اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 خرداد 1399
16 خرداد 1398 16 خرداد 1398
19:01 19:01

دلیل استعفای وزیر آموزش و پرورش چیست: نوبخت یا انتخابات مجلس؟

خبر استعفای محمد بطحایی در حالی در فضای مجازی می‌چرخید که دلیل آن  عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان و ناکامی در رتبه‌بندی معلمان در سال جاری عنوان شد، دلیلی که البته با اخبار بعدی به حاشیه رفت. 

سلام نو – سرویس سیاسی: صبح امروز در حالی شروع شد که کم‌تر کسی انتظار داشت در تعطیلات طولانی آخر این هفته خبر مهم خاصی منتشر شود ولی بر خلاف انتظار همه خبر استعفای محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش از دولت باعث شد تا پنج‌شنبه آن چنان هم آرام نگذرد.

خبر استعفای محمد بطحایی در حالی در فضای مجازی می‌چرخید که دلیل آن  عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان و ناکامی در رتبه‌بندی معلمان در سال جاری عنوان شد، دلیلی که البته با اخبار بعدی به حاشیه رفت. در ادامه اعتماد آنلاین که به الیاس حضرتی نماینده اصلاح طلب مجلس نزدیک است از قول یک منبع آگاه نقل کرد که یکی از دلایل اصلی استعفای سیدمحمد بطحایی، ثبت‌نام برای یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

تمام این اخبار در حالی منتشر می‌شد که آخرین توییت وزیر آموزش و پرورش هم نشانی از استعفا در خود ندارد. او در آخرین توییت خود خبر خوشی به دانشجو معلم‌ها داد و نوشت:

در آخرین روز قبل از تعطیلات در جلسه ای با حضور رییس محترم و همکاران سازمان امور اداری استخدامی، موضوع اصلاح حقوق همکاران جوانم در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی را بررسی کردیم و با نظر مثبت جناب انصاری امیدوارم بزودی نتیجه مورد نظر بدست آید.

با این حال برخی منابع نه تنها از تایید استعفای بطحایی توسط روحانی خبر دادند بلکه تاکید کردند که حلقه اصلی یاران روحانی به دنبال جایگزین برای آقای وزیر هستند آن هم در حلی که برخی هم‌کاران او در دولت دنبال پس گرفتن استعفای بطحایی هستند.

خبرگزاری ایلنا از رسانه‌های اصلاح طلب که به خانه کارگر نزدیک است با منبع آگاهی گفت‌وگو کرده و وضعیت پس از استعفای وزیر را این‌طور توصیف کرده است:

یکی از احزاب سیاسی که خود را اثرگذارترین حزب در روی کار آمدن حسن روحانی می‌داند و در سال‌های اخیر تلاش کرده تا حد ممکن از دولت اصلاح‌طلب‌زدایی کند این بار هم در تلاش است تا با تحت فشار دادن وزرای دولت نیروهای نزدیک به خود را وارد کابینه کند.

این احتمال البته با اما و اگرهای بسیار مواجه است، چه آن که زمانی که بطحایی به جای دانش آشتیانی به کرسی وزارت تکیه زد بسیاری آن را پیروزی گزینه اعتدال و توسعه بر گزینه اتحاد ملت دانستند.

در آخرین واکنش نسبت به استعفای وزیر آموزش و پرورش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش، این وزارت‌خانه،‌خبر پذیرش استعفای وزیر آموزش و پرورش که توسط برخی رسانه‌ها منتشر شده است، را تکذیب کرد و این یعنی به طور ضمنی استعفای بطحایی را تایید کرده است.

به نظر می‌رسد اشاره ایلنا به حزب عدالت و توسعه است، حزبی که نوبخت دبیرکل و محمود واعظی چهره اثرگذار آن است و حسن روحانی در قامت رهبر معنوی آن قرار دارد.

نگاهی به توییت صبحگاهی بطحایی و وضعیت او بعد از انتشار کلیپ‌های اخیر از مدارس ما را به این نتیجه می‌رساند که وزیر احتمالا اختلاف خاصی با رییس دولت نداشت و به خاطر ویدئوهای اخیر هم تحت فشار نبود و اگر استعفا صحت داشته باشد و تایید شود دلیلی به جز این دلایل دارد، دلیلی که یا همان شرکت در انتخابات مجلس است یا گریز از فشار کاری در دو سال آخر دولت روحانی، فشاری که می‌تواند اعتبار وزرای دولت را نیز کاهش داد.

باید صبر کرد دید دولت و به خصوص سخنگوی جدید آن، علی ربیعی، چه واکنشی به استعفای وزیر آموزش و پرورش نشان می‌دهند، وزیری که رسانه‌ای بود و خود را در صف مقدم مبارزه با کنکور و مافیای کنکور قرار داده بود.

اخبار مرتبط

icon news

روحانی: تعطیلی فضاهای آموزشی نباید به معنای تعطیلی آموزش باشد

 رئیس جمهوری در گفت وگو با وزیر آموزش و پرورش با اشاره به شرایط اخیر کشور بر گسترش بس...

ابلاغ شیوه‌نامه نظام رتبه‌بندی معلمان

محسن حاجی‌میرزایی شیوه‌نامه اجرایی نظام رتبه‌بندی معلمان را به ادارات ابلاغ کرد.

وزیر آموزش و پرورش: جبران می‌کنیم

محسن حاجی میرزایی اعلام کرد تصمیم‌گیری در رابطه با تعطیلی مدارس برعهده کمیته اضطرار آ...

وضعیت بودجه آموزش و پرورش خوب است

محسن حاجی میرزایی بیان کرد وضعیت بودجه آموزش و پرورش در مقایسه با سایر دستگاه‌ها بسیا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news