اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 18 خرداد 1399
25 خرداد 1398 25 خرداد 1398
15:20 15:20

مصوبه‌ای که دردسر شد!

لایحه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و مردان غیرایرانی به علت مشکلات بنیادین مردود اعلام شد.


به گزارش سلام نو، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان امروز در نشست خبری، به تشریح نظرات این شورا در خصوص مصوبات مجلس پرداخت. مصوباتی که از جمله آنها، لایحه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و مردان غیرایرانی بود.


لایحه‌ای جهت رفع مشکل بزرگی که گریبان شمار زیادی را گرفته و پیشتر نیز در مقاطعی رفع آن در دستور کار قرار گرفته و منجر به شکل گیری قوانینی هم شده است. قانون‌هایی که به دلایل مختلف از اجرا باز مانده اند و حالا قرار است با شکل گیری قانونی جدید، جایگزین شده و اجرایی شوند.


قانونی که برای شکل گیری آن، از مدتی پیش لایحه‌ای در دولت تهیه و تصویب شد و به مجلس رسید که پس از بحث و بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و تصویب آن با برخی تغییرات، به صحن مجلس رسید و با تصویبی قاطع همراه شد؛ دریافت ۱۸۸ رای موافق از مجموع ۲۱۱ رای ماخوذه.


مصوبه‌ای که به شورای نگهبان ارسال شد تا در صورت تایید ایشان، تبدیل به قانون شده و در دست اجرا قرار گیرد. اتفاقی که حالا مشخص شده که رخ نخواهد داد چراکه سخنگوی شورای نگهبان از رد این لایحه خبر داده است. رد لایحه‌ای که برخی تصور می‌کردند تصویب راحت آن در مجلس، نویدبخش تصویب راحت در شورای نگهبان خواهد بود.


دورنمایی که حالا مشخص شده واقعی نبوده و اعطای تابعیت به فرزندان حاصل ازدواج مادران ایران و پدران غیرایرانی، با این دست لوایح و طرح‌ها ممکن نخواهد بود به ویژه از این رو که می‌دانیم اعطای تابعیت می‌تواند تبعات امنیتی داشته باشد و در لایحه یاد شده نسبت به این موضوع مهم بی توجهی صورت گرفته است.


به دو دلیلی که شورای نگهبان برای رد این مصوبه آورده، توجه کنید:


آن گونه که این اظهار نظر رسمی شورای نگهبان نشان می‌دهد، این لایحه نتوانسته راهکاری برای عدم بروز مشکلات و مسائل امنیتی ارائه دهد و حتی برعکس، مفاد آن به گونه‌ای ست که خوف بروز این مشکلات و مسائل می‌رود. بیم بروز خطراتی جدی و مهم که اگرچه نمی‌بایست موجب محروم ماندن فرزندان حاصل ازدواج مادران ایرانی و پدران خارجی شود، اما قابل چشم پوشی هم نیست.


نکته‌ای ظریف، اما کلیدی که هم بر ضرورت اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از این دست ازدواج‌ها و بهره مندی فرزندان مادران ایرانی از تابعیت ایرانی تاکید دارد و هم بر رعایت مسایل امنیتی در اعطای تابعیت به این فرزندان، به گونه‌ای که تنها افراد مشمول اعطای این تابعیت، توان دریافت آن را داشته باشند نه هیچ فرد دیگری./تابناک

اخبار مرتبط

icon news

تایید لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان در شورای نگهبان

شورای نگهبان با ارسال نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، با اعلام عدم مغایرت لای...

شورای نگهبان دوباره به طرح ساماندهی خودرو ایراد گرفت

 شورای نگهبان در نامه‌ای به رئیس مجلس مجددا به طرح ساماندهی صنعت خودرو ایراد وارد کرد...

غلامرضا تاجگردون در آستانه اخراج از بهارستان / آیا حساسیت درباره تاجگردون درباره سایر نمایندگان هم صادق است؟

این نخستین بار نیست که غلامرضا تاجگردون با اتهامات مالی رو به رو می‌شود و اتهام زنندگ...

اطلاعیه شورای نگهبان در پی اظهارات لاریجانی

روابط عمومی شورای نگهبان در پی اظهارات قابل توجه علی لاریجانی رئیس مجلس دهم واکنش نشا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news