اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 شهریور 1398
04 خرداد 1398 04 خرداد 1398
17:39 17:39

نگران شیوع سرطان در ایران نباشید

 کامران باقری لنکرانی رییس مرکز تحقیقات و سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته که نیازی نیست از شیوع سرطان در ایران نگران باشیم.

سرطان

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از هر یکصدهزار نفر، ۱۴۰ نفر در کشور مبتلا به سرطان می‌شوند که این آمار در دیگر کشورها به ۲۰۰ نفر می‌رسد، تصریح کرد: شیوع سرطان در ایران نگران کننده نیست.

‌به گزارش سلام نو،، کامران باقری لنکرانی شنبه چهارم خرداد در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه امروز سرطان پایان راه نیست بلکه با تشخیص زود هنگام درمان خواهد شد، افزود: طبق آمارها سالانه در کشور ۱۱۰ هزار نفر که ۵۵ هزار نفر آنان مرد و مابقی زن هستند، به سرطان مبتلا می‌شوند و فوت می‌کنند.

به گفته وی، در بین سرطان‌های پر شیوع در کشور مردان با رتبه اول سرطان معده و در بین بانوان بعد از سرطان پستان، سرطان روده بزرگ ثبت شده که شناسایی این سرطان‌ها در کشور بسیار قابل اهمیت است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در بین مردان سرطان معده، ریه و روده بزرگ نیز به عنوان بیشترین نوع سرطان به ثبت رسیده و همچنین سرطان کبد و لوزالمعده رو به افزایش است.

لنکرانی به آمار سرطان‌های گوارشی در کشور هم اشاره و با بیان اینکه بر اساس آمارها سرطان پستان، معده، ریه، روده بزرگ و لوزالمعده شایع‌ترین سرطان‌های گوارشی در کشور هستند، عنوان کرد: اگرچه شیوع سرطان کبد و لوزالمعده در مقایسه با دیگر سرطان‌ها کمتر است اما تعداد مرگ و میر بر اثر این دونوع سرطان نگران کننده است.

وی همچنین با تاکید بر تشخیص زودهنگام انواع سرطان‌ها، خاطرنشان کرد: چنانچه افراد با هرگونه تغییرات در گوارش و مدفوع خود مواجه شدند باید آزمایشات مربوطه را انجام تا در برابر انواع سرطان‌ها اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز مراقبت از افراد سالمند در برابر انواع سرطان‌ها را مهم توصیف کرد و گفت: ۱۵.۶ درصد مردان در سن زیر ۷۵ سال ابتلاء به سرطان و در بین زنان این رقم به کمتر از ۱۲.۶ درصد ثبت شده که این افراد چنانچه به اقدامات پیشگیرانه توجه داشته باشند نه تنها طول عمر بیشتری دارند بلکه در تمام بیماری‌ها در امان هستند.

لنکرانی به علائم هشدارها در سوءهاضمه، کاهش وزن، تغییر رنگ در اجابت مزاج، تغییر خون در مدفوع و انجام آزمایش خون نهفته در مدفوع یکی از مباحث مهم و قابل پیشگیری در ابتلاء به سرطان اشاره کرد و گفت: این علائم بیانگر سرطان نیست بلکه افراد باید نسبت به این علائم به پزشک مراجعه و آزمایش‌های مربوطه را انجام دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: با تشخیص زود به هنگام می‌توان آمار سرطان را کاهش داد این در حالی است که از گذشته آمار سرطان به دلیل چاقی، افزایش جمعیت سالمندی و مخاطرات مختلف و مدرن شدن رو به افزایش رفته و از رتبه هشتم علل مرگ و میر افراد به عنوان دومین علل مرگ و میر افراد رسیده است.

اخبار مرتبط

icon news

سیگار عامل سرطان در مبتلایان به کبد چرب

دکتر سیدموید علویان فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد گفت: بیماران مبتلا به کبد چرب برا...

چگونه از سرطان باید پیشگیری کرد؟

این روزها سرطان یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر در جهان است. نوشته زیر راهکارهایی برا...

هشدار رسمی وزارت بهداشت در مورد سرطان

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سرطان بیش از بیماری های قلبی - عروق...

تشریح وضعیت هزینه‌ای خدمات تشخیصی سرطان

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: هرچه سرطان دیرتر تشخیص دا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news