اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 30 مهر 1398
25 خرداد 1398 25 خرداد 1398
19:21 19:21

پُست هومن خلعتبری به مناسبت زادروز زنده یاد «بابک بیات»

زنده یاد «بابک بیات» یکی از بهترین آهنگسازان تاریخ موسیقی ایران است که آهنگسازی آثار متعددی را بر عهده داشت.

هومن خلعتبری، یکی از آهنگسازان ایرانی به مناسبت زادروز زنده یاد «بابک بیات» با انتشار تصاویری در صفحه شخصی خود نوشت:

گرامی باد ۲۳خردادماه تولد "علی حسین بیات زرندی مطلق " با نام هنری «بابک بیات» آهنگساز بنام و خوش ذوق ایرانی.

همجواری و همکاری در کنار واروژان، محمد اوشال، مرتضی حنانه و...تجربیات گرانبهایی برای او به ارمغان داشت وهمین، سبب خلق آثاری زیبا در حیطه موسیقی پاپ و موسیقی فیلم شد.

مردی که خالق ملودی ها و ترانه های ماندگاری بود، با بسته شدن درهای موسیقی پاپ در بعد از انقلاب، بیشتر به سمت موسیقی فیلم کشیده شد و نواهای زیبایی برای بسیاری از فیلم ها و سریال ها ساخت و صد البته در دوران آقای خاتمی مجدداً در حوزه ترانه فعال شد و به معرفی خواننده های جوان(ایضاً برای استفاده در موسیقی متن فیلمها) پرداخت.

بیات همواره از حضور جوان ها در حرفه ساخت موسیقی فیلم راضی بود؛ اما خود اذعان داشت:

«متأسفانه بسیاری از این ها از آن حس موسیقایی و تخصص در موسیقی فیلم برخوردار نیستند و فقط آن را یدک می کشند و چون کار دیگری بلد نیستند پس موسیقی فیلم می سازند.»

درمورد ترانه جنگل - موسیقی فیلم خورشید در مرداب باید گفت در مرور تاریخ سیاسی معاصر ایران، آنجا که به بخش جنبش های انقلابی و حرکت های اعتراضی و مردمی می رسیم، واقعه ی «سیاهکل» فصل ویژه ای است که نه تنها در مقوله ی مبارزات سیاسی از جایگاه خاصی برخوردار است، بلکه تأثیر آن بر ادبیات معاصر، و به ویژه در شعر وترانه، چنان پُررنگ و ماندگار بوده که دوره ی سرودن اشعار سیاسی را به دو دوره ی قبل و بعد از «واقعه ی سیاهکل» تقسیم کرده اند.

به «سرودهای» حماسی که در یادمان این واقعه خوانده شده، اگر «اشعار» شاعرانی که در رثا و یادبود آن رویداد سروده اند را اضافه کنیم، به همراه «ترانه ها»یی که در آن به استعاره و تمثیل اشاره و یادی از آن ماجرا شده، مجموعه ای در خور و غنی به نام «سیاهکل در شعر و موسیقی و ترانه» خواهیم داشت.

ترانه ی «جنگل، سروده ی «ایرج جنتی عطایی» از جمله ترانه هایی ست که در توصیف موقعیت سخت چریک های درگیر سروده شده و فضای وحشت و اضطراب حاکم بر محیط درگیری را بیان می کند. و شاید از همین ترانه به بعد است که «واقعه ی سیاهکل» به شکل کلمه ی «جنگل»، وارد ترانه و شعر سیاسی - اعتراضی معاصر ایران شد و معنای خاص خود را گرفت. او خود در بخشی از گفتگویی که در کتاب "مرا به خانه ام ببر" منتشر شده، می گوید:

«این ترانه در رابطه با سیاهکل سروده شده. در آن دوره در تهران پوستر چاپ شده بود و دنبال چریک ها می گشتند. بعد ماجرای تعقیب شان تو جنگل و تیراندازی هایی که پیش آمد و این موضوع که می گفتند بخشی از روستایی های آن جا هم کمک کرده بودند به پلیس، برای دستگیری چریک ها و آن ها هم البته اذیت و آزاری به روستایی ها نرسانده بودند. تمام این موضوعات و خبرها در من غلیان کرد و آن ترانه را نوشتم.»

ترانه ی «جنگل» به رسم فیلم های متفاوت آن روزگار، در ظاهر به عنوان ترانه ی فیلم «خورشید در مرداب» نوشته شده بود. فیلمی که اولین تجربه ی کارگردانی «محمد صفار»(م.صفار) در سینما و همچنین تجربه ی نخست «بابک بیات» در ساختن موسیقی فیلم بود. ایرج جنتی عطایی خود در این باره می گوید:

«ما آن زمان برای فرار از مسئله ی تصویب سانسور مقری پیدا کرده بودیم که سینما بود. چون در سینما سناریو را یک اداره می دید و تصویب می کرد و فیلمش را هم یک اداره ی دیگر، و کسی توجه ای به موسیقی اش نداشت. تا که گندش در آمد و جلوی آن کار را هم گرفتند! بنابراین چند تا ترانه را من و همکارانم توانستیم به این طریق از زیر تیغ سانسور قرار بدهیم.»

#بابک_بیات #ایرج_جنتی_عطایی #داریوش #هومن #هومن_خلعتبری

اخبار مرتبط

icon news

زادروز انوشیروان روحانی و متن هومن خلعتبری درمورد ترانه تولد مبارک

انوشیروان روحانی یکی از موسیقیدان های مطرح و توانمند تاریخ موسیقی ایران است. بسیاری ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news