اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 29 خرداد 1398
22 خرداد 1398 22 خرداد 1398
16:55 16:55

قزوین؛ اصفهانی کوچک در نزدیکی پایتخت

رئیس منطقه آسیا- اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌ دستی گفت: اگر دولت برای تکمیل سعدالسلطنه حمایت‌های لازم را داشته باشد در صورت تکمیل این مجموعه می‌توانیم آن را به‌عنوان بازارچه جهانی به ثبت برسانیم.

سرای سعدالسلطنه - قزوین

به گزارش سلام نو، غاده هجاوی در دیدار با استاندار قزوین که صبح امروز در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به مشاهدات خود در قزوین به این نتیجه رسیدم که شهر قزوین علاوه بر تجارت در صنایع‌ دستی پتانسیل‌های فراوانی دارد.

وی با اشاره به برگزاری ورکشاپ‌های آموزشی در قزوین عنوان کرد: این شهر کافه‌های جذابی دارد که بخشی از فرهنگ مردمان این دیار به شمار می‌رود.

به گفته رئیس منطقه آسیا - اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌ دستی با اشاره به اینکه رفت‌وآمد مردم در بازار قزوین جذابیت خاصی به این شهر بخشیده است، اضافه کرد: با توجه به اینکه در دنیای معاصر زندگی می‌کنیم، در بازارچه صنایع‌ دستی قزوین مردم معاشرت زیادی با هم دارند.

هجاوی بابیان اینکه سعدالسلطنه مجموعه‌ای از اقلام مختلف صنایع‌دستی در این مجموعه موجود است، ادامه داد: اگر دولت برای تکمیل سعدالسلطنه حمایت‌های لازم را داشته باشد در صورت تکمیل این مجموعه می‌توانیم آن را به‌عنوان بازارچه جهانی ثبت کرده و فستیوال‌های جهانی مانند جشنواره جاده ابریشم که در بخارا برگزار می‌شود را در آن برگزار کنیم.

ضرورت احیای هنرهای دستی فراموش شده قزوین

عبدالمحمد زاهدی در این نشست با اشاره به اینکه قزوین در دوره صفویه بیش از ۵۰ سال پایتخت ایران بوده است، عنوان کرد: تنوع صنایع‌ دستی قزوین نشانگر حضور و سکونت اقوام و فرهنگ‌های مختلف در این شهر و استان است.

استاندار قزوین در ادامه با اشاره به اهمیت صنایع‌دستی، گفت: باید برای حفظ و رونق هنرهای دستی برنامه مناسبی نیز برای فروش و عرضه آن‌ها داشته باشیم در غیراین صورت به موفقیت دست نمی‌یابیم.

زاهدی همچنین با اشاره به تجمیع واحدهای فروش صنایع‌دستی قزوین در کاروانسرای سعدالسلطنه، گفت: اراده دولت بر این است تا با تکمیل طرح ساماندهی و بهسازی و مرمت این کاروانسرا این فضا که به مرکز ساخت و عرضه هنرهای دستی تبدیل شده بیش‌ازپیش برای توسعه گردشگری و رونق صنایع‌ دستی مورد استفاده قرار دهد.

وی با اشاره به وجود کاروانسرای سعدالسلطنه به‌عنوان بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیده شهری در کشور گفت: این فضا در گذشته‌های تاریخی قلب تجاری قزوین بوده و امروزه نیز با ساماندهی و بهسازی به بازار صنایع‌دستی قزوین تبدیل شده است.

استاندار قزوین بیان کرد: کاروانسرای سعدالسلطنه با توجه به قدمت تاریخی و واقع‌شدن در مرکز قزوین؛ جزو بهترین مکان‌ها در ایران برای نمایش و عرضه صنایع‌ دستی است.

زاهدی با اشاره به تعیین هفته‌ای به نام قزوین و برگزاری برنامه‌های فرهنگی در این ایام با کمک شهرداری و میراث فرهنگی، گفت: این هفته کلکسیونی از برنامه‌های فرهنگی است که در کنار خود می‌تواند صنایع‌دستی را به مردم معرفی و عرضه کند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

جریمه یک میلیاردی برای قاچاقچی موتور سیکلت

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین افزود:  قاچاقچی موتور سیکلت به پرداخت جریمه یک میلی...

داستان تکراری آبیاری با فاضلاب در قزوین

 چند سالی است که مزارع و اراضی کشاورزی جنوب شهر آبیک با آب فاضلابی که از سطح شهر به س...

۳۹۰۰ پاکت سیگار قاچاق کشف شد/ محکومیت ۹۸۵ میلیون ریالی برای عامل قاچاق

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین تصریح کرد: کالای مکشوفه به نفع دولت ضبط شد.

احتمال وقوع سیل در قزوین

فرماندار شهرستان بوئین زهرا گفت: رودخانه حاجی عرب در شهرستان بوئین زهرا طغیان کرده و ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news