اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
02 خرداد 1398 02 خرداد 1398
11:50 11:50

فروش نفت سعودی ها به پاکستان قطعی شد

دولت پاکستان در حالی که قبلا اعلام کرده بود سعودی ها می خواهد در فروش نفت شرایط خود را به آن ها تحمیل کنند قطعی شدن این خرید را علنی کرد.

به گزارش سلام نو، «عبدالحفیظ شیخ» مشاور نخست وزیر پاکستان در امور دارایی گفت که طرح واردات نفت از عربستان در طول سه سال آینده به ارزش 9 میلیارد و 600 میلیون دلار نهایی شده و فرآیند آن از 10 تیر امسال (1 ژوئیه 2019) آغاز می شود.
منابع خبری نوشتند: براساس فرآیند خرید نفت از عربستان، پاکستان سالانه 3 میلیارد و 200 میلیون دلار نفت با بازپرداخت بلند مدت از این کشور وارد می کند.
گفته می شود خرید نفت از عربستان به صورت بازپرداخت بلند مدت تا حدودی فشار بر پاکستان برای پرداختی های بخش خارجی را کاهش می دهد.
براساس این گزارش، دولت اسلام آباد درخصوص خرید نفت با بازپرداخت بلند مدت با فشار طرف سعودی برای پذیرفتن شرائط آنان مواجه بود.
در سفر بهمن ماه سال گذشته 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی به پاکستان دو کشور قرارداد فروش فرآورده های نفتی شامل نفت خام و گاز مایع طبیعی را امضا کردند.
رسانه های پاکستانی گفتند: به رغم اینکه اداره کل امور نفتی پاکستان طی نامه ای به کمیته هماهنگی اقتصادی این کشور خواهان نرمش در قوانین مربوط به بازپرداخت بلند مدت شده بود، طرف سعودی مصرانه به دنبال تحمیل شرائط خود به پاکستان است.
یکی از دلایل تاخیر در دریافت نفت سعودی نیز این بود که عربستان با فرآیند بررسی و آزمایش کیفیت نفت خود از سوی بازرسان سازمان تنظیم مقررات نفت و گاز پاکستان (OGRA) و سازمان توسعه هیدروکرن پاکستان (HDIP) مخالفت کرد.
سایت اکسپرس تریبیون پاکستان در این خصوص نوشت: شرکت آرامکو سعودی که طرف اصلی قرارداد فروش نفت به پاکستان است اصرار داشت که روند آزمایش کیفیت نفت باید در بندر مبدا بارگیری و از سوی یک آزمایشگاه مستقل انجام و گزارش نهایی آن ارائه شود.
عربستان پس از آزمایش های هسته ای پاکستان در سال 1998 میلادی و تحریم بین المللی علیه این کشور، نیز بسته کمک مالی مشابهی در اختیار اسلام آباد قرار داده بود. پاکستان بین سال های 1998 تا 2002، 3.5 میلیارد دلار وام بلندمدت برای واردات نفت از عربستان دریافت کرد.
طبق توافقنامه فعلی میان اسلام آباد و ریاض، پالایشگاه های پاکستان نفت خام مورد نیاز را به شرکت آرامکوی عربستان سفارش خواهند داد و پس از آن پاکستان برای تامین روزانه 110 هزار بشکه نفت با آرامکو قراردادی طولانی مدت امضا خواهد کرد.
در پایان سفر دو روزه ولیعهد سعودی به پاکستان که 28 بهمن سال گذشته انجام شد، دو کشور چند قرارداد و یادداشت تفاهم نامه همکاری برای سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری ریاض در پاکستان امضا کردند.
بن سلمان همچنین بنا به درخواست «عمران خان» نخست وزیر پاکستان مبنی بر ارائه تسهیلات به کارگران و زندانیان پاکستانی موجود در عربستان، دستور آزادی دو هزار و 107 زندانی پاکستانی را صادر کرد.
این دستور آزادی در حالی صادر شده است که به رغم گسترش روابط سیاسی و اقتصادی ریاض و اسلام آباد در سال های اخیر، تاکنون تغییری در وضعیت اتباع و کارگران پاکستانی در این کشور ایجاد نشده است./ایرنااخبار مرتبط

icon news

ماجرای قمار سنگینی که ولیعهد عربستان کرد

عربستان سعودی به همراه صندوق سرمایه‌گذاری مستقل ابوظبی به نام مبادله، تقریباً دو سوم ...

بازگشایی مسجد النبی (ص)

ریاست امور حرمین شریفین اعلام کرد درهای مسجد النبی(ص) امروز به روی نمازگزاران باز شد.

هجوم ملخ‌های صحرایی به پاکستان

دولت اسلام آباد اعلام کرد ده‌ها میلیون ملخ صحرایی به مزارع این کشور حمله کرده‌اند.

انهدام پهپاد جاسوسی هند در پاکستان

ژنرال بابر افتخار، سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد یک پهپاد جاسوسی هند با عبور از خط کن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news