اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 شهریور 1398
29 اردیبهشت 1398 29 اردیبهشت 1398
11:52 11:52

پیشگیری از یائسگی زودرس با رژیم غذایی مناسب

متاسفانه امروزه شاهد بروز یائسگی زودرس در برخی از زنان هستیم که این خود میتواند پیامدهای منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد.

گفتنی است بسیاری از پزشکان بر این باور هستند که پیروی از رژیم غذایی مناسب می تواند در به تاخیر انداختن یائسگی موثر باشد.

به طور کلی باید در نظر داشت که یائسگی زودرس با افزایش خطر بیماری های قلبی، پوکی استخوان و افسردگی همراه است اما این در حالی است که از زنان در مقابل سرطان های خاص از جمله سرطان سینه، آندومتر و تخمدان محافظت می کند.

لازم به ذکر است زنان به طور کلی از 40 تا 65 سالگی ممکن است به طور طبیعی یائسه شوند یعنی به طور متوسط در سن 51 سالگی یک زن به طور طبیعی یائسه خواهد شد.

آنچه مسلم است مصرف حبوبات تازه مثل نخود سبز و لوبیا سبز و ماهی های چربی از قبیل سالمون، ساردین و ماهی خال خالی با تاخیر در شروع یائسگی مرتبط هستند در حالی که مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده مثل برنج و پاستا با شروع زودهنگام یائسگی در ارتباط هستند.
از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که مصرف روزانه ماهی های چرب از جمله قزل آلا و شاه ماهی می تواند باعث تاخیر 3 ساله و همچنین مصرف روزانه حبوبات تازه نیز باعث تاخیر 1 ساله یائسگی خواهد شد اما این در حالی است که دریافت بالای ویتامین B6 و روی از مواد غذایی نه از مکمل ها، به طول کلی باعث به تاخیر افتادن یائسگی می شود.

بدیهی است مصرف روزانه کربوهیدرات های تصفیه شده نیز حدود 1.5 سال یائسگی را جلو می اندازد.

باید در نظر داشت که محققان احتمال می دهند که مواد خوراکی خاص از قبیل انگور، حبوبات و ماهی های چرب به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی که دارند در بلوغ و آزاد سازی تخمک ها نقش داشته و شاید به همین دلیل یائسگی را به تاخیر می اندازند.

در پایان باید خاطر نشان کرد که مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده با افزایش خطر مقاومت به انسولین باعث کاهش فعالیت همورمون های جنسی و افزایش سطح استروژن شده در نتیجه باعث افزایش تعداد چرخه های قاعدگی و سریع تر شدن تخمک گذاری و در نتیجه یائسگی زودتر خواهند شد.

اخبار مرتبط

icon news

چگونه با یائسگی مقابله کنیم؟

با افزایش سن خانم ها، روند یائسگی شروع می شود. این روند نیز مانند بسیاری دیگراز جریان...

درمان نشانه های یائسگی بر روی پوست

همان گونه که می دانیم یائسگی برای فرد با علایم متعددی همراه می باشد که یکی از این علا...

روش‌های کاهش خطرات یائسگی زودرس

متاسفانه امروزه بنا به دلایل مختلف بسیاری از زنان در معرض ابتلا به یائسگی زود رس قرار...

رژیم مناسب برای کاهش وزن در دوران یائسگی

علاوه بر مصرف برخی از این مواد غذایی در دوران یائسگی به ورزش کردن بسیار توصیه می شود ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news