اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 02 آبان 1398
23 خرداد 1398 23 خرداد 1398
09:00 09:00

لبنیات گران می‌شود!

شیر، ماست و پنیر رسما مجوز افزایش قیمت گرفتند.

به گزارش سلام نو ، سید احمد مقدسی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران  از ابلاغ رسمی نرخ جدید شیرخام و لبنیات خبر داد. وی توضیح داد که نرخ پیشنهادی انجمن برای خرید هر کیلوگرم شیر خام درب دامداری، ۲۵۷۰ تومان و نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی نیز ۲۴۶۰ تومان بود، اما در نهایت سازمان حمایت نرخ ۲۳۹۰ تومان را برای خرید هر کیلوگرم شیر خام درب دامداری مشخص کرد. پیش از این سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار، در  آذرماه ۹۷ نرخ مصوب خرید شیرخام درب دامداری را ۲۰۰۰ تومان مشخص کرده بود. ضمنا قیمت محصولات لبنی پرمصرف شامل شیر، ماست و پنیر به شرح جدول ذیل که از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان محاسبه گردیده است، ملاک عمل خواهد بود.

شیرخام و لبنیات رسما مجوز افزایش قیمت گرفت + نرخ های جدید/ حرکت خودروهای وارداتی در جاده کاهش قیمت/ زمان واریز صدمین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی

پایان هفته سبز برای سهامداران بورس تهران/ سایه یک شایعه ارزی بر سهام بانکی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه، با افزایش ۲۷۳۵ واحدی معادل ۱.۱۹ درصد به رقم ۲۳۳ هزار و ۳۵۲ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۷۷۴ واحدی معادل ۱.۱۹ درصد به رقم ۶۶ هزار و ۱۱۰ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۸۷۲ واحدی معادل ۱.۵۲ درصد، عدد ۵۸ هزار و ۱۳۱ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۵۹۹ واحدی معادل ۱.۵۲ درصد به رقم ۳۹ هزار و ۹۱۴ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۲۸۸۵ واحد افزایش معادل ۱.۱۰ درصد را رقم زد و به سطح ۲۶۴ هزار و ۵۹ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۲۰۴۷ واحد افزایش معادل ۱.۲۰ درصد به رقم ۱۷۲ هزار و ۹۳۹ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۵۲۹۴ واحد افزایش معادل ۱.۱۷ درصد همراه بود و عدد ۴۵۹ هزار و ۶۷۰ واحد را به نمایش گذاشت. دیروز بیشترین ارزش و حجم معاملات در نماد‌های بانکی و خودرویی رقم خورد و بر این اساس ارزش معاملاتی بانکی‌ها ۲۸۴.۸ میلیارد تومان بود، شایعاتی در خصوص نرخ نهایی تسعیر ارز بانک‌ها از روز سه شنبه در فضای مجازی و رسانه‌ای کشور منتشر شد و متعاقب آن سهام بانکی در معاملات دیروز با صفوف سنگین تقاضا در دو نماد بانکی از جمله بانک ملت و بانک تجارت که بیشترین تسعیر ارز را خواهند داشت، مواجه شد.

شیرخام و لبنیات رسما مجوز افزایش قیمت گرفت + نرخ های جدید/ حرکت خودروهای وارداتی در جاده کاهش قیمت/ زمان واریز صدمین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی

سهام آسیایی با نگرانی‌های تجاری افت کرد

روز چهارشنبه، در حالی که امریکا مواضع سختی در مورد توافق تجاری با چین اتخاذ کرده است، سهام آسیایی حالت تدافعی به خود گرفتند. از سوی دیگر به زودی داده‌های تورم آمریکا اعلام خواهد شد که می‌تواند مشخص‌کننده میزان احتمال کاهش نرخ بهره زودهنگام این کشور باشد. داده‌های تورم چین نشان داد که رشد قیمت‌ها به بالاترین سطح ۱۵ ماهه ۲.۷ درصد رسیده است که بیشتر آن به علت گران شدن قیمت گوشت بوده است. بدون مواد غذایی، تورم چین تنها ۱.۶ درصد رشد کرده است که نشان می‌دهد حوزه‌های زیادی برای دریافت مشوق‌های اقتصادی وجود دارد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن، پس از ۲ روز سود، ۰.۶ درصد افت کرد. شاخص نیکی ژاپن ۰.۳۵ درصد افت کرد. در بازار چین، شاخص سی‌اس‌آی ۳۰۰، بنچ‌مارک شرکت‌های برتر چین، که دیروز ۳ درصد جهش کرده بود، امروز ۰.۷ درصد افت کرد. کامپوزیت شانگهای ۰.۵۶ درصد پایین آمد. بازارهای هنگ‌گنگ تحت تاثیر اعتراضات گسترده به قانون استرداد محکومین به چین به شدت افت کردند و شاخص هانگ‌سنگ ۱.۹۲ درصد سقوط کرد.

