اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 27 شهریور 1398
01 خرداد 1398 01 خرداد 1398
17:22 17:22

بحران سیاسی در اتریش: دولت موقت تشکیل شد

دولت موقت اتریش تا بعد از انتخابات زودهنگام ماه سپتامبر در این کشور اداره امور کشور را در اختیار خواهد داشت.

دولت موقت در اتریش تشکیل شد

به گزارش سلام نو، به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل"، بعد از فروپاشی ائتلاف حاکم در اتریش به دلیل انتشار ویدئوی رسوایی رئیس حزب افراطی آزادی این کشور حالا این کشور یک دولت موقت دارد.

"الکساندر فان در بلن"، رئیس جمهور اتریش امروز (چهارشنبه) مراسم تحلیف و اعطای حکم به 4 وزیر جدید در دولت موقت اتریش را برگزار کرد. این کابینه به ریاست "سباستین کورس"، حالا تا بعد از انتخابات زودهنگام ماه سپتامبر در این کشور و با مذاکرات ائتلافی بعدی سرنوشت کشور را در دست خواهد گرفت.

در پی استعفای دسته جمعی وزرای حزب آزادی افراطی اتریش از کابینه، "والتر پولتنر"، به عنوان وزیر کشور ، "والری هاکل"، به عنوان وزیر حمل و نقل، "یوهان لویف" به عنوان وزیر دفاع و "اکاردت راتس" به عنوان وزیر امور اجتماعی در دولت موقت انتصاب شدند. هنوز یک معاون صدر اعظم جدید انتخاب نشده است.

کارین کنایسل، که نامزد مستقل و وزیر امور خارجه این کشور است هم اعلام کرده که می خواهد در سمت خود باقی بماند.

انتشار ویدئوی رسوایی رئیس حزب آزادی اتریش چند روز مانده به انتخابات پارلمانی اروپا بحران دولتی سختی را در اتریش به وجود آورده است.

در پی وقوع بحران سیاسی در اتریش دوشنبه شب حزب آزادی افراطی اتریش از کناره گیری همه وزرای خود از دولت خبر داد. این حزب با این اقدام خود به درخواست صدر اعظم اتریش برای کناره گیری وزیر کشور از حزب آزادی اتریش واکنش نشان داد.

پیشتر "هاینس کریستین اشتراخه"، رهبر حزب "آزادی"، که همچنین معاون صدراعظم بود در پایان هفته پس از انتشار یک ویدئوی افشاگرانه مجبور به استعفا شده بود.

در این ویدئو او پیشنهاد اعطای قراردادهای دولتی به کسی که ادعا می کرد از بستگان نزدیک یک شهروند قدرتمند روسیه است را می داد.

سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش، در پایان هفته و در پی این رسوایی خواستار اخراج "هربرت کیکل" وزیر کشور شده بود، چون می گفت او به عنوان دبیرکل حزب آزادی باید مسئولیت این رسوایی را به عهده گیرد.

الکساندر فان در بلن، رئیس جمهور اتریش، روز یکشنبه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه سپتامبر شد

سباستین کورتس، رهبر حزب محافظه‌کار مردم اتریش است که پس از انتخابات سال 2017 و به دنبال ائتلاف با راست افراطی، صدراعظم کشورش شد.

پس‌لرزه‌های زلزله سیاسی در اتریش/ رئیس‌جمهور رسماً وزیر کشور را برکنار کرد

رایزن سابق ایران در اتریش: جایگاه حیدریان از علی رهبری هم بالاتر است

زلزله سیاسی در اتریش ارکان کرسی صدراعظم جوان را هم به لرزه در می‌آورد

این رسوایی در دوره‌ای به خصوص حساس برای این حزب پیش می آید. رای دهندگان سراسر اتحادیه اروپا روزهای 23 تا 26 مه پای صندوق ها خواهند رفت تا اعضای پارلمان اروپا را انتخاب کنند.

رئیس جمهور اتریش روز گذشته از صدر اعظم خواسته بود که برای همه جایگاه های تا به حال خالی شده دولت ائتلافی نامزدهایی را معرفی کند و این کار باید بخصوص برای وزارت کشور انجام شود.

وی تاکید کرد که همه نامزدها را شخصا مورد ارزیابی قرار داده و مذاکراتی را با آن ها انجام خواهد داد.

سباستین کورتس، رهبر جوان حزب راست‌میانه رو مردم پس از پیروزی در انتخابات سال 2017 به قدرت رسید و هاینس-کریستین اشتراخه، رهبر حزب راستگرای تندرو آزادی را به عنوان معاون خود برگزید. این دو نفر کابینه ائتلافی اتریش را تشکیل داده بودند که بسیاری آن را مهاجرستیز و متمایل به آرمان‌های راست افراطی می‌خوانند.

بر اساس اولین نظرسنجی بعد از انتشار ویدئوی رسوایی رهبر حزب افراطی محبوبیت این حزب در بین شهروندان کاهش چشم گیری داشته است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

icon news

اجرای برنامه‌های مشترک شهرداری تهران و وین

 شهرداران پایتخت‌های ایران و اتریش که در نشست مشترکی در وین هستند در نظر دارند همکاری...

ممنوعیت استفاده از روسری در مدارس اتریش

 استفاده از روسری در مدارس اتریش ممنوع شد.

صدراعظم اتریش: زیر سوال بردن حق موجودیت اسرائیل و درخواست برای نابودی آن، قابل پذیرش نیست

صدراعظم اتریش گفت: اظهارات حسن روحانی درباره رژیم صهیونیستی غیر قابل پذیرش است .

دیدگاه خود را بنویسید

icon news