اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 17 خرداد 1399
11 خرداد 1398 11 خرداد 1398
17:19 17:19

چرا نباید شرط اماراتی‌ها را جدی گرفت؟

مقامات اماراتی اخیرا ادعاهایی را نسبت به جزایر ایران خلیج فارس مطرح کردند، ادعاهایی که نباید جدی گرفت.

مقامات اماراتی که در مواقعی به پشتوانه آمریکا و عربستان علیه ایران اظهاراتی را مطرح می‌کنند، اخیرا پای را فراتر از توان و ظرفیت سیاسی و منطقه‌ای خود گذاشته اند و برای تعامل با ایران، شروط عجیب و غریبی مطرح کرده اند.

به گزارش سلام نو؛ در همین رابطه، عبدالخالق عبدالله از چهره‌های تندروی اماراتی و مشاور ولیعهد ابوظبی، روز جمعه در توئیتر خود، پیش‌شرط‌های کشور‌های عرب حوزه خلیج فارس برای مذاکره با ایران را نوشت که البته با واکنش جالب کاربران توییتر روبه رو شد.

عبدالخالق همزمان با اجلاس فوق‌العاده سران عرب و سران شورای همکاری خلیج فارس در مکه در توییتی، عربستان و امارات را به نوعی نماینده دیگر کشور‌های عربی خلیج فارس تلقی کرد و نوشت: «این‌ها شروط [کشورهای] خلیج [فارس] برای گفت‌وگو با ایران است».

استاد علوم سیاسی در دانشگاه امارات که به مواضع ضد ایرانی مشهور است، در صفحه شخصی خود «شروط کشور‌های عرب خلیج فارس برای مذاکره با ایران» را به شرح زیر اعلام کرد؛

۱. پایان دادن به تهدیدات
۲. توقف مداخله در امور منطقه
۳. پایان دادن به اشغال جزایر اماراتی
۴. توقف برنامه هسته‌ای و موشکی
۵. توقف حمایت از گروه‌های افراطی
۶. پایان دادن به کاربرد نام خلیج فارس

او در پایان توئیت خود به تقلید از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که با دادن شماره تلفن به سفارت سوییس در تهران، گفته بود منتظر تماس تهران است، نوشت: اگر ایران با این شروط موافقت کرد، می‌تواند با ریاض تماس بگیرد و این هم پیش‌شماره ریاض است ۹۷۱.

چرا 6 شرط مقام اماراتی برای مذاکره با ایران را نباید جدی گرفت؟

این شروط را باید شروطی برای عدم تعامل دانست تا شروطی برای مذاکره و تعامل. همانند دوازده شرط آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران که در واقع، امکان تحقق از سوی ایران را ندارند.

در رابطه با شرط اول باید گفت، ایران تاکنون تهدیدی را متوجه کشور‌های عربی نکرده و بالعکس به ثبات و امنیت در این کشور‌ها کمک کرده است. تنها عربستان، امارات و بحرین هستند که مدعی تهدید از سوی ایران هستند. در حالی که دیگر کشور‌های عربی همواره بر نقش ثبات زای ایران در منطقه تأکید کرده اند.

شرط دوم نیز بی اساس و تکرار اتهامات گذشته است. ایران جز با درخواست کشور‌های منطقه، مداخله‌ای در امور داخلی آن‌ها نداشته است.

شروط سوم، چهارم و ششم را باید عجیب‌ترین و مضحک‌ترین شروط مطروحه دانست؛ شروطی که به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی ایران مربوط می‌شود و به همین جهت می‌توان گفت: عربستانی‌ها به دنبال مذاکره و تعامل نیستند، بلکه در پی عدم تعامل و ایجاد تنش در منطقه هستند.

در رابطه با شرط پنجم یعنی توقف حمایت از گروه‌های افراطی نیز باید گفت که این عربستان و امارات هستند که باید حمایت خود از گروه‌های افراط گرا را متوقف کنند. گروه‌هایی همچون داعش، النصره، احرارالشام و ... که در سالیان اخیر منطقه را وارد یک دوره هرج و مرج و بی ثباتی جدی کرده اند.

لذا، به نظر می‌رسد شروط مطروحه از سوی مقامات اماراتی را نباید چندان مورد توجه قرار داد. چنانچه بسیاری از کاربران در توییتر این شروط را به سخره گرفتند.

