اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
03 خرداد 1398 03 خرداد 1398
18:24 18:24

اختلاف بر سر چگونگی خوانش اطلاعات مربوط به ایران

آدام شیف از اعضای کنگره آمریکا اخیرا نسبت به اطلاعاتی که از خاورمیانه درباره ایران منتشر می‌شود ابراز نگرانی کرده است.

دموکرات ها ترامپ را عامل تنش در خلیج فارس می دانند

به گزارش سلام نو، آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ایالات متحده ارزش اطلاعاتی را که دولت ترامپ مدعی است عامل موضع گیری شدیدالحن اخیرش در قبال ایران بوده، رد کرد. او همچنین کاخ سفید را به برداشت نادرست از این اطلاعات متهم و همان انتقاداتی را مطرح کرد که دموکرات ها از سیاست شدیدالحن و اتهامی دولت ترامپ در قبال ایران مطح می کنند: اینکه این سیاست گذاری نهایتا آمریکا را به سمت یک مواجهه ناخوشایند با ایران پیش می برد.

شیف در ساختمان کنگره در مصاحبه با آتلانتیک گفت: «مساله این نیست که بگویم اطلاعات نگران کننده ای وجود ندارد. وجود دارد. اما می توان گفت بیشتر این مسائل به عنوان واکنش به اقداماتی که ما بدون هیچ توجه خاصی به عواقب آنها در پیش گرفته ایم، قابل پیش بینی به شمار می روند. نگرانی اصلی من این است که در حال ایجاد یک پیشگویی درباره درگیری با ایران باشیم که خودمان عامل تحقق آن هستیم و این در حالی است که هیچ برنامه ای برای پایان بازی نداریم.»

او افزود که اقدامات اخیر دولت ترامپ ظاهرا با هدف تحریک ایرانی ها به واکنشی طراحی شده بودند که مقامات کاخ سفید در دو هفته گذشته از آنها سخن می گویند. ایالات متحده با اعمال یک سری تحریم ها علیه ایران پس از خروج از برجام، کشورها را از خرید نفت ایران باز داشته و در ماه آوریل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را یک سازمان تروریستی خارجی نامیده است. مقامات ایالات متحده به رهبری جان بولتون، مشاور امنیت ملی در دو هفته گذشته به اطلاعاتی حاکی از فعالیت های ایران در منطقه اشاره کرده اند که منافع منطقه ای آمریکا و متحدانش را به خطر می اندازند.

شیف گفت: «برای نمونه، اگر معتقدید که زدن برچسب گروه تروریستی به سپاه پاسداران شبه نظامیان شیعه را محدودتر نمی کند و آنگاه وقتی چنین اقدامی انجام می دهید در می یابید که احتمال حمله از سوی شبه نظامیان شیعه افزایش یافته، مشکل از اطلاعات دریافتی است یا از اقدامی که انجام شده؟»

تنش های فزاینده بین ایالات متحده و ایران به مقایسه اجتناب ناپذیر شرایط کنونی با شرایط پیش از جنگ عراق منجر شده که مقامات ایالات متحده از اطلاعات درباره برنامه های تسلیحاتی منتصب به صدام حسین و ارتباط او با القاعده برای درگیر کردن آمریکا در یک جنگ ویرانگر سوء استفاده کردند. به همین دلیل، اعضای کنگره به طور فزاینده از دولت ترامپ افشای اطلاعات دریافتی مربوط به تهدید بالقوه ایران را خواستار می شوند.

شیف پس از جلسه دیگر رهبران کنگره موسوم به گروه 8 در بیانیه ای اعلام کرد: «با توجه به برداشت نادرست رئیس جمهوری از دیگر اطلاعات به دست آمده یا مناقشه او درباره اطلاعاتدیگر سازمان ها در زمانی که اطلاعات با بیان مطلوب او مغایرت دارند، اقدامات او شک و تردیدهایی را درباره تصورات از برنامه ها و تمایلات ایران در پی داشته است. لازم است که همه آژانس های اطلاعاتی ارزیابی خود را از تهدید ایران به اعضای کنگره اعلام کنند.»

انتظار می رود که مقامات ارشد دولت از جمله مایک پومپئو، وزیر امور خارجه، پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع و جینا هاسپل، رئیس سیا به دو مجلس نمایندگان و سنا گزارش دهند.

در همین حال، مدافعان دولت همچون مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه مدعی شده اند که اطلاعات با آنها در میان گذاشته شده و تهدید حقیقی است. روبیو گفته: «قرار نیست که ما جنگی را آغاز کنیم. اما اگر از سوی گروه های تحت حمایت ایران مورد حمله قرار بگیریم، به آنها واکنش نشان خواهیم داد و ایران را مسئول خواهیم دانست. آنها نیز باید بهای آن را بپردازند.»

مقامات دولت ترامپ همچنین این ایده را که خودشان عامل رفتارهای تحریک آمیز هستند، رد و ایران را به دلیل تنش های شدید در دو هفته گذشته سرزنش می کنند و می گویند که اقدامات اخیرشان به منظور جلوگیری از تحریک و یا حمله احتمالی ایران بوده است. یکی از مقامات ارشد دولت ترامپ حتی به پیشنهادهای مکرر رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران اشاره کرد و گفت که او بارها اعلام کرده است به دنبال استفاده از نیروی نظامی نیست.

اختلاف نظرها بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه بر سر ایران بیش از هر زمان دیگری قابل مشاهده است و این از یک بی اعتمادی گسترده تر دموکرات هایی مانند شیف به دولت حکایت دارد. شیف یکی از جدی ترین افراد پیگیر تحقیقات در پرونده رابطه کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه بوده و این مساله را مطرح کرده که استفاده دولت ترامپ از اطلاعات درباره ایران نمونه دیگری از روابط پیچیده شخص رئیس جمهوری با آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده است. شیف و دو نفر از دیگر اعضای کنگره اخیرا در نامه ای به پومپئو به نگرانی شدید خود از اطلاعات طبقه بندی شده و سیاسی درباره ایران و دیگر کشورها اشاره کردند. شیف در گفت و گو با آتلانتیک افزود: «رفتارهای این چنینی مثل یک پرچم قرمز می مانند. باعث می شوند به دیگر مسائل هم شک کنی.»

منبع: آتلانتیک / تحریریه دیپلماسی ایرانی 34

اخبار مرتبط

icon news

تاثیرگذارترین عکس از اعتراضات آمریکا

در جریان اعتراضات به قتل جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی، پلیس به سمت معترض و کودکش با ...

جانسون بالاخره به نا آرامی‌های آمریکا واکنش نشان داد

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، کشته شدن شهروند سیاهپوست در آمریکا را تکان دهنده توصیف...

بالگردهای امدادی آمریکا بالای سر معترضان!+عکس

روزنامه آمریکایی فیلمی منتشر کرده که در واشنگتن دی سی، برای متفرق کردن معترضان از بال...

«جانا» دختر 6 ساله جرج فلوید+عکس

«جانا» دختر 6 ساله جرج فلوید همراه مادرش در یک کنفرانس خبری حاضر شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news