اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 27 شهریور 1398
01 خرداد 1398 01 خرداد 1398
17:30 17:30

جلوی خصوصی‌سازی نیروگاه سبلان اردبیل را بگیرید

کارگران نیروگاه سبلان اردبیل در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان از خصوصی سازی نیروگاه سبلان انتقاد کردند.

نه کمک‌هزینه ازدواج می‌گیریم، نه حق لباس و اضافه‌کاری!

به گزارش سلام نو، کارگران نیروگاه سبلان اردبیل در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان، از خصوصی‌سازی این واحد نیروگاهی انتقاد کردند.

در بخشی از این نامه آمده است: نیروگاه سبلان اردبیل در سال 1390 بابت رد دیون دولت به بخش خصوصی واگذار شد و مالک جدید نیروگاه همان زمان به کارکنان قول مساعد داد که علاوه بر انتقال 30 درصد از سهام شرکت بهره‌برداری به پرسنل، حقوق و دستمزد همانند مالک قبلی یعنی شرکت توانیر و بهره‌بردار قبلی، مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی و حتی بیشتر هم پرداخت خواهد شد و تعدیل نیرویی در کار نیست. متاسفانه پس از تغییر و تحول نیروگاه و تسویه حساب همکاران از شرکت توانیر که با هزاران امید و آرزو و پس از چندین مرحله مصاحبه و گزینش در شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان استخدام شده بودند و استقرار مدیران جدید در نیروگاه سبلان شرایط به‌طور کامل عوض شد؛ به طوری که به مرور زمان اکثر مزایای انگیزشی توانیر که به خاطر حساسیت و استراتژیک بودن صنعت برق و پراسترس بودن فرآیند تولید پرداخت می‌شد، اعم از بند (ه) و اضافه‌کاری تشویقی، کارانه، حق لباس، کمک هزینه ازدواج و پاداش تولید و کنترل فرکانس و اورهال …. حذف شد و حتی درصد حق شیفت و آنکال و مرخصی و ساعات کاری نیز که طبق عرف قانون کار باید تغییری نمی‌کرد، دستخوش تغییر شد.

در این نامه به چند مورد اشاره شده است:

1-عدم ذخیره سنوات: سنوات پرسنل در پایان سال حتی بدون اعمال حق جذب محاسبه و مبلغی ناچیز پرداخت می‌شود به طوری که در زمان بازنشستگی پرسنل هیچگونه پشتوانه‌ای نداشته و با دست خالی بازنشسته خواهند شد. در همه نیروگاههای  دولتی و خصوصی کشور و حتی بسیاری از شرکتهای خصوصی کشور سنوات پرسنل ذخیره می‌شود.

2-ندادن سهلام ترجیحی به پرسنل : پیرو اصل 44 قانون اساسی و فرآیند خصوصی‌سازی قرار بود که مقداری سهام ترجیحی به پرسنل  نیروگاه سبلان واگذار شود که متاسفانه این کار نیز صورت نگرفت و این در حالی است که پرسنل اکثر نیروگاه‌های خصوصی کشور مانند نیروگاه دماوند، ارومیه، زنجان، نیشابور و خوی و… سهام ترجیحی گرفته‌اند.

3- ضعف خدمات بیمه درمانی: بیمه تکمیلی بسیار قوی در زمان توانیر که پرسنل حتی یک ریال بابت آن پرداخت نمی‌کردند به بیمه بسیار ضعیفی تبدیل شد که 60 درصد هزینه آن را پرسنل نیروگاه می‌دهند و از لحاظ خدمات اصلاً قابل مقایسه با زمان گذشته نمی‌باشد./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

از کارگران پروازی چه می دانید؟

مهاجرت‌های شغلی همچنان در حال افرایش است و این سوال مطرح است که چرا صنایع بزرگ گرایش ...

آقای رییس جمهور یک کار مثبت برای خانواده ۴۲ میلیونی تامین اجتماعی انجام دهید

حسین حبیبی، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها و دبیر کانون هماهنگی شوراهای استان نسبت ...

خصوصی‌سازی در مدیریت مفیدتر است!

هادی رضازاده (دبیر اجرایی خانه کارگر آمل) با اشاره به مشکلات قشر کارگر معتقد است بهتر...

روز کارگر تعطیل است؟

 ۱۱ اردیبهشت سال جاری روز کارگر است و کارگران در این روز تعطیل خواهند بود.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news