اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
05 خرداد 1398 05 خرداد 1398
17:49 17:49

آشنایی با گیاهان آپارتمانی سمی

 

امروزه به دلیل افزایش میزان آپارتمان نشینی بسیاری از افراد سعی بر نگهداری گیاهان آپارتمانی دارند اما این درحالی است که باید در انتخاب آن ها دقت بسیاری داشت.

گفتنی است گیاه فیلو دندرون یکی از گیاهان آپارتمانی سمی می باشد این گیاه به راحتی رشد می کنند و نیاز به نگهداری و مراقبت کمی دارند. با این حال این گیاهان حاوی کریستال های نامحلول در اگزالات کلسیم هستند، که عنصری سمی است و به طور بالقوه آنها را خطرناک می سازد.

باید در نظر داشت کیک کریستال های اگزالات  کلسیم می‌تواند برای افرادی که دارای حساسیت هستند باعث ایجاد احساس خارش و سوزش شود همچنین این مهم برای جانوران نیز بسیار خطرناک می باشد. از این رو توصیه می شود اگر تمایل دارید این گیاه را در خانه نگه دارید باید آن را در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار ندهید.

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی سمی عصای خشک می باشد این گیاه دارای برگهای بزرگ و رنگی می باشد که می تواند باعث افزایش زیبایی هر خانه ای شود اما باید در نظر داشت که استفاده از این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی بسیار مضر می باشد  برگ ها ساقه ها و یا ریشه این گیاه سمی است.

جالب است بدانیم گیاه عصای خشک علاوه بر داشتن اگزالات کلسیم، حاوی پروتئین خطرناکی به نام  آسپاراژین  می باشد.

خرزهره نیز می‌تواند در زمره دیگر گیاهان سمی آپارتمانی باشد  این گیاه حاوی ترکیباتی به نام گلیکوزید است که باعث علائمی چون ضربان قلب نامنظم, ترشح بزاق بیش از حد, عرق ریختن, سوزش دهان, تهوع, استفراغ, اسهال, گرفتگی بینی, تنفس عمیق, عدم همخوانی و حتی مرگ از نارسایی قلبی می شود.

از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که لاتکس شیری این گیاه می تواند پوست را تحریک کند. در واقع بهتر است هنگام تماس با این گیاه, دستکش بپوشید. اگر کودکان و حیوانات کوچکی در خانه دارید, این گیاه را از دسترس دور نگه دارید.

پتوس طلایی نیز می‌تواند در زمره دیگر گیاهان آپارتمانی سمی قرار بگیرد چرا که این گیاه برای حیوانات خانگی مانند گربه و سگ بسیار خطرناک می باشد.

لازم به ذکر است که هم ساقه و هم برگ های  این گیاه حاوی کلسیم نامحلول  می باشد، که پس از جویده شدن و گاز زدن ممکن است که برای گربه ها و سگ ها مضر باشد. کلسیم اگزالات موجب سوزش بافتی و ورم احتمالی لب ها, زبان, حفره دهان و راه هوایی فوقانی در هنگام جویدن می شود. از این رو توصیه می شود اگر این گیاه را در منزل داری آن را در دسترس حیوانات قرار ندهید.

مارچوبه زینتی نیز خود می تواند برای حیوانات خانگی و به خصوص گربه بسیار مضر باشد هرچند این گیاه به دلیل برگ های زیبایی که دارد افراد بسیاری تمایل به داشتن آن دارد از این رو بهتر است در صورت نگهداری از این گیاه آن را در دسترس حیوانات خانگی قرار نداد.

باید درنظرداشت گیاه گوش فیلی نیز به دلیل داشتن برگ های پهن و زیبا و همچنین مراقبت آسان از آن در بسیاری از خانه ها یافت می شود اما این در حالی است که این  گیاه می تواند برای حیوانات خانگی بسیار مضر باشد.

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی سمی گیاه  تاج خار می‌باشد این گیاه هم برای انسان و هم برای حیوانات خانگی بسیار مضر است.

جالب است بدانیم که تماس پوست با این گیاه می‌تواند باعث ایجاد احساس سوزش و یا  تاول شود. عنصر سمی در این گیاه دیترپن استر است که در شیره شیری موجود در رگ های این گیاه وجود دارند.

در پایان باید خاطرنشان کرد که این گیاهان بسیار زیبا هستند بنابراین در صورت تمایل از نگهداری گیاهان مذکور باید آنها را در دسترس قرار نداد همچنین کودکان را با سمی بودن آن آشنا کرد و همچنین بهتر است با زدن برچسب بر روی گلدان گیاهان دیگران را نیز از سمی بودن این گیاهان مطلع سازید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news