اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 27 شهریور 1398
23 خرداد 1398 23 خرداد 1398
16:46 16:46

غلبه کردن بر خواب آلودگی و بی حالی در فصل بهار

با شروع فصل بهار، به دلیل این که طبیعت دوباره زنده می شود خواب آلودگی و بی حالی در افراد هم افزایش پیدا می کند و در حقیقت مشاهده می کنیم اغلب افراد کِسل هستند و بیشتر زمان خود را می خوابند.

دلایل متعددی برای خواب آلودگی و بی حالی در فصل بهار عنوان می شود و افرادی که دارای آلرژی های فصلی هستند و در فصل بهار این آلرژی آن ها بیشتر می شود و مجبور به استفاده از داروهای ضد آلرژی هستند خواب آلودگی و بی حالی در آن ها بیشتر است و این موضوع برای اغلب آن ها ناراحت کننده است.

الهه شعبانی، روانشناس بالینی در یکی از مطالب خود به غلبه کردن بر خواب آلودگی و بی حالی در فصل بهار پرداخته است.

او می نویسد که روان و جسم انسان را نمی توان از هم جدا کرد. بنابراین هر اتفاق و تغییری می تواند بر روی روان و جسم ما تأثیر بگذارد. بسیاری از افراد در فصل بهار دچار حساسیت هایی می شوند و این می تواند زمینه ای را برای یک افسردگی در افراد ایجاد کند.

تغییر فصل موجب نامنظم شدن خواب می شود و این موضوع بر روی مغز و انتقال دهنده های عصبی ما تأثیراتی می گذارد. درست است که در فصل تابستان احتمال ایجاد افسردگی در افراد شدیدتر است، اما در فصل بهار هم افسردگی های جدیدی ایجاد می شود به ویژه برای افرادی که از قبل افسردگی داشتند.

توصیه ما به این افراد این است که شب ها زودتر بخوابند و صبح ها زودتر از خواب بیدار شوند. به عبارتی بهداشت خواب باید رعایت شود تا خواب کامل و آرامی داشته باشند.

بهترین زمان خواب شب، ساعت یازده شب تا شش صبح است. زیرا سیستم ایمنی ما نیازمند ترمیم است و این ترمیم، درست در زمان خواب انجام می شود. بنابراین هرچه قدر زمان خواب ما در ساعت بهتری باشد، دچار بیماری های مربوط به سیستم ایمنی نخواهیم شد. توصیه سوم ما ورزش کردن در طول روز به ویژه ورزش صبحگاهی است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news