خانم «شیخه قاسم» استاد رشته فلسفه دانشگاه کویت، این توییت مقام سابق اماراتی را با یادآوری شروط ریاض برای قطر، به نوعی ریشخند کرد و در پاسخ نوشت: نام خلیج فارس در منابع قدیمی موجود است، آقای دکتر و خودتان هم می‌دانید. فکر می‌کنم این شروط نشدنی، شبیه همان شروط [ریاض و ابوظبی]برای قطر است. البته ما [برای همه]صلح آرزو می‌کنیم.

عربستان و امارات به همراه بحرین و مصر از دو سال پیش، قطر را به حمایت از تروریسم در منطقه متهم کرده و منابع غیررسمی سیزده شرط برای ازسرگیری روابط با قطر مطرح کرده‌اند، اما قطر با کمک ایران و ترکیه محاصره این کشور‌ها را شکسته و شروط آنان را نادیده گرفته است.

خانم شیخه قاسم، همچنین ویدئویی با زیرنویس عربی از سخنان تیرماه سال گذشته رئیس جمهور ایران نیز ضمیمه توییت خود کرد که آقای حسن روحانی خطاب به آمریکایی‌ها می گوید «شما که هستید که از شما بترسیم.. می‌گویند چرا ایران در عراق و سوریه نفوذ دارد. ایران در کل منطقه نفوذ دارد و این نفوذ مال امروز هم نیست. عمق استراتژیک ما در غرب تا مدیترانه است».

مقصود این استاد دانشگاه کویت این است که ایران از تهدید‌های آمریکا نمی‌ترسد و با آمریکا اینطور صحبت می‌کند، حال شما چطور برای ایران چنین شروطی می‌گذارید.

در ادامه برخی کاربران دیگر، به این توییت مقام سابق اماراتی واکنش‌های صریح‌تری نشان دادند.

کاربری عُمانی به نام دکتر «محمد الراشدی» در پاسخ به این مقام سابق اماراتی نوشت: شرط را قدرتمندان می‌گذارند، نه طرف ضعیف.

«هبه شوکری» پزشک و فعال سومالیایی نیز شماره تلفن عبدالخالق را مسخره کرد و به سبک تبلیغات تلویزیونی نوشت: واژه رویا یا Dream را به شماره بالا پیامک کنید!

کاربری قطری نیز به نام «داری، قطر، ۲۰۲۲» (خانه‌ام قطر است، ۲۰۲۲) نوشت: ‌ای گاوووووو. آمریکای ابرقدرت نتوانست با ایران کاری کند. حالا تو کد ۹۷۱ می‌دهی؟

روزنامه‌نگار کویتی (روزنامه الوطن) به نام «دویع العجمی» نیز در پاسخ به خواسته عبدالخالق درباره نام خلیج فارس، نوشت: در تاریخ اولین کسانی که دریانوردی کردند فارس‌ها بودند نه عرب‌ها. آن‌ها اولین کسانی هستند که راه‌های دریایی را گشودند و ناوگان‌هایی را به آنجا هدایت کردند برای همین خلیج فارس نامیده شد... دنیا این اسم را به رسمیت می‌شناسد و همین درست است.

کاربر دیگری به نام «Adel» نوشت، نام خلیج فارس تاریخی است و به دلیل جهل یا نژادپرستی‌ها برخی، تاریخ تغییر نخواهد کرد... حاکمان ایران با ترامپ تماس نگرفتند. چطور می‌خواهی با ریاض تماس بگیرند؟

چرا 6 شرط مقام اماراتی برای مذاکره با ایران را نباید جدی گرفت؟

اخبار مرتبط

icon news

فرمانده نیروی دریایی سپاه: رهبر انقلاب دستور مسکونی شدن جزایر خلیج فارس را دادند

بنا به گفته فرمانده نیروی دریایی سپاه، اولین شخص مملکت فرمودند که خلیج فارس را باید ب...

خلیج فارس در درازنای تاریخ +فیلم

فیلمی کوتاه را می بینید که هم درباره علت نامگذاری روز خلیج فارس است و هم مروری است بر...

روحانی: 3 مکاتبه با رهبر انقلاب داشتم تا سهام عدالت آزاد شد/ اینجا خلیج فارس است نه خلیج نیویورک

حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت گفت: اینجا همیشه خلیج فارس است و خلیج فارس می...

الحوثی ادعای سنتکام درباره قایق‌های ایرانی را مسخره کرد + عکس

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن ادعاهای آمریکایی‌ها درباره نزدیک شدن شناور...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news