اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 04 شهریور 1398
15 خرداد 1398 15 خرداد 1398
19:47 19:47

موافقت ایران با درخواست میشل عون برای آزادی نزار زکا

وزارت امور خارجه لبنان اعلام کرد از درخواست میشل عون برای  عفو و آزادی نزار زکا، شهروند زندانی این کشور در ایران خبر داد.


به گزارش سلام نو، نزار زکا شهروند لبنانی چندین بار به دعوت مقام‌های ایران به این کشور سفر کرده بود، اما در سال ۲۰۱۵ (شهریور ۱۳۹۴) زمانی‌که پس از چهارمین سفرش قصد خروج از ایران را داشت در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد.

اتهام او همکاری با دولت بیگانه علیه منافع ملی ایران بود که در دادگاه به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴.۲ میلیون دلار جزای نقدی محکوم شد.

در آن زمان خبرگزاری صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که نزار زکا دارای «پیوند‌های عمیقی با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا» است.

وزارت خارجه لبنان در بیانیه امروز خود اعلام کرد که در پی تلاش طولانی مدت که این اواخر افزایش یافته بود، سفیر ایران در بیروت در تماس با وزیر خارجه موافقت رسمی مسئولان ایرانی با درخواست میشل عون از حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عفو نزار زکا به مناسبت عید فطر را اعلام کرد.


وزیر خارجه لبنان در همین ارتباط در روز‌های اخیر نامه‌ای به همتای ایرانی خود ارسال کرده بود. این نامه دومین درخواست وزیر امور خارجه لبنان از محمد جواد ظریف در خصوص آزادی این تبعه لبنانی بود. درخواست نخست زمانی مطرح شد که ظریف در فوریه گذشته به لبنان سفر کرده بود.


زکا دارای اقامت آمریکا است و حوزه فعالیت وی فناوری اطلاعات است. او همچنین دبیرکل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات عرب در واشنگتن بود.


این شهروند لبنان، اسفندماه سال گذشته از درون زندان اوین با نوشتن نامه‌ای برای انتخابات پارلمانی لبنان اعلام نامزدی کرده بود./عصر ایران

اخبار مرتبط

icon news

رایزنی هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان با ظریف

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور لبنان با ظریف مذاکره کرد.

تحویل نزار زکا به نمایندگان لبنان

سخنگوی قوه قضاییه از تحویل نزار زکا به نمایندگان کشور لبنان خبرداد.

دختر سید حسن نصرالله: عبور جمهوری اسلامی ایران از مرحله تحریم حتمی است

دختر سید حسن نصرالله اظهار کرد: به توان علمی و هسته‌ای ایران برای عبور از تحریم‌ها ای...

ضرورت اجماع برای حل مشکلات اقتصادی لبنان

 سید حسن نصرالله دبیر کل جنبش حزب الله لبنان اظهار کرد: لغو معافیت نفتی ایران بازار ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news