اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 شهریور 1398
20 خرداد 1398 20 خرداد 1398
15:30 15:30

علت اصلی سقوط های مرگبار بوئینگ 737 اعلام شد

 تغییرات اساسی سیستم هوش مصنوعی مورد استفاده در بوئینگ 737 مکس و عدم اطلاع خلبان و خدمه پرواز از آن علت اصلی سقوط این هواپیما اعلام شد.

به گزارش سلام نو، ظاهرا بوئینگ تغییراتی بنیادین و با ریسک بالا در سیستم هوش مصنوعی ایمنی این هواپیما ایجاد کرده بود و همچنین، از در میان گذاشتنشان با سازمان ها و خلبانان، و آموزش آن ها نیز خودداری کرده بود.

بوئینگ در سکوت سیستم MCAS را دستکاری کرده بود

دولت ها پس از سقوط دومین هواپیمای بوئینگ 737 مکس به فاصله پنج ماه از اولی، پرواز تمام مدل های آن را ممنوع اعلام کردند. حالا طبق تحقیقات صورت گرفته معلوم شده یکی از سامانه های هدایتی این هواپیما به نام MCAS مسئول این اتفاقات بوده است.

در ابتدا بوئینگ این سیستم هوش مصنوعی را با قابلیت های بسیار محدود به دو سنسور مجهز کرده بود تا در زمان وزیدن بادهای شدید، دماغه ی هواپیما را اصلاح کنند، اما حالا معلوم شده این شرکت از سال 2012 در سکوت مشغول گسترش اختیارات آن بوده است.

بوئینگ 737 مکس

یکی از هواپیماهای سقوط کرده متعلق به هواپیمایی اتوپین بود

بنا بر گزارش وکس، بوئینگ برای عقب نماندن از رقبا مجبور به توسعه هواپیماهایی با سرعت و دامنه پرواز گسترده تر شده بود، در نتیجه تصمیم به تعبیه موتورهای بزرگ تر روی بوئینگ 737 گرفت. در نتیجه این تغییرات خلبانان در سیستم های شبیه ساز متوجه رفتارهای متفاوت هواپیما و سخت شدن کنترل آن شدند. بوئینگ هم برای رفع این مشکل تصمیم به گسترش اختیارات سیستم MCAS و حذف یکی از دو سنسور آن گرفت.

در نتیجه این تغییرات بادهای غیر عادی منجر به فعال شدن این سیستم می شدند، و از آنجایی که بوئینگ اختیارات آن را گسترش داده بود؛ سیستم MCAS با سرعت و قدرت بیشتری دماغه هواپیما را تکان می داد. از آنجایی که خلبانان برای تطبیق با تغییرات جدید آموزش ندیده بودند (این پروسه بسیار گران و وقت گیر بود) نمی دانستند در صورت دخالت این سیستم چه واکنشی باید نشان دهند. علاوه بر این کاهش تعداد سنسورها به یک عدد آسیب پذیری آن را هم بالا می برد؛ که همین موضوع عامل اصلی سقوط یکی از هواپیماها شناخته می شود.

بوئینگ اعلام کرده در حال رفع نواقص این سیستم است اما گزارش تایمز اشاره دارد این مشکلات در وحله اول به علت تکیه بیش از حد روی سیستم های هوش مصنوعی به وجود آمده اند نه باگ های نرم افزاری./دیجیتو

اخبار مرتبط

icon news

نجات معجزه‌آسای 3نفر از داخل هواپیمای سقوط کرده +فیلم

10 تن در اثر سقوط یک فروند هواپیما در کلمبیا کشته و مجروح شدند و تلاش‌ها برای ایمن س...

خانه ای که با برخورد هواپیما خراب شد +عکس

بنا به گزارش سی‌ان‌ان، یک هواپیمای آمریکایی با یک منزل مسکونی در مسیر نیویورک برخورد...

فاجعه در گرمسار / خلبان و خانم شاگرد در انفجار هواپیما زنده زنده سوختند+فیلم

 سقوط یک هواپیمای فوق سبک آموزشی در منطقه ایوانکی  منجر به مرگ دو سرنشین آن شد.  کارش...

هواپیمای پاکستانی در منطقه مسکونی سقوط کرد

یک فروند هواپیمای نظامی پاکستانی در منطقه‌ای مسکونی سقوط کرد که دست‌کم ۱۷ تن کشته شدن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news