون جامعه هستند؛ مقابله کنند.

به گزارش سلام نو ، در سال‌های اخیر عملیات اطلاعات جاسوسی فراوانی از طریق حملات آنلاین صورت گرفته است اما بیشتر آنان در حوزه مهاجرت، اتحادیه اروپا و پیوستن فنلاند به عنوان عضو کامل ناتو بوده است.
در سال 2015 رئیس جمهور فنلاند از کلیه شهروندان این کشور خواست تا در برابر انتشار هرگونه اخبار جعلی احساس مسئولیت داشته باشند.
یک سال بعد از این هشدار، کارشناسان آمریکایی برای مقابله با اخبار کذب و جمع آوری این نوع اخبار در سطح جامعه از دولت فنلاند درخواست مشورت کردند.
دولت فنلاند همچنین با اصلاح سیستم آموزشی و ایجاد تفکر انتقادی در مراکز آموزشی کشور تأثیر به سزایی در رشد سواد رسانه‌ای شهروندان این کشور داشته است.
بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه جامعه باز (Open Society)، فنلاند در میان 35 کشور اروپایی دارای جایگاه اول از نظر سواد رسانه‌ای میان شهروندان است.
طرح مقابله با اخبار دروغین دولت فنلاند دو سال قبل از دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا راه اندازی شد.
یکی از مهمترین دلایل راه اندازی این طرح هم مرزی فنلاند با کشور روسیه است. فنلاند دارای 832 مایل مرز مشترک با روسیه است.
«تواینن» رئیس ارتباطات دفتر نخست وزیر فنلاند در این باره می‌گوید، فنلاند از 101 سال گذشته بعد از اعلام استقلال و جدایی از روسیه همیشه از کمپین تبلیغاتی حمایت کرملین رنج برده است. درسال 2014 پس از الحاق کریمه به روسیه و حمایت مسکو از شورشیان شرق اوکراین، برای فنلاند مشخص شد که میدان جنگ تغییر یافته است و در حقیقت صحنه نبرد حال حاضر در جنگ اطلاعاتی آنلاین صورت می‌گیرد./ایرنااخبار مرتبط

icon news

ظریف: تشکیل «مجمع گفتگوی منطقه ای» در فنلاند مطرح شد

زیر امور خارجه ایران در حساب توئیتر خود از پیشنهاد تشکیل «مجمع گفتگوی منطقه ای» به فن...

فنلاند در پی بهبود سازوکار اینستکس

در دیدار وزرای خارجه ایران و فنلاند، پکا هاویستو از تلاش کشورش برای بهبود سازوکار این...

دیدار استراتژیک ظریف با رئیس‌جمهوری فنلاند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که دیشب با هیاتی بلندپایه ولرد فنلاند شده بود، ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news