بازار اوراق مسکن؛ طلسم «تسه 9610» در خرداد

اوراق تسهیلات مسکن دی ماه ۹۶ «تسه۹۶۱۰» طی جلسه معاملاتی روز گذشته تنها ۰۱/ ۰ درصد رشد کرد و به قیمت ۴۹ هزار و ۴۲۴ تومان به فروش رفت. سایر سررسیدهای وام مسکن شرایط متفاوتی را تجربه کردند، برخی صعودی شدند و دسته‌ای دیگر به اصلاح قیمت پرداختند. با این حال ویژگی مشترک عموم آنها (به غیر از ۲ مورد) قرار گرفتن قیمت در کانال ۴۹ هزار تومانی بود. با وجود گذشت ۲۲ روز از خرداد «تسه۹۶۱۰» هنوز نتوانسته است به بالای مرز ۵۰ هزار تومانی صعود کند و در اکثر روزها در کانال ۴۹ هزار تومانی به کار خود پایان داده است. شرایط نامناسب در بازار مسکن فشار را بر اوراق تسهیلات مسکن افزایش داده است. رشد بی‌پروای قیمت آپارتمان در کنار افت حجم معاملات و ثابت ماندن سقف وام «تسه‌ها» از جمله دلایل رکود بازار مسکن ارزیابی می‌شود.

نوسان اندک در بازار سکه

روز گذشته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) به رقم ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز قبل، حدود ۴۰ هزار تومان افزایش داشت. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز، ۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر نیم سکه بهار آزادی به ۲ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان و هر ربع سکه بهار آزادی به رقم یک میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید. هر سکه یک گرمی، بدون تغییر، یک میلیون تومان معامله شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۱۵ هزار تومان ارزشگذاری شد. این در حالی است که روز قبل، ۴۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تومان قیمت گذاری شد. حباب سکه نیز با افزایش ۱۰ هزار تومانی، به رقم ۴۵۰ هزار تومان رسید.

روند افزایش قیمت جهانی طلا از سرگرفته شد

قیمت طلا پس از این‌که روز سه شنبه به بالاترین حد در یک هفته اخیر سقوط کرد، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را بالا برد، افزایش پیدا کرد. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز چهارشنبه بازار سنگاپور ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۳۳۳.۰۶ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز سه‌شنبه تا مرز ۱۳۱۹.۳۵ دلار عقب‌نشینی کرده بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۴ درصد افزایش پیدا کرد و به ۱۳۳۶.۶۰ دلار رسید.

تجارت ۴میلیارد یورویی ایران و ایتالیا

مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در ایران، بعدازظهر روز چهارشنبه ۲۲ خرداد با غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد. کنچاتوری که دوره تصدی‌اش در ایران، رو به اتمام است، جمعه کشور را ترک خواهد کرد. وی تأکید کرد همکاری‌های ایران و ایتالیا در همه سطوح ماندگار خواهد ماند. به گفته او، در ۵ سال گذشته اقدامات حائز اهمیتی میان ایران و ایتالیا انجام‌شده است و شباهت‌های بسیاری میان مردم دو کشور وجود دارد که همین وجه تشابه باعث شده تا مأموریت‌های غیرممکن هم به‌راحتی صورت گیرد. کنچاتوری با اشاره به تراز تجاری ایران و ایتالیا و علاقه‌مندی فعالان اقتصادی ایتالیایی به سرمایه‌گذاری در ایران تأکید کرد نباید نگران آینده روابط اقتصادی ایران و ایتالیا بود. او در همین زمینه تصریح کرد: به‌رغم تحریم‌های آمریکا، حجم تراز تجاری ایران و ایتالیا بیش از ۴ میلیارد یورو است؛ در حال حاضر در مرحله «تعمق» قرار داریم تا هر دو طرف برای آینده بهتر برنامه‌ریزی کنند و مطمئنم بعدازاین دوران، پرش بزرگ‌تری خواهیم داشت. به گفته سفیر پیشین ایتالیا در تهران، «جوزپه پرونه» به‌عنوان سفیر جدید ایتالیا در ایران، تنها ۱۲ ساعت پس از ترک مائورو کونچاتوری به تهران فرستاده خواهد شد.

