اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
02 خرداد 1398 02 خرداد 1398
07:03 07:03

لایحه جامع انتخابات راهکار رفع مشکلات انتخاباتی

لایحه جامع انتخابات اگر تصویب شود مشکلات انتخاباتی زیادی از بین می رود. با این حال هنوز گامی در مسیر مصوب شدن این قانون آن طور که باید و شاید برداشته نشده است.

به گزارش سلام نو، حسینعلی امیری روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت، گفت: لایحه جامع انتخابات محصول یک دوره کارشناسی طولانی هم در دولت یازدهم و هم دولت دوازدهم بود.
وی افزود: این لایحه با مشارکت کنشگران سیاسی، مرکز پژوهش های مجلس، برخی کارشناسان شورای نگهبان و وزارت کشور تدوین شد و در کمیسیون های مختلف دولت مورد بررسی قرار گرفت.
امیری گفت: همچنین در این لایحه سیاست های کلی انتخابات که از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده بود، اعمال شد، در دولت به صورت مفصل مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و بهمن سال گذشته با دو فوریت تحویل مجلس و اعلام وصول شد.
معاون امور مجلس رییس جمهوری افزود: متاسفانه فوریت این لایحه رای نیاورد و همزمان نمایندگان مجلس هم طرحی را تهیه کرده بودند، ما خواهش کردیم با توجه به اینکه لایحه جامع انتخابات از غنای کارشناسی بالایی برخوردار است و بسیاری از مشکلات و گله مندی هایی را که در هر انتخاباتی پیش می آید رفع کرده، مرزهای بین نظارت و اجرا و رویه ها را مشخص و منابع مالی نامزدها را شفاف سازی می کند و از ابعاد مختلف دارای غنای کارشناسی است، مورد بررسی قرار گیرد.
امیری تصریح کرد: به لحاظ اینکه طرح مجلس در دستور کار بود، بررسی طرح نمایندگان ادامه پیدا کرد، نکته مورد توجه در آن طرح موضوع استانی شدن انتخابات بود اما احکام دیگری را هم درباره نظام انتخاباتی کشور در بر می گرفت.
وی گفت: پس از تصویب در مجلس، این طرح مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و این شورا اشکالات و ابهامات زیادی را به طرح نمایندگان وارد دانسته و این طرح به مجلس بازگشته است.
معاون پارلمانی دولت در ادامه افزود: دولت معتقد است که با توجه به غنای کارشناسی لایحه جامع انتخابات، این لایحه می تواند مشکلات انتخاباتی را قبل و حین و بعد از انتخابات رفع کند؛ ما از مجلس درخواست داریم که این لایحه را در دستور کار قرار دهند تا مورد رسیدگی قرار گیرد که حتما به نفع همه و کشور خواهد بود.
امیری تصریح کرد: طرح مجلس بخش کوچکی از مسائل مربوط به انتخابات را پوشش می دهد، در حالی که لایحه جامع انتخابات، همانگونه که از اسم آن بر می آید از جامعیت قابل توجهی برخوردار است و همه مسائل انتخابات را در بر می گیرد و محصول یک دوره کار کارشناسی بسیار غنی است.
امیری درباره انتخابات هیات رییسه مجلس و موضع دولت در این زمینه گفت: مسائل داخلی مجلس و انتخاب هیات رییسه و رییس، به دلیل آن که مربوط به سازوکارهای داخلی مجلس است دولت هیچ گونه ورودی ندارد و مربوط به نمایندگان است که چه کسی را به عنوان رییس و هیات رییسه انتخاب کنند. هر انتخابی که نمایندگان داشته باشند برای دولت قابل احترام است. /ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

معاون پارلمانی رئیس جمهور از نمایندگان مجلس دهم قدردانی کرد

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با انتشار نامه‌ای از همکاری رییس و نمایندگان ...

رییس جمهور درحال بررسی گزینه‌های وزارت جهادکشاورزی

حسینعلی امیری اعلام کرد رییس جمهوری در حال بررسی بهترین گزینه برای وزارت جهاد کشاورزی...

دولت با تعطیلی پنج‌شنبه‌ها مخالفت کرد

بنابر اعلام معاون پارلمانی رئیس جمهور دولت مخالفتش را با طرح تعطیلی پنج‌شنبه ‌ها اعلا...

بازدید معاون پارلمانی رییس‌جمهور از چذابه

 پایانه مرزی چذابه و روند خدمت‌رسانی مواکب در این مرز مورد بازدید حسینعلی امیری معاون...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news