اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 29 شهریور 1398
03 خرداد 1398 03 خرداد 1398
11:46 11:46

برگزاری نشست سه جانبه سران عراق، اردن و فلسطین در امان

 نشست سه جانبه‌ای در امان میان پادشاه اردن، رئیس جمهوری عراق و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شد که در این نشست طرفین خواهان تقویت همکاری‌های مشترک عربی و یکپارچه سازی مواضع برای پشت سر گذاشتن چالش‌ها و بحران‌هایی شدند که امت عربی با آن مواجه است.

image.png

به گزارش سلام نو، در این بیانیه آمده است که در این نشست سه جانبه میان عبدالله دوم، پادشاه اردن و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر لزوم حمایت از فلسطینی‌ها برای دست‌یابی به حقوق مشروعشان و تشکیل کشور مستقل برای آنها با پایتختی قدس شرقی تاکید شد.

مقامات در این نشست بر اهمیت ادامه هماهنگی و رایزنی در قبال مسائل مختلف که به کشورهای عربی خدمت برساند و امنیت و ثبات در منطقه را تقویت کند، تاکید کرده و خواهان تقویت همکاری‌های مشترک عربی و یکپارچه سازی مواضع برای پشت سر گذاشتن چالش‌ها و بحران‌هایی شدند که امت عربی با آن مواجه است.

در همین حال، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز از "مواضع تاریخی اردن در قبال مساله فلسطین و قدس و از تلاش‌های بسیار پادشاه این کشور برای دفاع از حقوق مردم فلسطین در تمامی محافل بین المللی" قدردانی کرد.

رئیس جمهوری عراق و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پشتر وارد اردن شدند و هر یک از آنها نشست جداگانه‌ای با پادشاه اردن داشتند و سپس نشست سران سه جانبه برگزار شد.

محمود عباس روز دوشنبه گذشته نیز سفری سه روزه به قطر داشت که طی آن با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور در خصوص چالش‌های پیش‌روی مساله فلسطین گفتگو کرد.

این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که اعلام طرح موسوم به معامله قرن از سوی دولت آمریکا نزدیک می‌شود. طرف فلسطینی به شدت مخالف این طرح است و می‌گوید که این طرح مسائل اصلی آرمان فلسطین و در راس آن راهکار تشکیل دو کشور و بازگشت آوارگان و پرونده قدس را نادیده می‌گیرد.

رهبری فلسطین پیشتر اعلام کرد که در نشست اقتصادی که قرار است آمریکا در بحرین برای اجرای گام نخست از معامله قرن برگزار کند، شرکت نخواهد کرد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اخراج سفیر اسرائیل در برنامه پارلمان اردن

نمایندگان پارلمان اردن ضمن درخواست بررسی اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل در حمله به مسجدا...

اردن سفیر اسرائیل در امان را احضار کرد

در چند روز اخیر که رپیم صهیونیستی چندین بار به مسجدالاقصی بی حرمتی کرده است با واکنش ...

احضار سفیر اسرائیل در اردن

وزارت خارجه اردن سفیر اسرائیل را احضار کرد تا اعتراض خود به اقدامات تحریک آمیز صهیونی...

یوسف الحنیطی، رئیس جدید ارتش اردن شد

با صدور فرمانی از طرف عبدالله دوم رئیس جدید ستاد مشترک ارتش این کشور منصوب شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news