اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
29 اردیبهشت 1398 29 اردیبهشت 1398
15:21 15:21

دغدغه‌ای در هیچ یک از مرزهای کشور نداریم

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: در مرزهای غربی کشور نیز با تعاملاتی که با مرزبان‌های ترکیه و عراق داشته‌ایم اوضاع تحت کنترل است.

سردار رضایی  فرمانده مرزبانی ناجا

به گزارش سلام نو، سردار قاسم رضایی امروز (۲۹ اردیبهشت) در حاشیه آئین تودیع و معارفه فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه در جمع خبرنگاران، با اشاره به برقراری امنیت مطلوب در تمام مرزهای کشور تاکید کرد: امروز در هیچ یک از مرزهای کشور دغدغه و نگرانی نداریم.

وی به وسعت 2000 کیلومتری مرزهای شرقی کشور اشاره کرد و افزود: عمده مشکلات در این مرزها، بحث قاچاق مواد مخدر است و این امر توأم با شیطنت‌هایی و حمل مواد مخدر و تردد مسلحانه بوده، اما همه این موارد تحت مدیریت است.

به گفته فرمانده مرزبانی ناجا تنها طی دو ماه گذشته بیش از هشت تن مواد مخدر در مرزهای شرقی کشور کشف شده است.

وی افزود: در مرزهای غربی کشور نیز با تعاملاتی که با مرزبان‌های ترکیه و عراق داشته‌ایم اوضاع تحت کنترل است و برگزاری نشست‌های متعدد بین مرزبانان این کشورها منجر به مدیریت بهتر مرزهای مشترک شده است.

رضایی افزود: این همکاری‌ها به حدی است که حتی در بحث ورود سلاح‌های شکاری که عمدتاً تولید کشور ترکیه است، با هماهنگی با کارخانه‌های این کشور بحث قاچاق این سلاح‌ها مدیریت شده است.

وی تصریح کرد: در کنار این اقدامات، ما هم به وظیفه قانونی خود در مرزها عمل می‌کنیم و مدیریت مرزهای کشور به خوبی در حال انجام است.

فرمانده مرزبانی ناجا با انتقاد از مصاحبه برخی مسئولان که در آن عنوان می‌کنند مرزبانان با کوله بران برخورد می‌کنند، گفت: تعریف کوله بر کاملاً مشخص است و کوله بران همگی شناخته شده و ثبت شده‌اند و مسیر و زمان تردد آنها نیز کاملاً مشخص است.

وی افزود: آن افرادی که ما با آنها مقابله می‌کنیم متجاوز مرزی هستند، نه کوله بر. متجاوز مرزی هم کسی است که بر اساس قانون مجرم است و تردد غیرقانونی دارد.

رضایی تصریح کرد: کسی که شبانه به صورت غیرقانونی آن هم مسلحانه مشروبات الکلی حمل می‌کند آیا این فرد کوله‌بر است؟! این فرد یک متجاوز مرزی است که هم مخل امنیت اقتصادی است و هم مخل امنیت جامعه و هیچ کس، نه قانون، نه مردم و نه مرزنشینان به ما اجازه مدارا با چنین افرادی را نمی‌دهند.

وی یادآور شد: متأسفانه برخی از این افراد فریب خورده‌اند و برخی نیز جزو مافیای قاچاق یا مافیای ضد امنیتی هستند.

رضایی افزود: در قانون هم مرزبان وظایفی دارد و ملت، از مرزبانان خود انتظار دارد که شبانه روز هوشیار بوده و از مرزهای کشور دفاع کند و در همین راستا حمایت دستگاه‌های قانونی و قضائی را از مرزبانی و وظایف آن را خواستاریم.

وی یادآور شد: همچنین به جهت بزرگی و وسعت و گستردگی مرزها و نیز عقب ماندگی تاریخی زیرساخت‌های مرزی، ضرورت دارد که هم مجلس و هم دولت تلاش کرده و بخشی از این خلاءها را جبران کنند.

فرماندهی مرزبانی ناجا در ادامه با اشاره به پیگیری‌های بسیار مسئولین کشور برای بازگشایی مرز خسروی، گفت: این مرز بین المللی از زیرساخت‌های مطلوبی برخوردار است و کمترین فاصله را با مرکز عراق و عتبات عالیات دارد.

وی افزود: در سالهای اخیر تلاش‌های بسیاری از سوی دستگاه‌های مختلف از جمله مرزبانی برای بازگشایی این مرز صورت گرفت، اما به دلیل وضعیتی که در عمق خاک کشور عراق وجود داشت که گروه‌های تروریسی مناطقی از آن را ناامن کرده بودند امکان تردد در این مرز میسر نشد که امیدواریم امسال با رفع تمام مشکلات شاهد بازگشایی این مرز باشیم.

وی تصریح کرد: به لحاظ تأمین امنیت این مرز مشکلی نداریم و قطعاً بازگشایی آن به نفع دو کشور و ویژه زائران ایرانی خواهد بود./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

تامین امنیت تردد زائران اربعین در مرزها

 سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا در بازدید از مرز رسمی خسروی و زیرساخت های اربع...

طرح های جامع ای برای مرزهای  شرق کشور در دست اجرا داریم

فرمانده مرزبانی ناجا از امنیت کامل در مناطق مرزی خبر داد و افزود: خوشبختانه با مدیریت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news