اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 شهریور 1398
02 خرداد 1398 02 خرداد 1398
08:28 08:28

آشنایی با آسپرین گیاهی و طبیعی

آسپرین یکی از داروهای پرمصرف است که بسیاری از افراد برای کاهش میزان درد و یا مواردی از این دست از آن استفاده می کنند.

گفتنی است آسپرین به دلیل برخورداری از خواص ضد انعقادی برای پیشگیری از حمله قلبی و سکته مغزی بسیار موثر می باشد.

لازم به ذکر است که آسپرین تنها به شکل دارو وجود ندارد بلکه  می توان با استفاده از منابع غذایی در طول روز آسپرین لازم را برای بدن فراهم کرد . از این رو در ادامه به معرفی برخی از آسپرین های گیاهی می پردازیم.


اسفناج یکی از بهترین آسپرین های گیاهی است چرا که سرشار از فیبر و مواد مغذی می باشد این سبزی همچنین خاصیت ضد عفونی کننده دارد و می‌تواند اثرات منفی ناشی از رادیکال‌های آزاد را نیز خنثی کند.

لازم به ذکر است که فیبر موجود در اسفناج می تواند منجر به کاهش کلسترول بد خون ‌شود همچنین اسفناج غنی ازاسید سالیسیلیک است و می‌تواند به جلوگیری از لخته شدن خون نیز  کمک کند.

از سوی دیگر باید یادآور شد که ادویه جاتی مانند پاپریکا، پونه کوهی، آویشن و زردچوبه نیز خود نوعی آسپرین گیاهی هستند که می توانند در درمان بسیاری از بیماری ها موثر باشند.

باید در نظر داشت که این ادویه ها  نه تنها عطر و طعم بی نظیری به غذا می‌دهند، بلکه غنی از اسید سالیسیلیک هستند و مصرف آن‌ها به افراد در معرض خطر بیماری‌های قلبی عروقی بسیار توصیه می‌شود.

یکی دیگر از آسپرین های گیاهی سیب است چرا که این میوه  سرشار از سالیسیلات طبیعی می باشد.

جالب است بدانیم که سالیسیلات‌ها پایه و اساس آسپرین هستند از این رو مصرف روزانه یک عدد سیب می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها مفید باشد.

سیب همچنین غنی از فیبر است که به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کند و می‌تواند برای افراد در معرض خطر بیماری‌های قلبی عروقی مفید باشد از این رو افرادی که از حمله قلبی جان سالم به در برده اند، نیاز به دریافت دوز روزانه آسپرین دارند تا خطر ابتلا به حمله بعدی را کاهش دهند. درمان روزانه با آسپرین خطر ابتلا به حمله قلبی بعدی را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

یکی دیگر از میوه های که آسپرین طبیعی است گریپ فروت می باشد چرا که این میوه
موجب افزایش متابولیسم و همچنین کاهش وزن خواهد شد هر چند باید یادآور شد که گریپ فروت منبع غنی از اسید سالیسیلیک نیز محسوب می‌شود که ماده فعال در قرص آسپرین است.

در خاتمه باید متذکر شد که آناناس نیز خود یک آسپرین گیاهی است چرا که غنی از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی می باشد همچنین آناناس به کاهش کلسترول بد خون کمک می‌کند و مطالعات نشان می دهند که مصرف آناناس می تواند به واسطه وجود اسید سالیسیلیک از لخته شدن خون نیز جلوگیری کند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news