حرکت خودروهای وارداتی در جاده کاهش قیمت

دنیای اقتصاد نوشت: بازار خودروهای وارداتی در دو هفته‌ای که گذشت، روند نزولی داشت، این در شرایطی است که طبق شنیده‌ها روند ترخیص خودروهای مانده در گمرک آغاز شده است. با توجه به این مساله سوناتا هیبرید، در حال حاضر با قیمت ۷۰۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود. سانتافه با قیمت ۷۵۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. توسان هم با قیمت ۷۳۰ میلیون تومان در بازار موجود است. النترا در حال حاضر ۴۹۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. در خانواده کیا هم در حال حاضر خودروی سورنتوی صفر در بازار کمتر پیدا می‌شود، چنانچه این خودرو در بازار موجود باشد قیمتش ۹۵۰ میلیون تومان است. قیمت این خودرو چندی پیش از یک میلیارد تومان هم گذشته بود و فروشندگان با دریافت یک میلیارد و ۳۰ میلیون تومان، این خودرو را در اختیار خریداران قرار می‌دادند. اسپورتیج و سراتو نیز به ترتیب با قیمت‌های ۷۳۰ میلیون و ۵۲۰ میلیون تومان عرضه می‌شوند. اپتیما هم ۷۱۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تالیسمان محصول شرکت رنو قیمت ۷۰۰ میلیون تومان و برای کولیوس دیگر محصول این برند فرانسوی قیمت ۸۰۰ میلیون تومان را تعیین کرده‌اند. لکسوس NX نیز که پیش‌تر با قیمت یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان قابل‌خریداری بود. در حال حاضر با قیمت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. نیسان جوک نیز در حال حاضر با قیمت ۴۶۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. تیگوان محصول فولکس واگن نیز این روزها با قیمت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون قابل خریداری است.

رکود بی‌سابقه در بازار خودروی چین

براساس گزارش رویترز، فروش خودرو در چین طی ماه مه بیشترین میزان کاهش را در تاریخ این صنعت به ثبت رساند و اکنون نگرانی‌ها از کاهش رونق اقتصادی و افزایش پیامدهای جنگ تجاری با آمریکا به شدت افزایش یافته است. به گفته سازمان تولیدکنندگان خودرو در چین، در ماه مه فروش خودرو درچین نسبت به دوره زمانی مشابه در سال ۲۰۱۸، کاهش ۴/ ۱۶ درصدی را به ثبت رساند. این یازدهمین ماه متوالی است که روند کاهشی فروش در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان رقم خورده است. این کاهش به‌دنبال افت فروش ۱۵ درصدی در ماه آوریل رخ داد. این سازمان یکی از دلایل اصلی افت فروش را آغاز اجرای طرح «استاندارد آلایندگی خودروها» پیش از زمان تعیین شده در سال ۲۰۲۰ دانست و به این ترتیب این امر موجب شده است تا فضای عدم اطمینان در میان خریداران ایجاد شود. از دهه ۹۰ میلادی تاکنون، بیشترین میزان کاهش فروش در ماه مه برای چین رقم خورد. دو عامل کاهش رونق اقتصادی و تنش‌های تجاری با آمریکا نیز در این ماجرا دخیل بوده‌اند.

دلار بدون تغییر 12900 تومان قیمت گذاری شد

روز گذشته، بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 12800 تومان در صرافی های مجاز و بانکی خریداری شد و در مقابل به قیمت 12900 تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد. همچنین هر یورو به نرخ 14700 تومان خریداری شد و به قیمت 14800 تومان به متقای دریافت یورو فروخته شد.

طلای سیاه یک درصد ارزان شد

قیمت نفت روز چهارشنبه تحت تاثیر چشم‌انداز ضعیف‌تر تقاضا و رشد ذخائر نفت آمریکا بیش از یک درصد کاهش پیدا کرد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۸۷ سنت یا ۱.۴ درصد کاهش پیدا کرد و به ۶۱.۴۲ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۸۵ سنت یا ۱.۶ درصد کاهش یافت و به ۵۲.۴۱ دلار در هر بشکه رسید.

