اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 27 مهر 1398
27 خرداد 1398 27 خرداد 1398
19:20 19:20

گران ترین خودروهای کلاسیک در بازار جهانی را بشناسید

محصولات بوگاتی، امروزه گران‌ترین خودروهای صفرکیلومتر دنیا هستند.

فوبل

به گزارش سلام نو،  به‌تازگی، تک نمونه‌ی ساخت این شرکت بانام لاواچو نویر (La Voiture Noire) باقیمت ۱۲.۵ میلیون دلار رونمایی شده است و نسخه‌های مختلف بوگاتی شیرون هم ۲ تا ۵ میلیون دلار قیمت دارند. هرچند که پرداخت چنین مبالغی برای یک خودرو، عجیب به نظر می‌رسد؛ اما متداول است. ضمن برگزاری حراجی‌های مشهور باهدف فروش مدل‌های کلاسیک و کلکسیونی، خودروهایی باقیمت ده‌ها میلیون دلار معامله می‌شوند.

در ادامه‌ی مطلب، ۵ خودروی کلاسیک که بالاترین رکورد قیمت جهان را در اختیار دارند، معرفی شده‌اند.

۶- دوزن برگ مدل J مورفی ساخت ۱۹۳۱

تنها محصول ۲‌در که توسط دوزن برگ آمریکا ساخته شد، J مورفی نام دارد. این خودرو در سال ۲۰۱۱ به قیمتی نزدیک به ۸ میلیون دلار معامله شد. هنگام ساخت دوزن برگ J مورفی در سال ۱۹۳۱، استفاده از پیشرانه‌ی ۸ سیلندر باقدرت ۲۶۵ اسب بخار، فراتر از انتظار بود. تعداد محدودی از این مدل بین سال‌های ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۱ ساخته شد؛ اما تنها یک نسخه از آن تاکنون سالم باقی‌مانده است.

شرکت خودروسازی دوزن برگ سال ۱۹۱۳ تأسیس شد و سال ۱۹۳۷، اعلام ورشکستگی کرد. این برند، حاصل همکاری سرمایه‌گذاران و مهندسان از کشورهای آمریکا و آلمان بود. در سال ۱۹۲۱، جیمی مورفی توانست با محصولی از دوزن برگ به قهرمانی لمانز برسد و اولین امریکایی با مقام اول در یک رقابت جایزه بزرگ اروپایی باشد. به‌افتخار او در سال ۱۹۳۱، دوزن برگ مدل J مورفی ساخته شد.

۵- جگوار D تایپ ساخت ۱۹۵۵

رتبه‌ی بعدی در فهرست گران‌ترین خودروهای جهان، بیش از ۲ برابر ارزشمندتر از دوزن برگ است. یکی از سریع‌ترین خودروهای دنیا در اواسط دهه‌ی ۵۰ میلادی، جگوار D تایپ بود که بین سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ به تعداد ۸۷ دستگاه تولید شد. نمونه‌ای که در سال ۲۰۱۶ باقیمتی نزدیک به ۲۱ میلیون دلار، چوب حراج خورد؛ قهرمانی مسابقات لمانز ۱۹۵۵ را در اختیار داشت. جگوار D تایپ در زمان تولید، تنها خودرویی بود که می‌توانست به نهایت سرعت ۲۵۷ کیلومتر بر ساعت برسد.

۴- استون مارتین DBR۱ ساخت ۱۹۵۶

دیگر محصول انگلیسی در فهرست گران‌ترین خودروهای جهان، اولین سری از مدل‌های مسابقه‌ای استون مارتین است. از DBR۱ تنها به تعداد ۵ دستگاه تولید شد. این خودرو مجهز به پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۲.۵ لیتر، ۲۱۲ اسب بخار قدرت داشت. نسخه‌ی خاصی از DBR۱ با رانندگی کارول شلبی و استرلینگ ماس، توانست به قهرمانی در رقابت ۱۰۰۰ کیلومتر نوربرگ رینگ برسد. این خودروی تاریخی که در لمانز ۱۹۵۶ هم حضور داشت؛ سال ۲۰۱۷ باقیمت ۲۱.۵ میلیون دلار فروخته شد.

۳- مرسدس بنز W۱۹۶ ساخت ۱۹۵۴

بین سال‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ مرسدس بنز ۲ مرتبه قهرمانی فرمول یک جهان را تجربه کرد. ژان مانوئل فانجیو و استرلینگ ماس، با نسخه‌ی ویژه‌ای از مرسدس W۱۹۶ مقام‌های مختلفی در رقابت‌های جایزه بزرگ کسب کردند. این خودرو با پیشرانه‌ی ۸ سیلندر ۳۴۰ اسب بخار قدرت داشت و از پیشگامان مجهز به فناوری تزریق مستقیم سوخت با انژکتور مکانیکی بود. در سال ۲۰۱۳، تنها نمونه‌ی W۱۹۶ که در اختیار کلکسیونر خصوصی قرار دارد به قیمت ۲۸ میلیون دلار معامله شد. تعداد ۹ دستگاه از این خودرو در اختیار موزه‌ی مرسدس بنز است.

۲- فراری ۲۵۰ GTO ساخت ۱۹۶۲

ارزشمندترین محصول فراری، در سال ۲۰۱۸ رکوردشکنی کرد و لقب گران‌ترین خودروی جهان را در اختیار گرفت. رسیدن به قیمت نهایی در حراجی RM Sotheby's ، بیش از ۱۰ دقیقه طول کشید و نهایتاً به ۴۸ میلیون و ۴۰۵ هزار دلار رسید. نمونه‌ی فروخته‌شده، سومین نسخه از مجموع تولید ۳۹ دستگاه فراری ۲۵۰ GTO است که از پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر ۳ لیتری باقدرت ۳۰۰ اسب بخار استفاده می‌کند.

۱- فراری ۲۵۰ GTO ساخت ۱۹۶۲

رتبه‌های اول و دوم در فهرست گران‌ترین خودروهای جهان، مشابه هستند. ارزشمندترین مدل کلاسیک در تاریخ، نسخه‌ای از فراری ۲۵۰ GTO است که بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۹، افتخارات متعددی در مسابقات اتومبیل‌رانی کسب کرد. در سال ۱۹۷۷، مبلغ ۶.۵ میلیون دلار برای خرید این مدل هزینه شد تا گران‌ترین خودرو جهان تا آن زمان باشد. پس از چند معامله‌ی مخفی، سرانجام ۲۵۰ GTO با بدنه‌ی نقره‌ای‌رنگ و خطوط زرد، به قیمت ۷۰ میلیون دلار معامله شد. سلامت ادوات ظاهری و فنی خودرو باگذشت ۵۶ سال، همراه بارنگ آمیزی نادر و حضور در مسابقات متنوع بدون حادثه، مهم‌ترین دلایل ارزش باورنکردنی برای این خودرو هستند./ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news