اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 شهریور 1398
29 اردیبهشت 1398 29 اردیبهشت 1398
15:11 15:11

دست و پا زدن لیر در بحران / اقتصاد ترکیه در مرحله هشدار

از روزهای نخستین سال 2019 تاکنون لیر با کاهش 15 درصدی در برابر دلار رو به رو بوده است. لغو انتخابات استانبول پس از شکست حزب اعتدال و توسعه و تصمیم برای برگزاری مجدد این انتخابات و دعوای آنکارا و واشنگتن بر سر خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه باعث شده تا ترک ها از اعمال تحریم از سوی آمریکا نگران باشند و ارزش پول ملی شان با کاهش همراه باشد.

سلام نو – سرویس بین الملل: اقتصاد ترکیه رفته رفته رو به افول می رود و ارزش لیر همچنان به سمت سراشیبی می رود. تصمیمات سیاسی واشنگتن و تنش های ایجاد شده بین آمریکا و ترکیه در این زمینه غیر قابل انکار است.

به گزارش سلام نو ، تصمیم آمریکا به لغو توافق تجارت ترجیحی با ترکیه به واسطه مشکلات ایالات متحده با اقدامات اخیر ترکیه از جمله خرید سامانه موشکی از روسیه اتفاق افتاده و در حال حاضر تورم بالا و رشد اقتصادی منفی ترکیه تبعات این ماجرا بوده است. تورم ۲۰ درصدی و رشد اقتصادی منفی باعث شده است تا سطح استاندارد زندگی از مردم این کشور در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش یابد.

جنگ تجاری بین دو قطب اقتصادی جهان یعنی چین و آمریکا و مشکلات تعرفه ای این دو کشور که این روزها تشدید هم شده باعث شده تا معاملات هفته اخیر ارزهای نوظهور از این اتفاق متاثر شود. در این بین ترک ها از ترامپ خواسته اند تا با توجه به تصمیم سران دو کشور برای ارتقای مناسبات تجاری و اقتصادی در تصمیمش تجدید نظر کند اما واشنگتن تاکنون به این درخواست ترکیه واکنشی نشان نداده است.

کاهش ارزش لیر و نوسانات شدید ارز به همراه بی ثباتی سیاسی در این کشور را می توان از مهم ترین عوامل وضعیت بحرانی اقتصاد ترکیه دانست. عدالت و توسعه به عنوان حزب حاکم در ترکیه و شخصیت محوری این حزب، اردوغان که در حال حاضر در راس حاکمیت ترکیه است، این روزها بیش از پیش نگران ابعاد نهفته بحران در اقتصاد ترکیه هستند. بر اساس داده هایی که از سازمان آمار ترکیه به دست آمده کاهش شدید در تولید صنایع ترکیه مشهود است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور آمریکا اعمال فشار بر اقتصاد ترکیه از طریق نرخ برابری ارز، نرخ بهره و نرخ تورم را از نقشه های دولت های غربی دانسته و اظهار کرده است: پس از انتخابات شهرداری استانبول در ماه ژوئن به این بازی‌ها پایان خواهد داد. البته این اولین نوبت نیست که رئیس جمهور ترکیه دولت های غربی را عامل حمله به اقتصاد ترکیه می داند. او ماه گذشته در جریان همایش بازرگانان و تجار ترک گفته بود اقتصاد ترکیه از طریق جنگ ارزی مورد تهاجم قرار گرفته است اما دولت کنترل اوضاع را در دست دارد.

از روزهای نخستین سال 2019 تاکنون لیر با کاهش 15 درصدی در برابر دلار رو به رو بوده است. لغو انتخابات استانبول پس از شکست حزب اعتدال و توسعه و تصمیم برای برگزاری مجدد این انتخابات و دعوای آنکارا و واشنگتن بر سر خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه باعث شده تا ترک ها از اعمال تحریم از سوی آمریکا نگران باشند و ارزش پول ملی شان با کاهش همراه باشد.

تاثیر سقوط لیر بر ایران

در چند سال اخیر سفر به ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند در بین ایرانیان زیاد شده بود. با این حال پس از التهابات ارزی سفر به ترکیه خیلی مقرون به صرفه نیست. حالا و پس از کاهش ارزش لیر پیش بینی می شود سفر ایرانی ها به ترکیه بیش از سال 97 باشد. هرچند رئیس انجمن دفاتر مسافرت‌های هوایی می گوید کاهش قیمت بیش از این‌که ناشی از کاهش ارزش لیر باشد به دلیل کاهش تعداد توریست‌های ایرانی است. کاهشی که در قیاس با سال گذشته بیش از 700 هزار نفر برآورد شده است. هرچند هنوز هم هزینه سفر به ترکیه در قیاس با سال های گذشته رقم قابل توجهی است.

رضا کامی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه نیز اظهار کرده است: کاهش ارزش لیر که به نسبت دلار به پایین‌ترین سطح در 6 ماه گذشته رسیده  می‌تواند به کاهش ١٠ تا 20 ‌درصدی قیمت تمام شده کالاهای وارداتی ترکیه به ایران منجر شود.

اخبار مرتبط

icon news

لحظه ورود روحانی به آنکارا +فیلم

حسن روحانی به دعوت اردوغان وارد فرودگاه اسن بوغای آنکارا شد

ترکیه اروپا را به رهاسازی پناهجویان تهدید کرد

رئیس‌‌جمهور ترکیه بار دیگر تهدید کرد که اگر مورد حمایت جامعه جهانی قرار نگیرد، دروازه...

اردوغان:به ناتو پشت نمیکنیم

رئیس‌ جمهوری ترکیه ضمن اظهاراتی تکراری درباره سوریه و تشکیل منطقه امن اعلام کرد کشورش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news