اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 27 مرداد 1398
25 خرداد 1398 25 خرداد 1398
08:11 08:11

جمالی:در هیچ جای برجام نیامده است که ایران نباید بحث‌های منطقه‌ای و موشکی را دنبال کند

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: سفر اخیر مقامات ژاپن و آلمان در پی اقدامات متقابل و قدرت ایران بود.

محمدجواد جمالی

به گزارش سلام نو، محمدجواد جمالی   با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر ژاپن و وزیر خارجه آلمان به ایران، گفت: قدرت جمهوری اسلامی ایران موضوعی است که همه به آن باور دارند بارزترین نمونه آن مذاکرات ۱+۵ با ایران است آنها می‌خواستند بسیاری از خواسته‌هایشان در قالب برجام اجابت شود. برجام امضاء شد اما طرفین بدقولی‌ها و بدعهدی‌هایی داشتند اگر ما هم مسئولیت‌پذیر بودیم و خویشتنداری کردیم از سر ضعف نبوده است.

وی ادامه داد: بعد از اقدامات آمریکا و خروج از برجام، ما ۶۰ روز به اروپایی‌ها مهلت دادیم چون وقت بعدی برداشتن سقف غنی‌سازی است که می‌توانیم آن را به ۲۰ درصد برسانیم و عملا فُردو را به وضعیت قبلی بازگردانیم. با توجه به اقدام اولیه ایران آنها در جدی بودن تصمیمات ما مطمئن شدند به همین دلیل شاهد آغاز تحرکات اتحادیه اروپا بودیم البته که متاسفانه یکی به نعل و یکی به میخ می‌زنند می‌گویند اقدامات را انجام می‌دهیم، اما انتظار معجزه نداشته باشید. وقتی شما با آن مقدار قدرت اقتصادی و منطقه‌ای نمی‌توانید معجزه کنید از ایران هم توقع معجزه برای انجام خواسته‌هایتان نداشته باشید.

جمالی تاکید کرد: این طور فکر نشود که آنها هرچه می‌خواهند را به ما تحمیل می‌کنند و ما هم انجام می‌دهیم در هیچ جای برجام نیامده است که ایران نباید بحث‌های منطقه‌ای و موشکی را دنبال کند، بنابراین این‌که مزورانه قضایا را بهم وصل می‌کنند نهایت بدعهدی است. این احساس بد در مردم و حاکمیت ایجاد می‌کند که نوعی تقسیم کار بین اروپا و آمریکا ایجاد شده تا ایران از مواهب برجام برخوردار نشود و در حالت معلق بمانند که قابل قبول نیست.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما نشان دادیم همان‌طور که با اقدامات‌مان ۱+۵ را مجبور کردیم پای میز مذاکره آیند اکنون هم همین قدرت را داریم قبلا هم گفته بودیم که اگر ما اقداماتمان را انجام دهیم آنها به میز مذاکره باز می‌گردند، لذا می‌توان گفت اقدامات و قدرت ایران باعث سفرهای اخیر برخی مقامات به کشورمان شده چون آنها عادت دارند که اگر ضعفی ببینند فشارها را تشدید کنند و با دیدن قدرت بیشتر به تکاپو بیفتند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ادعای مضحک ترامپ؛ ایران و چین به دنبال توافق با آمریکا

ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر طی اظهارات بی موردی گفت که ایران به دلیل فشار تحریم‌...

فرانسه هیچ کاری برای جبران تعهدات اروپا انجام نداده است

سخنگوی وزارت خارجه  گفت:  فرانسه هیچگونه پیشنهاد قطعی و قابل اعتنایی را برای جبران عم...

دلیل اصلی ماندن اروپا در برجام چیست؟

یک کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای از دانشگاه تهران به بررسی نقش دیپلماسی در حل بحران ه...

باهنر: اگر رهبری با برجام مخالف بودند اصلاً کسی این اجازه را داشت که برجام را امضا کند؟

دوشنبه شب محمدرضا باهنر نائب رئیس اسبق مجلس مهمان برنامه جهان آرا در شبکه افق بود.این...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news