استفاده از خودپردازهای بیت‌کوین ممنوع شد

کندی استوارت، شهردار ونکوور پیشنهاد ممنوعیت کامل استفاده از خودپردازهای بیت‌کوین را مطرح کرده و دلیل آن را هم افزایش تعداد پرونده‌های پولشویی اعلام کرده است. گزارش پلیس کانادا که چندی پیش منتشر شد ادعا کرده که مجرمان می‌توانند تنها با چند هزار دلار برای خودشان یک خودپرداز بیت‌کوین خریداری کرده و پولشان را هرچند بار که می‌خواهند از این طریق به شکل بیت‌کوین سپرده گذاری کنند و هزینه‌های جابجایی و انتقال پول را حذف کنند. مقام‌های این شهر امسال بیش از ۸۴۰ گزارش جرم مرتبط با ارزهای دیجیتال را بررسی کرده‌اند که تقریبا سه‌ برابر جرایم به‌ وقوع پیوسته در سال گذشته است. در حالی که برخی شهرها مانند ونکوور دست به اقدام زده و استفاده از خودپردازهای بیت‌کوین را ممنوع اعلام کرده‌اند، برخی دیگر ممنوعیت استفاده از خودپردازها را به تشکیل پرونده‌های پول شویی موکول کرده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، درحال حاضر ۶۹۴ دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در کانادا فعال است که از این میان، ۷۶ دستگاه در ونکوور بوده است. ماه گذشته هشت نفر در اسپانیا به اتهام پولشویی از طریق تبدیل پول به ارزهای دیجیتال دستگیر شدند. آنها با استفاده از خودپردازهای رمزارزها اقدام به کوچک‌سازی مبالغ پولشویی شده می‌کرده و مبادلات مالی مشکوکی برقرار می‌کردند.

خروج ارز برای واردات قطعات فندک به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۹۴ تن اجزا و قطعات فندک وارد ایران شده است. واردات ۹۴ هزار و ۸۹۶ کیلوگرم اجزا و قطعات فندک باعث خروج یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۱۰۵ دلار یا به عبارتی ۵۰ میلیارد و ۹۷۵ میلیون و ۷۹۹ هزار و ۷۸۵ ریال شده است. این کالا از پنج کشور چین، ایالیا، تایوان، جمهوری کره و آذربایجان وارد ایران شده است.

شیر، ماست و پنیر رسما مجوز افزایش قیمت گرفت + نرخ های جدید/ حرکت خودروهای وارداتی در جاده کاهش قیمت/ زمان واریز صدمین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی

هوآوی به دنبال استفاده از سیستم عامل آرورا روسیه به جای اندروید

ماه گذشته میلادی و پس از قرار گرفتن نام هوآوی در لیست سیاه، وزارت بازرگانی آمریکا،‌گوگل و برخی شرکت‌های بزرگ آمریکایی همکاری خود با شرکت هوآوی چین را متوقف کردند. در همین راستا شرکت گوگل اعلام کرد که برای گوشی‌های هوشمند هوآوی دیگر سیستم عامل اندروید را ارائه نخواهد داد. به همین دلیل شرکت هوآوی به دنبال یافتن جایگزین برای سیستم عامل اندروید در گوشی‌های خود است و گزارشات حاکی از آن است که این شرکت توانسته یک سیستم عامل مناسب را برای این مسئله در روسیه پیدا کند. شرکت هوآوی چین در حال مذاکره برای جایگزین کردن سیستم عاملا اندروید با سیستم عامل آرورا است که هم اکنون تحت توسعه توسط موسسه سازمان پلت فرم موبایل  روسیه واقع در مسکو قرار دارند. این مسئله نخستین بار توسط روزنامه بل در روسیه و به نقل از منابع آگاه منتشر شد. به گزارش این روزنامه گائو پینگ رئیس هوآوی در حاشیه نشست اقتصادی بین‌المللی سن پترزبورگ در این رابطه با کنستانتین نسکوف، وزیر توسعه و ارتباطات دیجیتال روسیه، صحبت کرده است. به گفته مقامات روس هم اکنون چین در حال تست تجهیزات هوشمند با سیستم عامل آرورا است. روزنامه روس مدعی شده که موضوع جایگزین کردن سیستم عامل اندروید با سیستم عامل آرورای روسیه حتی در دیدار روسای جمهور دو کشور نیز که پیش از برگزاری اجلاس بین‌المللی سن پترزبورگ مطرح شده  و حتی دو طرف درباره انتقال بخشی از تجهیزات هوآوی به روسیه نیز گفت‌وگو کردند. آمریکا به بهانه‌های امنیتی استفاده از تجهیزات هوآوی را ممنوع کرده و حتی فروش قطعات توسط شرکت‌های آمریکایی به این شرکت را نیز متوقف کرده است.

زمان واریز صدمین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی

صدومین مرحله از یارانه‌های نقدی ساعت ۲۴ روز یکشنبه (۲۶ خردادماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. یارانه‌بگیران در حالی صدمین دریافت نقدی ماهانه را پشت سر خواهند گذاشت که مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان آنها در این سال‌ها تغییری نداشته است، اما همین مبلغ در ماه بیش از ۳,۵۰۰ میلیارد تومان برای دولت ایجاد هزینه می‌کند./تابناک

اخبار مرتبط

icon news

قیمت لبنیات نسبت به هفته گذشته افزایش یافت

بانک مرکزی از گران تر شدن 8 گروه از کالای اساسی خانواده ها نسبت به هفته قبل خبر داد و...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news