اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 24 تیر 1399
27 خرداد 1398 27 خرداد 1398
17:20 17:20

برای مقصر دانستن ایران در حادثه دریای عمان هیچ مدرکی در دست نداریم

سخنگوی کرملین اظهار کرد: هنوز هیچ مدرکی در دست نداریم که کدام کشور عامل اصلی حادثه دریای عمان بوده است.

پسکوف

به گزارش سلام نو، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) در گفت‌وگو با شبکه یک تلویزیون این کشور نسبت به مطرح کردن اتهامات بی پایه و اساس در رابطه به عاملان حمله اخیر به دو نفتکش در دریای عمان هشدار داد.

وی با اشاره به بهانه‌هایی که مقامات آمریکایی پیش از حمله به عراق برای توجیه اقدام نظامی خود علیه این کشور استفاده کردند، گفت: ما ماجرای پودر سفید را فراموش نکرده‌ایم. ما آن را به خاطر داریم و به همین دلیل در ارزیابی‌های خود دقت و خویشتنداری می‌کنیم.

پسکوف به‌طور خاص به اظهارات کالین پاول وزیر امورخارجه وقت آمریکا در فوریه ۲۰۰۳ در نشست شورای امنیت سازمان ملل اشاره داشت که در آن یک شیشه کوچک عطر با مقداری پودر سفید داخل آن به همراه داشت و مدعی شد که این نشان دهنده وجود یک ماده شیمیایی است که به ادعای واشنگتن صدام در حال ذخیره آن بوده است.

دولت آمریکا با این ادعاها سعی داشت دلیلی برای حمله نظامی خود به عراق بتراشد که بعدها، البته کمی پس از سقوط دیکتاتوری صدام مشخص شد که حقیقت نداشته است.

سخنگوی کرملین در ادامه گفت: این قصه یک ماجرای عبرت‌آموز هنگام نشانه رفتن انگشت اتهام به سمت یک کشور است در شرایطی که تنش‌ها در خلیج فارس رو به افزایش است.

روز پنج‌شنبه گذشته دو نفتکش در دریای عمان که یکی متعلق به ژاپن و دیگری متعلق به نروژ است هدف حمله قرار گرفتند و دچار حریق شدند. مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا بلافاصله پس از این حادثه مدعی شد که ایران عامل حمله بوده است.

پسکوف با تاکید بر اینکه هنوز هیچ مدرک معتبری درباره عامل این حمله ارائه نشده است، تصریح کرد: ما همواره خواهان ارزیابی جدی اوضاع و انتظار برای آشکار شدن شواهد قانع کننده هستیم. نتیجه‌گیری عجولانه و اتخاذ تصمیمات شتاب‌زده می‌تواند با پیامدهای غیر قابل جبران بینجامد.

وی همچنین اظهار داشت: چنین حوادثی ممکن است بنیان‌های اقتصاد جهان را تضعیف کند. به همین دلیل است که نباید اتهامات بی پایه و اساس را پذیرفت./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

پاسخ تند روسیه به تحریم های انگلیس

 سخنگوی کرملین به اقدام بریتانیا در تحریم دادستان ارشد و دیگر مقام‌های عالیرتبه روسیه...

رئیس جمهوری مادام‌العمر در قانون اساسی روسیه وجود ندارد

 سخنگوی کرملین پس از پیشنهاد مطرح شده درباره تبدیل شدن پوتین به رئیس جمهوری مادام الع...

کرونا به کاخ کرملین هم نفوذ کرد

تست کرونای دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین مثبت اعلام شده است. 

ابتلای سخنگوی کرملین به کرونا

تست کرونای سخنگوی کرملین مثبت اعلام شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news